Dlaczego warto pić Yerba Mate?

W Polsce największym jej popularyzatorem jest podróżnik Wojciech Cejrowski, w Ameryce Południowej jest standardem – mowa o Yerba Mate czyli napoju będącego naparem z liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba Mate ze względu na sporą zawartość kofeiny może być świetnym zamiennikiem kawy czy herbaty. Sprawdź dlaczego warto pić Yerba Mate?!

Yerba Mate ze względu na swe energetyzujące właściwości jest napojem chętnie wybieranym przez osoby bardzo aktywne. Przypisuje się jej nie tylko własności pobudzające, ale i wspomagające myślenie i kreatywność. Niektórzy zauważają też wartości zdrowotne tej „herbatki”. Mate w przeciwieństwie do kawy ma nie wypłukiwać z organizmu magnezu, ba na niektórych yerbach przeczytamy nawet, że są cennym źródłem tego pierwiastka.

Yerba Mate pomarańczowaYerba Mate produkowana jest praktycznie tylko w Ameryce Południowej, najbardziej znane marki pochodzą z Argentyny, Paragwaju i Brazylii. Marki, nie gatunki – bo gatunek „zioła mate” jest jeden. Poszczególne produkty różnią się obróbką. W zależności od sposobu przygotowania (cięcia, suszenia, leżakowania) Yerba Mate pochodząca od różnych producentów może znacznie różnić się od siebie smakiem.

Naturalna Yerba Mate jest gorzka, jej napar smakiem nieco może przypominać dym papierosowy. Tradycyjnie w plemionach amerykańskich mate pijało się z dodatkiem mieszanki ziół. Dziś gotowe ziołowe yerby można kupić w sklepach. Popularne są również yerby aromatyzowane sokami owocowymi i tak dostaniemy napój o smaku pomarańczy, cytryny, marakui czy nawet gruszki.

Jak przygotować Yerba Mate?

Napar z Yerba Mate można przygotowywać podobnie jak sypaną herbatę w imbryku lub parząc przy pomocy sitka. Popularność zdobywa również ekspresowa wersja w torebkach.

Yerba Mate

Najbardziej widowiskowym i ciekawym sposobem spożycia tego trunku jest jednak spożywanie go w sposób tradycyjny, w naczyniach do tego przeznaczonych. Tradycyjnie mate zaparza się w wydrążonym owocu tykwy lub drewnianym kubeczku zrobionym ze specjalnego drewna „palo santo”. Specyfika tradycyjnego podawanie Yerba Mate polega na tym, że napar nie jest oddzielany od fusów, a pije się go przez specjalną rurkę zakończoną sitkiem. Rurka taka nosi nazwę bombilla i powinna być wykonana z dobrej jakości metalu (stal chirurgiczna, alpaka, srebro). Tańsze rurki wykonane są z niklu lub bambusa i potrafią kosztować mniej niż 10 zł.

Tradycyjne naczynka do picia Yerba Mate są zazwyczaj niewielkich rozmiarów dlatego, że Yerba Mate można zalewać wielokrotnie. Najlepsze yerby zachowują swój smak nawet do 7 „wymian wody”. Co ważne yerby nie zalewamy wrzątkiem, odpowiednią temperaturą do przygotowania naparu jest 70-80 stopni Celsjusza.

Działanie Yerba Mate na organizm człowieka

Wiele osób przypisuje Yerba Mate cudowne właściwości, niektórzy wręcz traktują ją jak narkotyk. Faktycznie działanie Yerba Mate podobne jest do działania kawy. I nie ma w tym nic dziwnego bo Yerba zawiera „mateinę”, która z punktu widzenia organizmu człowieka niewiele różni się od kofeiny. Yerba Mate jest więc chętnie wybieranym napojem przez studentów w trakcie sesji i osoby od których wymaga się sporej aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Yerba Mate często zalecana jest osobom z nadwagą, gdyż posiada właściwości spowalniające opróżnianie żołądka i łagodzi uczucie głodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *