Pamiętaj o szczepieniu przeciwko wściekliźnie!

Szczepienie przeciwko wściekliźnie to jedna z najważniejszych czynności o jakich musi pamiętać właściciel psa! Wścieklizna to nieuleczalna choroba groźna zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Konieczność szczepienia psów przeciwko wściekliźnie wymusza także polskie prawo.

Pierwsze ustawy mające za zadanie przeciwdziałanie zwierzęcym chorobom zakaźnym w Królewskie Polskim podejmowano już w 1839 roku. Kwestia prawna szczepień ochronnych zwierząt jest uregulowana prawnie do dziś. Regularne szczepienia psów przeciwko wściekliźnie nakazuje ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej.

Właściciele psów powinny być szczególnie zainteresowaniu artykułem 8 wspomnianej ustawy, który reguluje kwestie szczepienia psów (treść punktów 1-3 art. 8 poniżej).

Art. 8. 1. Psy w wieku powyżej dwóch miesięcy żyjące na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
2. Posiadacze psów obowiązani są doprowadzać psy na smyczy do wyznaczonych przez rejonowego lekarza weterynarii punktów szczepień:
  1)   w terminie dwóch miesięcy od dnia ukończenia przez psa wieku dwóch miesięcy lub
  2)   w terminie określonym przez lekarza weterynarii podczas poprzedniego szczepienia.
3. Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie, a informacje o dokonaniu tej czynności zamieszcza się w rejestrze psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie.

Zgodnie z przytoczonym fragmentem ustawy w Polsce każdy właściciel psa zobowiązany jest do zaszczepienia go przeciwko wściekliźnie. Co ciekawe wbrew obiegowym opiniom nie ma obowiązku przeprowadzania szczepień co roku. Termin kolejnego szczepienia ustala weterynarz (najczęściej faktycznie jest to 1 rok).

Zgodnie z prawem pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie należy wykonać do 4 miesięcy od daty urodzenia psa. Choć ustawa reguluje jedynie kwestię szczepienia psów przeciwko wściekliźnie szczenię należy zaszczepić także przeciwko innym chorobom. Pierwszą wizytę u lekarza weterynarii szczenięta powinny mieć zapewnioną przez hodowcę jeszcze przed oddaniem psa nowemu właścicielowi. Niestety zdarza się, że pseudohodowcy nie dopełniają tego obowiązku. Jeśli hodowca (osoba od której bierzemy psa) nie poda nam terminów kolejnych szczepień bezzwłocznie powinniśmy udać się do weterynarza, który ustali harmonogram szczepień.

Po każdym szczepieniu lekarz weterynarii zobowiązany jest do wydania zaświadczenia o wykonaniu szczepienia – dokument ten właściciel powinien zachować. Koszt wizyty i szczepienia psa przeciwko wściekliźnie może być różny. Zazwyczaj jest to koszt rzędu 20 zł. Weterynarze zalecają jednak szczepienia kompleksowe przeciwko całemu pakietowy chorób – koszt takiej szczepionki wynosi ok. 60 zł.

Kiedy nie wolno szczepić psa przeciwko wściekliźnie?

Istnieje kilka przypadków w których należy wstrzymać się ze szczepieniem psa przeciw wściekliźnie. Przypadki te najlepiej skonsultować z weterynarzem, on podejmie decyzję o robić w danym przypadku. Psa nie powinno się szczepić gdy:

  • jest zbyt młody
  • suka jest w ciąży
  • ma robaki lub inne pasożyty (w przypadku psów zarobaczonych szczepionka może nie być skuteczna)
  • w ciągu ostatniego czasu ugryzł kogoś i prowadzona jest obserwacja psa.

Dlaczego szczepienie przeciwko wściekliźnie jest  ważne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wścieklizna to choroba nieuleczalna, niebezpieczna zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi. Konsekwencją zarażenia wirusem wścieklizny jest śmierć w wyniku niewydolności oddechowej.

Człowiek, który został ukąszony przez zwierze niewiadomego pochodzenia które może być nosicielem wirusa powinien bezzwłocznie udać się do szpitala. Tylko szybkie podanie surowicy może zapobiec rozwojowi choroby. Zakażone zwierzęta najczęściej się usypia. Według WHO z powodu zarażenia wścieklizną co roku na świecie umiera ponad 50 tys. osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *