Chyba każdy z nas uwielbia gdy ogród jest pełen różnokolorowych, kwitnących drzew, kwiatów i krzewów. Chcielibyśmy zatrzymać ten widok najlepiej przez cały rok. Jest to oczywiście mozliwe. Istnieje wiele gatunków drzew i krzewów, które pomimo bardzo trudnych warunków panujących w czasie zimy są w stanie utrzymać swój zielony kolor i cieszyć nim nasze oczy i są to rośliny zimnozielone.
spis treści
Podział roślin wieczniezielonych
W zależności od dostępnej powierzchni do zaaranżowania możemy wybierać duże drzewa lub krzewy, albo też niewielki skrawek terenu zaaranżować poprzez posadzenie na nim miniaturek, bylin lub zielonych pnączy. Należy pamiętać, że rośliny zimnozielone dzielimy na rośliny wieczniezielone i częściowo wieczniezielone. Do roślin wieczniezielonych możemy zaliczyć na przykład irgę, ognika, sosnę, barwinek czy laurowiśnię, natomiast gatunki częściowo wieczniezielone to na przykład rododendrony.
Charakterystyka iglaków
Do najchętniej wybieranych roślin zimnozielonych możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju iglaki. Większość z nich cieszy swoim wyglądem i kolorem nasze oczy cały rok. Wyjątkiem wśród iglaków będzie modrzew, który każdej jesieni gubi wszystkie igły. Ponadto iglaki mają to do siebie, że przyjmią się na prawie każdym terenie, a zimą po przystrojeniu w piękne lampki nadadzą nam świątecznego nastroju. Jak podkreślają właściciele sklepu z drzewami do ogrodu, klienci wybierają bardzo często jodły. Skąd taki wybór zapewne ma na to wpływ jej dekoracyjny wygląd, bowiem jest to drzewo o dość regularnym stożkowym pokroju, ma ciemnozielone igły z błyszczącą bruzdką pośrodku wraz z zielonymi szyszkami. Niewiele osób wie o tym, że do jodeł zalicza się, aż 50 gatunków drzew iglastych. Jeżeli chodzi o uprawę i pielęgnację to jest ona dosyć wymagająca. Najbardziej odpowiednia będzie dla niej gleba żyzna, uboga w wapno, jodła nie odnajdzie się na glebie suchej, piaszczystej, ciężkiej, gliniastej, a także podmokłej, lecz w zamian za to jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. Najlepiej posadzić ją zimą poza okresem mrozu i śniegu, kiedy ziemia jest zamarznięta. Pamiętajmy, że jodła oprócz walorów estetycznych posiada również walory zdrowotne, możemy z niej przygotować olejek jodłowy, który wykazuje właściwości wykrztuśne, moczopędne i antyseptyczne.
Co jeszcze zimą do ogródu?
Co jeszcze w naszym ogrodzie będzie pięknie zieleniło się zimą? Sklep z drzewami do ogrodu poleca inne iglaki takie jak sosny, świerki, jałowce czy bardzo popularne tuje. Drzewa i wysokie krzewy oprócz walorów estetycznych będą pełniły świetną funkcję osłonną i dodadzą naszemu ogrodowi troszkę prywatności, a także osłonią przed wiatrem. W ogrodzie zimą świetnie odnajdzie się bukszpan wieczniezielony, który jest bardzo łatwy w uprawie i pielęgnacji, ponadto idealnie nadaje się do modelowania, natomiast jeżeli chcemy dodać troszkę koloru to dobry będzie ligustr pospolity, który na jesieni ma liście koloru czerwonego, podobnie będzie z bergenią, która nada koloru czerwonego i brązowego.