Prezbiopia – czym się charakteryzuje?

Prezbiopia to określenie, które obejmuje wszelkie trudności związane z wyraźnym i ostrym czytaniem. Najczęściej rozwija się w okolicach 40 roku życia. Potoczenie jest określana jako starczowzroczność, jednak negatywny wydźwięk sprawia, że rekomendowane jest używanie formalnej formy – prezbiopii. Zdarza się, że jest określana także jako syndrom długiej ręki.

spis treści

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia to dolegliwość, której nie można uniknąć. Charakteryzuje się pogarszaniem widzenia z bliskiej odległości, co spowodowane jest przez postępujący proces starzenia naturalnej soczewki oka. Równolegle traci ona swoją pierwotną elastyczność. Trudności z wyraźnym widzeniem z bliskiej odległości są dostrzegalne w okolicy 40 roku życia. Początkowo przy słabym oświetleniu. Z wiekiem akomodacja oczu jest coraz trudniejsza. Podświadomie odsuwane są przedmioty coraz dalej od oczu, by móc lepiej je zobaczyć. Jest to proces fizjologiczny i nie klasyfikowany jako choroby oczu.

Starczowzroczność znacząco obniża komfort życia. Szczególnie podczas wykonywania najprostszych czynności, tj. odczytywanie drobnego druku, pisaniu, szyciu, majsterkowaniu. Osoby, które stosowały okulary do nadali, muszą używać drugiej pary – do bliży.

Prezbiopia (starczowzroczność) – objawy

Rozwój prezbiopii dostrzega się po trudnościach związanych z odczytywaniem małego druku (na ulotkach, etykietach). choć do niedawna nie przysparzało to żadnych trudności. Dostrzegalne jest odsuwanie od siebie tekstów i szukanie odległości, w której będzie on wyraźny i możliwy do odczytania. Wiele osób nie chce przed sobą otwarcie przyznać się do tego problemu, ponieważ traktuje to jako oznakę starzenia. W rzeczywistości jest to w pełni naturalne i warto udać się do specjalisty, aby dobrać właściwe okulary i odzyskać swój komfort życia.

Prezbiopia – korekcja

Skutki prezbiopii można niwelować na kilka sposobów, jednak każda metoda wymaga zastosowania dodatkowych soczewek dodatnich/plusowych. Wśród rekomendowanych metod korekcji znajdują się:

  • okulary do czytania – dobierane przez specjalistę na podstawie dokonanego badania widzenia dalekiego.
  • okulary progresywne – dobierane przez specjalistę z uwzględnieniem istniejącej wady do widzenia dalekiego. Okulary progresywne pozwalają na jednoczesne widzenie dalekie, bliskie, a także odległości pośrednich.
  • okulary dwuogniskowe – bardzo rzadko stosowane, określane jako okulary „z wtopką”. Ich głównym obszarem jest widzenie do dali, a w topce możliwe jest widzenie do bliży.
  • soczewki kontaktowe multifokalne – umożliwiają jednoczesną korekcję bliży i dali. Posiadają bardzo skomplikowaną konstrukcję, dlatego nie mogą korygować współistniejącego astygmatyzmu. Może z nich skorzystać wyłącznie ograniczona ilość pacjentów.

Czy można zastosować gotowe okulary do czytania?

Zarówno w aptekach, drogeriach jak i na stacjach benzynowych oferowane są gotowe okulary do czytania w bardzo atrakcyjnych cenach. Zdaniem ekspertów nie jest to najlepsze posunięcie. Są one wykonane z gorszej jakości materiałów, dlatego posiadają szkła o słabych właściwościach optycznych. Ponadto posiadają jednakową korelację dla obu oczu i ustandaryzowany układ źrenic. Ich użytkowanie przyczynia się do rozwoju różnych dolegliwości, m.in. bólu głowy. Można zastosować je wyłącznie podczas awaryjnych sytuacji, np. w trakcie podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *