Czy noszenie maseczki jest obowiązkowe? Od kiedy nakaz zakrywania ust w Polsce?

Rząd głosił właśnie, że niebawem w Polsce zacznie obowiązywać nakaz zakrywania nosa i twarzy. Nakaz noszenia maseczek lub innych przedmiotów zakrywających twarz, będzie obowiązywał od przyszłego czwartku. Sprawdź, zasady dotyczące obowiązku noszenia maseczki w Polsce.

Informacja o wprowadzeniu nakazu noszenia maseczki pojawiała się w mediach od kilku dni. Decyzję o wprowadzeniu nakazu zakrywania ust i nosa w Polsce, premier i minister zdrowia ogłosili podczas konferencji prasowej 9 kwietnia 2020 roku.

Oto garść najważniejszych informacji dotyczących noszenia maseczki i tego, gdzie można kupić maseczki na koronawirusa.

spis treści

Gdzie trzeba będzie nosić maseczkę?

Zgodnie z nowymi przepisami zakrycie twarzy (niekoniecznie musi to być maseczka) trzeba będzie stosować we wszystkich miejscach publicznych. Oznacza to, że w odkrytą twarzą nie będziemy mogli wyjść na ulice, pójść do sklepu czy podróżować autobusem lub tramwajem.

Od kiedy obowiązek noszenia maseczek w Polsce?

Zgodnie z ogłoszonymi przez rząd wytycznymi, obowiązek zakrywania ust i nosa w Polsce zacznie obowiązywać w czwartek, 16 kwietnia 2020 roku. Od tej daty noszenie maseczek lub innych przedmiotów zakrywających nasze usta i twarz będzie obowiązkowe.

Do tego dnia nie ma w Polsce przymusu chodzenia w maseczce. Policjant nie może wystawić nam za to mandatu. Mimo wszystko zaleca się, by zakładać maseczkę nawet pomimo braku nakazu.

Gdzie kupić maseczkę na twarz?

Najprościej i najwygodniej, a przy okazji w czasie epidemii koronawirusa najbezpieczniej, maseczkę można kupić w Internecie. Warto rozważyć dostawę zakupu do paczkomatu, aby ograniczyć kontakt z innymi ludźmi.

 

Co jak nie mam maseczki?

Minister Zdrowia jasno przyznał, że wprowadzone przepisy nie nakazują kupna i noszenia maseczek. Polacy mogą do zakrywania ust użyć innych do tego nadających się przedmiotów.

W Polsce nie trzeba mieć maseczki. Można zasłonić twarz szalikiem, chustką czy kominem.
W Polsce nie trzeba mieć maseczki. Można zasłonić twarz szalikiem, chustką czy kominem.

Ust i nosa nie musimy zakrywać więc maseczką ze sklepu. Z powodzeniem możemy zrobić to przy pomocy uszytej własnoręcznie maseczki albo innego przedmiotu. Do zakrywania ust i nosa z powodzeniem mogą posłużyć nam m.in.:

  • chustki,
  • szaliki,
  • kominy.

Jak działa maseczka na twarzy?

Specjaliści tłumaczą, że maseczka na twarzy nie chroni nas przed zakażeniem koronawirusem COVID-19. Maseczki mają jednak na celu zastopowanie epidemi poprzez ograniczenie wymiany płynów.

Zakładając maseczkę na swoją twarz chronimy inne osoby, które spotykamy na swojej drodze. Maseczka, nawet ta niespecjalistyczna. Uchroni naszych rozmówców przed parą wodną i płynami, które mogą wydostać się z naszych ust lub nosa. W okresie pandemii raczej unikajmy spotkań z nieznanymi osobami, powstrzymajmy się też z poznawaniem nowych osób na portalach randkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *