Jak rozpoznać wolontariusza WOŚP 2019?

W niedzielę 13 stycznia 2019 w Polsce odbędzie się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wsparcie dla WOŚP będzie można przekazać zarówno w sposób elektroniczny, jak i tradycyjny. I to właśnie wrzucając pieniądze do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powinniśmy sprawdzić, czy osoba podsuwająca nam puszkę WOŚP to faktyczny wolontariusz.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to coroczna akcja podczas której Polacy przekazują pieniądze na szczytne cele, często związane z zakupem sprzętu medycznego do leczenia dzieci. Niestety WOŚP to też okazja dla oszustów. Wiele się słyszy o tym, że nieuczciwi „wolontariusze” pieniądze zamiast na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zabierają do własnych kieszeni.

fot. materiały promocyjne fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Dając pieniądze na WOŚP na ulicy warto więc sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwym wolontariuszem. Pieniądze dla WOŚP mogą zbierać tylko osoby, które zarejestrują się i uzyskają zgodę. Sam fakt, że ktoś daje nam charakterystyczne czerwone serduszko WOŚP nie musi oznaczać, że pieniądze, które mu przekażemy trafią do fundacji Jurka Owsiaka.

Co powinien mieć wolontariusz WOŚP 2019?

Organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zwracają uwagę, na to, że licencjonowani wolontariusze WOŚP zawsze mają takie samo wyposażenie. Każdy wolontariusz zbierający pieniądze na WOŚP w 2019 roku musi mieć:

  • aktualny (wystawiony na rok 2019) identyfikator noszony w widocznym miejscu, z imieniem, nazwiskiem, zdjęciem, numerem zbiórki, hologramem i kodem QR,
  • tekturową puszkę (także Ci, którzy posiadają terminal)
  • samoprzylepne, czerwone serduszka.

Płatność kartą na WOŚP

Podobnie jak w poprzednim roku darowiznę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można przekazać nie tylko przy pomocy gotówki. W największych polskich miastach ma się pojawić 430 wolontariuszy ze specjalnymi terminalami do płatności kartą. W takim przypadku sprawdźmy, czy mają oni odpowiedni identyfikator i są wyposażeni w akcesoria opisane w punkcie wyżej. Przed dokonaniem płatności sprawdźmy też, czy na terminalu została wpisana kwota, jaką zadeklarowaliśmy.

Wpłat kartą na WOŚP można też dokonać w placówkach mBanku. Pieniądze na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można też przelewać bezpośrednio na konto, które będzie podawane podczas transmisji w telewizji.

Gdzie można spotkać wolontariusza WOŚP?

Wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można spotkać na terenie imprez organizowanych w związku z finałem WOŚP. Wolontariusz spotkamy też w innych miejscach. W poprzednich latach często pojawiali się w okolicach centrów handlowych, w tym roku jednak w związku z zakazem handlu w niedzielę mogą zmienić swoje lokalizacje.

W przypadku zauważenia nieprawidłowości np. gdy ktoś atakuje wolontariusza, bądź wolontariusz niszczy puszkę albo w jakiś sposób próbuje wyciągnąć z niej pieniądze powinniśmy natychmiast zawiadomić policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *