W marcu 2020 zmiana na czas letni. Jak przestawić zegarek?

Choć Unia Europejska jakiś czas temu podjęła decyzję o wycofaniu się ze zmiany czasu, w marcu przestawiamy zegarki na czas letni. Korektę czasu z zimowego na letni w 2020 roku przeprowadzamy w ostatni weekend marca czyli z 28 na 29 marca 2020.

Idea zmian czasu, na czas letni jest bardzo stara. Jako pierwszy wprowadzenie czasu letniego postulował już Benjamin Franklin. Później jeszcze kilku naukowców proponowało przestawianie zegarków. Pomysł zmiany czasu na letni motywowany był oszczędnością energii elektrycznej związanej z koniecznością oświetlania, w trakcie gdy za oknem jest ciemno.

Po raz pierwszy na zmianę czasu zdecydowali się Niemcy w czasie I wojny światowej w 1916 roku. Później do krajów zmieniających czas dołączyły Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W Polsce czas letni został wprowadzony w 1919 roku. Później jednak w Polsce w wybranych latach nie przestawiało się zegarów. Ostatnio zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

spis treści

Kiedy w 2020 przestawiamy zegarki na czas letni?

W 2020 roku zegarki na czas letni przestawiamy podobnie, jak w poprzednich latach w ostatnią niedzielę marca. W 2020 r. termin zmiany czasu na letni wypada w nocy z 28 na 29 marca.

Za godzinę zmiany czasu przyjmuje się 2:00. W niedzielę, 29 marca o tej godzinie powinniśmy przestawić nasze zegarki na 3:00. Jest to zalecenie teoretyczne, przyjmowane np. na potrzeby rozkładów jazdy czy rozliczeń godzin pracy.

W naszych domach zegarki na czas letni możemy przestawić o tej porze, o której będzie nam wygodnie.

Przestawienie zegarków na czas letni już w marcu 2020 roku

Dlaczego w marcu 2020 przestawiamy zegarki skoro miało się już nie przestawiać?

W 2018 roku Unia Europejska zorganizowała ankietę, w której mieszkańcy UE zdecydowanie opowiedzieli się za zlikwidowaniem zmiany czasu. Dlaczego mimo decyzji Unii Europejskiej, w 2020 roku wciąż musimy przestawiać zegarki?

Ankieta przeprowadzona przez instytucje unijne, a także decyzja Parlamentu Europejskiego z marca 2019 roku ustaliła, że przepisy znoszące zmianę czasu na terenie Unii Europejskiej mają zacząć obowiązywać dopiero od 2021 roku.

Zaprzestanie przestawiania zegarków na czas letni i zimowy w Unii Europejskiej nie jest jednak takie pewne. Polskie media pod koniec ubiegłego roku donosiły, że uchwałę Parlamentu Europejskiego musi jeszcze zaakceptować Rada Europy, złożona z przedstawicieli krajów członkowskich UE, a tu jeszcze w październiku zeszłego roku nie było porozumienia w tej kwestii.

Który to czas letni?

Czas letni to inaczej czas oznaczany, jako CEST (od angielskiego Central European Summer Time). W marcu przestawiamy zegarki z 2:00 na 3:00, co oznacza że w ciągu tej jednej doby tracimy godzinę – można powiedzieć, że „śpimy o godzinę krócej”.

Według zwolenników czasu letniego, jego główną zaletą jest jednak to, że po południu przez dłuższy czas będzie jaśniej. Przykładowo jeszcze w sobotę, 28 marca zachód słońca nad Polską wystąpi ok. godziny 18:17. Kolejnego dnia, 29 marca – po zmianie czasu na letni – słońce zajdzie już o godzinie 19:19.

Z drugiej strony, z rana później będzie robiło się jasno. Przykładowo jeżeli wstawaliśmy do pracy o 6:00 to było już pół godziny po wschodzie słońca, po zmianie czasu na pojawienie się słońca będziemy musieli poczekać jeszcze około 30 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *