Jak załatwić remont ulicy, chodnika, podwórka…?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś powiedzieć „mogliby w końcu wyremontować ten chodnik”? Jeśli tak to dziś „sprzedam Ci” sposób na pchnięcie działań w swojej okolicy na lepsze. Być może Cię zaskoczę, a może nie ale dobrym miejscem żeby poprosić o  remont ulicy, modernizację chodnika czy inną rzecz społecznie użyteczną są Rady Osiedli.

Rady Osiedli działają w wielu polskich miastach i można powiedzieć, że są odpowiednikami wiejskich sołectw. Każdy mieszkaniec wsi wie, że jak coś trzeba załatwić to należy o tym rozmawiać z sołtysem. W miastach nie jest to już tak oczywiste.

Niemniej jednak Rady Osiedli istnieją i działają. Bardzo często mają wpływ na to co się dzieje w naszej najbliższej okolicy. Jeśli się nie postaramy i nie wskażemy naszym osiedlowym działaczom, że akurat nasza sprawa jest warta rozważenia oni sami mogą na to wpaść dopiero za jakiś czas, więc z osiedlową „władzą” kontaktować się warto.

UN_CONSTRUCTION_2

Kontakt z radnymi czasami może nie być taki łatwy, gdyż chyba w większości miast członkami rad osiedli są społecznicy, lokalni liderzy, którzy działalność społeczną muszą dzielić z pracą, nauką czy innymi obowiązkami.

Rady osiedli zazwyczaj wyznaczają jeden dzień w tygodniu, który jest przeznaczony na kontakt z mieszkańcami – to tzw. dyżur. Jest to najlepsza okazja na zgłoszenie własnych pomysłów i zadań do realizacji. Zawsze też możemy udać się na zebranie rady osiedla – wydarzenia tego typu powinny być publiczne i każdy chętny mieszkaniec powinien mieć dostęp do obserwacji obrad, a często także zabrania głosu na lokalnym forum.

Mimo, że z biegiem czasu mentalność urzędnicza się z mienia i coraz więcej spraw możemy załatwić bez użycia papieru, niestety ciągle w wielu wypadkach możemy zostać poproszeni o sprecyzowanie swoich żądań na piśmie. Dlatego jeżeli nawet wybieramy się na dyżur radnego warto wcześniej przygotować sobie krótkie pismo do rady osiedla w którym w sposób klarowny napiszemy czego oczekujemy oraz podamy krótką motywację – dlaczego ktoś powinien się zająć tematem przez nas zgłaszanym.

Pamiętaj, że radni osiedlowi są wybrani między innymi dla Ciebie i są pierwszymi z którymi powinieneś kontaktować się w sprawach swojej lokalnej społeczności. Często możesz słyszeć, że nie mają oni zbyt dużych kompetencji, jednak pamiętaj, że są to ludzie, którzy zgłosili się dobrowolnie, jeżeli mają jakieś doświadczenie w pracy społecznej to być może lepiej od Ciebie wiedzą do kogo się zwrócić by rozwiązać Twój problem.

Nie wstydź się, nie bój się, nie mów „że ty sam nic nie możesz załatwić”. Próbuj, a może uda Ci się załatwić dla siebie i swoich sąsiadów remont ulicy, chodnika, podwórka, a może i nowy plac zabaw na osiedlu! Wszystko w twoich rękach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *