Jak pachnie zakwas na chleb?

Naturalny zakwas na chleb to hasło, z jakim prędzej czy później spotykają się amatorzy pieczenia chleba w domu. Przygotowanie zakwasu wbrew pozorom jest bardzo proste. Zakwas na chleb wymaga jednak hodowania i zajmowania się nim (tzw. dokarmiania). W tym czasie zakwas może przyjmować różne stany i zapachy. Dziś o tym jak pachnie zakwas na chleb i czy jeżeli zakwas na chleb śmierdzi octem, to oznacza, że się zepsuł.

Wbrew pozorom zakwas na chleb to nie święty graal domorosłego piekarza, a coś co możemy przygotować we własnym zakresie. Wiele osób, które myślą o rozpoczęciu przygody z pieczeniem własnego chleba zastanawia się skąd wziąć zakwas na chleb. Niektórzy decydują się na zakup zakwasu z serwisów typu Allegro czy OLX, inni odwiedzają lokalne piekarnie i tam dopytują o możliwość zakupu zakwasu.

jak pachnie zakwas na chleb

W rzeczywistości jednak zakwas chlebowy można bez problemu zrobić samemu w domu. Oczywiście istnieje opinia, że stary zakwas jest lepszy i w rzeczywistości jest silniejszy i lepiej podnosi ciasto, jednak przy odrobinie cierpliwości, w pełni wartościowy zakwas możemy wyhodować sobie w domu i to przy minimalnych kosztach. O tym jak go zrobić w osobnym artykule: Ja zrobić zakwas na chleb? Dziś zakładam, że swój zakwas już macie i wiecie jak z nim postępować (dokarmiać go i przechowywać), a niepokoi Was zapach zakwasu, który wydaje się kwaśny i nieprzyjemny.

Zakwas śmierdzi octem. Czy się zepsuł?

Jak pachnie zakwas? Jak sama nazwa wskazuje kwaśno. Zapach zakwasu dla jednych jest przyjemny, dla innych odrzucający. Pierwsze spotkanie z tą magiczną substancją może być zaskakujące jak już wspomniałem zakwas pachnie kwaśno, a taki zapach nie kojarzy nam się najlepiej. Kwaśny zapach zakwasu absolutnie nie jest sygnałem, że z naszym zakwasem do chleba dzieje się coś złego.

zakwas na chleb - zapach octu

Zapach zakwasu może przyjmować różne rodzaje w zależności od fazy zakwasu (czyli od tego czy zakwas jest „głodny” czy został „nakarmiony”). Szczegółowo o tych fazach wspominam w osobnym artykule na blogu.

Z moich obserwacji wynika, że:

  • Zakwas śmierdzi octem gdy jest „głodny”. To właśnie przed kolejnym dosypywaniem mąki (robię to raz na dobę) ze słoja wydobywa się najbardziej octowy zapach. To normalne zjawisko i nie należy się przejmować.
  • Zakwas pachnie jogurtem – ten zapach kojarzy mi się z zakwasem, który pracuje lub jest tuż po pracy. Zapach jogurtowy jest dla mnie dużo przyjemniejszy od octowego. To też normalny zapach zakwasu, który nie oznacza żadnych kłopotów.
  • Zakwas pachnie drożdżami – i bardzo dobrze! Pieczenie chleba rozdziela się na pieczenie na drożdżach i na zakwasie. Dlaczego więc zakwas chlebowy pachnie drożdżami? Bo w rzeczywistości w zakwasie też są drożdże, tylko nie takie wyhodowane w fabryce, a dzikie obecne na mące. Jeżeli zakwas ma zapach drożdżowy, to należy się tylko cieszyć z tego faktu.

Dlaczego zakwas na chleb ma dziwny zapach?

Zakwas na chleb złożony jest z mąki i wody. Celem jego produkcji jest przeprowadzenie fermentacji, w wyniku której wykształcają się kultury bakterii i drożdże. To one umożliwiają pieczenie chleba bez użycia dodatkowych (kupnych) drożdży i nadają wypiekom na zakwasie charakterystycznego smaku. Zapach fermentacji czy to chlebowej, czy mlekowej, czy alkoholowej zazwyczaj jest dość specyficzny. Wynika to m.in. z efektów pracy drożdży, które mogą wydzielać nieprzyjemny z punktu widzenia amatora zapach.

Jedno jest pewne, kwaśny zapach zakwasu na chleb nie powinien martwić, a wręcz cieszyć. Wszak to właśnie zakwas z kwasem w nazwie. Niepokojące powinny wydać się jednak inne objawy, jak biała pleśń na powierzchni zakwasu, a przy tym zapach stęchlizny. Wtedy może to oznaczać, że nas zakwas był przygotowywany w nieodpowiedni sposób i takowy lepiej wyrzucić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *