Jak powstają kurzajki i jak ich uniknąć?

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, powoduje występowanie nieestetycznie wyglądających zmian skórnych, zwanych kurzajkami. To powszechny problem, który dotyczy zdecydowanej większości osób. Dzieje się tak ze względu na to, że kurzajki są wysoce zaraźliwe i łatwo się rozprzestrzeniają. Jak powstają i jak ich uniknąć? Odpowiadamy.

spis treści

Czym są kurzajki i jak powstają?

Kurzajki to zmiany skórne, które powstają na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Najczęściej występują na dłoniach i stopach, choć mogą rozprzestrzeniać się również na inne partie ciała. W początkowej fazie rozwoju, swoim wyglądem przypominają mało widoczny pęcherz. Dopiero z czasem, przybierają postać nadmiernie zrogowaciałej grudki, o nieregularnej, „kalafiorowatej” powierzchni, o zabarwieniu skóry lub szaro- brunatnej barwie. Rozmiar kurzajek może wynosić od kilku milimetrów, do nawet 2 centymetrów.

Jakie są przyczyny występowania kurzajek?

Kurzajki powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która jest jego nosicielem, jak i z przedmiotami, z których korzystała. Wirusem najłatwiej zarazić się w miejscach publicznych. Mowa tu między innymi o:

  • Saunie,
  • Basenie,
  • Szatniach,
  • Siłowni,
  • Klubach fitness,
  • Gabinetach kosmetycznych,
  • Zakładach fryzjerskich.

Warto wiedzieć również o tym, że wirus HPV może być przenoszony drogą płciową. Jeżeli będzie to typ wirusa wysokoonkogennego to ryzyko rozwoju zmian nowotworowych, w tym także złośliwych, jest bardzo wysokie.

Jakie są rodzaje kurzajek?

Aktualnie, rozpoznano ponad 150 typów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. W zależności od tego, który z nich zaatakuje dany organizm, może on dawać objawy w postaci brodawki o charakterystycznych cechach klinicznych. W związku z powyższym, można wyróżnić:

  • Brodawki stóp. Występują one na podeszwie, najczęściej pod kośćmi śródstopia, ale również na pięcie. Swoim wyglądem przypominają zwykłe brodawki, jednak w wyniku chodzenia, ulegają spłaszczeniu.
  • Brodawki zwykłe. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Najczęściej umiejscowione są po zewnętrznej stronie dłoni, a także na palcach, szczególnie nieopodal płytki paznokciowej. Nierzadko pojawiają się także na kolanach.
  • Brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste). Przenoszone drogą płciową. Miejscem ich występowania, są okolice genitaliów. Swoim kształtem przypominają kalafiorowate grudki.

W tym ostatnim przypadku, ze względu na niezwykle wysokie ryzyko kontaktu z wirusem wysokoonkogennym, który odpowiada za niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy, każda z kobiet powinna wykonywać regularne badania cytologiczne, pod kątem zmian spowodowanych przez wirusa HPV. Należy poddawać się im regularnie, niezależnie od tego, czy wirus objawił się w postaci brodawek.

Jak zapobiegać występowanie kurzajek?

Aby zapobiec zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, należy przede wszystkim unikać bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ w wielu przypadkach, wirus nie daje o sobie znać przez dłuższy czas. W związku z powyższym, wiele osób nawet nie wie o tym, że są nosicielami wirusa HPV, a co za tym idzie, przez cały czas mogą zarażać kolejne osoby. Jeżeli jednak dojdzie już do wystąpienia zmian na skórze, nie należy ich drapać, gdyż w ten sposób można doprowadzić do ich dalszego przenoszenia. Warto również myć często ręce, a podczas korzystania z miejsc publicznych, takich jak sauna, basen czy siłownia– używać wyłącznie własnych klapek oraz ręcznika. To pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

Jak skutecznie walczyć z kurzajkami?

Istnieje kilka sposobów na to, aby skutecznie walczyć z kurzajkami. Należą do nich między innymi:

  • Środek na kurzajki. To ogólnodostępny preparat, w atrakcyjnych cenach. Najlepiej sprawdza się ten, w składzie którego znajduje się kwas mlekowy i salicylowy. Przykładem wysokiej jakości, niezwykle skutecznego środka, który zawiera wyżej wymienione składniki, jest Brodacid. Dzięki niemu, można samodzielnie przeprowadzić bezinwazyjną kurację, w domowym zaciszu.

· Wizyta u specjalisty. Jeżeli domowe sposoby walki z kurzajkami okażą się niewystarczające, należy udać się do dermatologa. Zaproponuje on rozwiązanie, które pozwoli na skuteczne uporanie się z brodawkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *