Coraz więcej pieniędzy wydajemy na paliwo do naszych samochodów, a alternatywne źródła albo jeszcze raczkują, albo wciąż są dla nas za drogie. Czy w obecnych czasach można jeszcze mówić o taniej benzynie? Temat dyskusyjny, jednak istnieje kilka stacji benzynowych oferujących paliwo taniej od innych. Tylko gdzie ich szukać?Najprostsza zasada wolnego rynku, towar (w tym przypadku benzyna, olej napędowy, gaz) powinniśmy kupić w miejscu gdzie jest największa konkurencja. Teoretycznie paliwo najtaniej powinniśmy kupić w dużych miastach, ale to też zależy od dzielnicy. Najdrożej za benzynę zapłacimy przy tzw. trasach wylotowych. Stacje benzynowe przy głównych trasach są częstą pierwszą po wjeździe do miasta lub ostatnią przy wyjeździe w trasę. Właściciele takich punktów zdają sobie z tego sprawę i ustalają ceny nieco wyższe niż stacje benzynowe w mniej uczęszczanych miejscach.
Tanią benzynę powinniśmy kupić na dużych skrzyżowaniach, gdzie klient ma do wyboru kilka stacji różnych właścicieli – ci chcąc przyciągnąć klientów obniżają cenę, by „było taniej niż u sąsiada”. Niestety takie licytacje nie mogą toczyć się bez końca i po jakimś czasie ceny zamarzają na wszystkich stacjach na tym samym poziomie.
Tańszego paliwa możemy szukać także na stacjach bezobsługowych. Jedną z pierwszych sieci, która w Polsce udostępniła w pełni bezobsługowe stacje benzynowe jest Neste A24. Dzięki braku obsługi, sklepu, baru itp. Litr paliwa na takiej stacji może być nawet o 30 gorszy tańsze niż na stacji tradycyjnej. Zakup paliwa na stacji bezobsługowej jest prosty, jednak wcześniej musimy oszacować ile litrów jesteśmy w stanie zatankować – ilość tą deklarujemy przed rozpoczęciem tankowania. Cały proces zakupu paliwa na takiej stacji przebiega na intuicyjnym, dotykowym wyświetlaczu, który wyświetla komunikaty jak krok po kroku wykonać transakcję zakupu paliwa. W razie potrzeby zawsze możemy zadzwonić do konsultanta, który udzieli nam niezbędnych informacji – numer telefonu zapisany jest na każdym dystrybutorze.
Innym sposobem na zakup taniego paliwa jest tankowanie przy supermarketach. Coraz więcej sieci handlowych decyduje się na wygospodarowanie części parkingu na stację benzynową opatrzoną logo sklepu. Benzyna w tym miejscu jest tańsza niż na stacjach, żyjących głównie ze sprzedaży paliw. Super- i hipermarkety niejednokrotnie sprzedają paliwo po kosztach licząc na to, że klient stacji przy okazji wstąpi do sklepu i zrobi zakupy dające danej sieci faktyczny zysk. Należy jednak pamiętać, że takie stacje nie znajdują się przy wszystkich hipermarketach danej sieci, przed wyprawą na „supermarketowe” tankowanie warto sprawdzić na stronie sieci czy przy danym sklepie znajduje się stacja benzynowa.
Nie tankujesz na „tanich stacjach” bo obawiasz się o jakość sprzedawanego tam paliwa. Pamiętaj, że benzyna czy olej napędowy tak samo jak inne produkty podlegają reklamacji. Jeśli uznasz, że paliwo zatankowane na „taniej stacji” było wadliwe z powodzeniem możesz złożyć reklamację – niezbędny okaże się wtedy dokument potwierdzający sprzedaż (paragon, faktura VAT lub rachunek). Ponadto stację sprzedającą paliwo niskiej jakości możesz zgłosić na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – pracownicy tej instytucji dokonają wówczas kontroli w tym punkcie sprzedaży paliw.