Myśliwi, którzy chcą zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, koniecznie muszą rozeznać się wśród bogatej oferty sklepów, w których znajdzie się najlepsza lornetka myśliwska. Urządzenie to jest często dość niepozorne pod kątem swojej budowy i gabarytów, a jednak potrafi bardzo zaskoczyć swoją funkcjonalnością i uniwersalnością – w każdych warunkach. Podpowiadamy, jakie parametry techniczne warto mieć na uwadze, zanim podejmiemy decyzję o ostatecznym zakupie.
Oznaczenia występujące na lornetkach
Dziś na rynku mamy całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o wybór lornetek myśliwskich (znajdziesz je choćby na stronie https://www.sklepszostak.pl/kategoria/lornetki-termowizyjne). Często wyzwaniem okazuje się wybór tego odpowiedniego modelu, ponieważ nie mamy pojęcia, co oznaczają liczby stosowane przez producentów. Jeśli także i Ty głowisz się, co kryje się pod 10×50 czy 7×45, wyjaśniamy. Pierwsza z wartości dotyczy krotności powiększenia uzyskanego dzięki lornetce. Innymi słowy, poznajesz, jak bardzo większy stanie się obiekt w stosunku do jego realnych rozmiarów widzianych z tej samej odległości. Z kolei znaczek “x” pomiędzy mówi o średnicy obiektywów i wyrażany jest w milimetrach. Dlatego też, jeśli masz styczność z modelem 10×50, dowiadujesz się, że uzyskasz 10-krotne powiększenie obrazu w obiektywie o średnicy 50 mm. Wiesz już, jak odczytać oznaczenia na lornetce, więc nie zapominaj o tym, by skompletować także inne ważne akcesoria jak np. koszula myśliwska sklepszostak.
Powiększenie obiektywu lornetki
Powiększenie umożliwia dokładne zobaczenie interesującego nas obiektu, nawet zachowując duży dystans i mając świadomość, że w rzeczywistości jest on bardzo mały. Im większa wartość powiększenia, tym lepsza szansa na efektywne rozpoznanie detali np. zwierzyny. Jednocześnie nie powinno się przesadzać, ponieważ wysoka wartość może niestety powodować również drgania, które prowadzą do zmęczenia oczu i w dalszym etapie – ich bólu. Dlatego warto zachować umiar i zastanowić się, jakie powiększenie rzeczywiście będzie dla nas optymalne – pod kątem jakości obrazu oraz wydajności pracy.