Czopiarki, czyli maszyny niezbędne w każdym zakładzie stolarskim

Obróbka drewna wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, szczególnie gdy jest przeprowadzana w profesjonalnych zakładach stolarskich. Do obróbki drewna stosowane są nie tylko piły czy okleiniarki. Przydatne będą również czopiarki do drewna.

spis treści

Czym są czopiarki do drewna?

Czopiarka do drewna to maszyna pozwalająca na łączenie różnych elementów konstrukcyjnych na czop. Jest to specjalna wypustka znajdująca się z boku elementu. Jej kształt jest dopasowany do gniazda (wycięcie w innym kawałki drewna). Oba elementy, zarówno wypustkę jak i gniazdo formuje się właśnie poprzez zastosowanie czopiarek do drewna.

Gdzie można wykorzystać czopiarki do drewna?

Czopiarki do drewna stosowane są w niemal każdym zakładzie stolarskim lub w firmach zajmujących się produkcją konstrukcji drewnianych. Zastosowanie tego urządzenia jest niezawodnym sposobem na połączenie ze sobą w sposób solidny i trwały drewnianych elementów.

Nowoczesne czopiarki są urządzeniami precyzyjnymi, a ich obsługę ułatwiają elektroniczne sterowniki, pozwalające na dokładne wykonanie nawet najbardziej finezyjnych form geometrycznych.

Współczesne czopiarki świetnie sprawdzą się nie tylko przy obróbce litego drewna. Będą niezastąpione również przy obrabianiu różnego rodzaju materiałów drewnopodobnych. Wybierając czopiarki, warto stawiać przede wszystkim na modele z dodatkowym wyposażeniem, pozwalającym na formatowanie, frezowanie czy profilowania drewna i jego pochodnych. Niektóre urządzenia są również zintegrowane z piłą. Dzięki temu zwiększona zostaje funkcjonalność czopiarek.

Jaka czopiarka sprawdzi się najlepiej?

Niezależnie od tego, czy do firmy kupowane są nowe, czy też używane czopiarki do drewna, warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę, aby urządzenie było funkcjonalne i niezawodne. Wybierając urządzenie, należy pamiętać o tym, że na rynku dostępne są różne modele czopiarek pozwalających na wykonywanie wpustów, wrębów czy czopów.

Rodzaje czopiarek do drewna

Przy wyborze czopiarki należy zwracać przede wszystkim uwagę na jej rodzaj. Dostępne są modele jednostronne, dwustronne oraz obwiedniowe. Każdy z nich różni się od siebie przede wszystkim sposobem działania. To przekłada się na zmienność szybkości i dokładności pracy.

Czopiarki jednostronne są modelem najprostszym, natomiast czopiarki obwiedniowe będą najbardziej precyzyjnymi maszynami.

Parametry techniczne

Poza rodzajem czopiarki ważne są również parametry techniczne. Warto przy tym pamiętać o tym, że nawet niewielkie różnice pomiędzy parametrami mogą sprawić, że urządzenie będzie pracowało w zupełnie inny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *