Samochód na raty bez wpłaty własnej. Czy to możliwe?

Przymierzasz się do zakupu auta używanego, biorąc pod uwagę opcję zewnętrznego finansowania? Samochód na raty może okazać się dobrym rozwiązaniem – nawet wtedy, gdy nie dysponujesz dużą gotówką. Dowiedz się, czy i na jakich zasadach można zaciągnąć kredyt bez wpłaty własnej.

Zainteresowanie autami używanymi nie słabnie, co ma związek z wydłużonym czasem oczekiwania na fabrycznie nowe pojazdy. Większość kierowców decyduje się na skorzystanie z zewnętrznego finansowania, aby uniknąć nadmiernego nadwyrężenia domowego budżetu. Niektórzy jednak idą na kompromis między tańszym pojazdem a nieco gorszym stanem technicznym, ponieważ nie dysponują wystarczającymi środkami na wkład własny. Wcale jednak tak być nie musi.

Wpłata własna kredytu samochodowego, czyli co?

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, tak przy zaciąganiu kredytu samochodowego bank może wymagać wpłaty własnej. To, jak wysoki będzie minimalny udział kredytobiorcy, zależy wyłącznie od warunków wewnętrznych danego banku, a także może wynikać ze specyfiki konkretnego produktu finansowego.

Wpłata własna odpowiada procentowej wartości pojazdu. I właśnie taką kwotę należy wpłacić w celu uruchomienia finansowania. Im jest wyższa, tym większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji banku. Dlaczego? Przyczynia się m.in. do pomniejszenia raty, a co za tym idzie – zwiększa zdolność kredytową.

Samochód na raty bez wpłaty własnej – to możliwe

Chociaż większość banków wymaga wpłaty własnej, zdarzają się wyjątki. Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy na używane pojazdy dostępny w Toyota Banku (RRSO 12,38 %). W tym przypadku można otrzymać finansowanie bez wkładu własnego z opcją utrzymania niskiej raty. Jak to możliwe?

Tego rodzaju produkt jest tzw. kredytem balonowym. Oznacza to, że miesięczne zobowiązanie ustalane jest w oparciu o cenę samochodu pomniejszoną o wpłatę własną i ostatnią ratę. Co więcej, ostatnia rata (chociaż często stanowi nawet 50% wartości pojazdu) wcale nie musi być obciążeniem. Wystarczy wybrać jeden z najkorzystniejszych wariantów zakończenia umowy, np. wymianę auta na kolejne dzięki gwarancji odkupu samochodu przez dealera.

Kredyt bez wpłaty własnej – to się opłaca?

Samochód na raty możesz nabyć z kredytem bez wpłaty własnej. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, oszacuj jego opłacalność.

Jeżeli nie chcesz wpłacać wysokiej kwoty lub po prostu nie dysponujesz wystarczającą gotówką, wcale nie musisz decydować się na 0% wkładu. Rozważ opcję wpłaty własnej na poziomie 10% wartości auta. Na start będziesz potrzebować zaledwie kilku tysięcy złotych, a rata może okazać się dużo mniejsza.

Pamiętaj! Nawet jeśli najbardziej interesuje cię samochód na raty bez wpłaty własnej, porównaj inne parametry finansowania. Weź pod uwagę okres spłaty, możliwość wymiany auta bez angażowania środków własnych oraz inne wymagania stawiane przez bank.

Jeśli na kredyt samochodowy spojrzysz ze znacznie szerszej perspektywy, uda ci się znaleźć ofertę wpisującą się w twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *