Czy w każdy piątek Wielkiego Postu nie można jeść mięsa?

Wielki Post to wyjątkowy czas dla katolików. Wyznawcy tej religii przez symboliczne 40 dni zobowiązani są do zachowania postu i wstrzemięźliwości od hucznych zabaw. Szczególnym dniem tygodnia są piątki. Wielu zastanawia się, czy w każdy piątek Wielkiego Postu niże można jeść mięsa. W tym wpisie odpowiadam na to pytanie.

Katechizm Kościoła Katolickiego, czyli dokument zawierający oficjalną wykładnię doktryny wiary katolickiej mówi jasno, że wierni w powinni wstrzymać się od jedzenia mięsa w każdy piątek, nie tylko piątki w Wielkim Poście.

Oznacza to, że w każdy z piątków Wielkiego Postu nie powinno się jeść mięsa, jeżeli chcemy zastosować się do przepisów KKK.

Zakaz jedzenia mięsa w piątku reguluje kanon 1250 Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym czytamy:

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

W wyjątkowych przypadkach biskupi decydują się na wydanie dyspensy, która znosi zakaz spożywania potraw mięsnych w piątki. Może się to zdarzyć np. w związku z jakąś uroczystością lub okresem (np. jeżeli w piątek wypada Sylwester). Dyspensa taka obowiązuje jednak wyłącznie na terenie diecezji, której biskup ją wydał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *