Spowiedź 2023 – Co mówić na spowiedzi? Jaka jest regułka spowiedzi?

Spowiedź inaczej zwana sakramentem pokuty jest szczególnie popularna w Wielki Piątek i Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc. Jak się przygotować do spowiedzi? Co mówić na spowiedzi? Czy trzeba znać regułkę spowiedzi?

W Kościele katolickim spowiedź jest jednym z siedmiu sakramentów. To tzw. sakrament pokuty polegający na wyznaniu swoich grzechów i żalu za nie. Choć przepisy kościelne nie regulują, by trzeba było spowiadać się w konkretny dzień, wierni dużo chętniej robią to przed świętami Wielkiej Nocy niż w pozostałe dni roku.

Z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nowy w kościołach organizowane są dodatkowe dyżury spowiedników, a nawet tzw. Noce Konfesjonałów, podczas których wierni mogą wyspowiadać się z grzechów także w godzinach nocnych, co ma sprzyjać skupieniu i refleksji.

spis treści

Jak się spowiadać?

Przystępując do spowiedzi trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że będzie ona ważna jedynie gdy spełnimy pięć warunków dobrej spowiedzi. Są to:

 1. Rachunek sumienia.
 2. Żal za grzechy.
 3. Mocne postanowienie poprawy.
 4. Szczera spowiedź.
 5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Spowiadać należy się ze swoich grzechów, czyli złych uczynków popełnianych zarówno wobec innych, jak i wobec siebie czy bezpośrednio Boga. Za główne grzechy w Kościele katolickim uważa się:

 1. Pycha
 2. Chciwość
 3. Nieczystość
 4. Zazdrość
 5. Łakomstwo
 6. Gniew
 7. Lenistwo

Katolik spowiadać się musi też z grzechów przeciwko 10 przykazaniom bożym:

 1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
 2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
 3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
 4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
 5. Nie zabijaj.
 6. Nie cudzołóż.
 7. Nie kradnij.
 8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
 9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
 10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Aktualna regułka spowiedzi

Regułka spowiedzi to szablon, według którego witamy się z księdzem w konfesjonale i wyznajemy grzechy na spowiedzi. Wbrew opinii części wiernych regułka spowiedzi dotyczy nie tylko dzieci, ale też i dorosłych. Idąc do konfesjonału powinniśmy zachować zasady i kolejność spowiedzi.

Przykładowa regułka spowiedzi dystrybuowana przez polskie parafie:

PENITENT:( osoba spowiadająca się) : Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
KAPŁAN: Na wieki wieków. Amen
PENITENT czyniąc Znak Krzyża mówi: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Kapłan uczyni znak krzyża i zachęci do ufności w miłosierdzie Boże, na przykład, może to uczynić słowami :
KAPŁAN: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.
PENITENT: Rozpoczynając wyznanie grzechów:
Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem: tydzień, miesiąc, lata temu ….. Pokutę zadaną wypełniłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami: Wyliczam te grzechy, a przy ciężkich podaję liczbę i okoliczności. Na zakończenie mów: więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, postanawiam poprawę proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie. Następnie kapłan zachęca penitenta do okazania żalu
Penitent: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu (Łk 18,13).
Udzielając rozgrzeszenia kapłan wypowiada słowa –
KAPŁAN: Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła I ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego
PENITENT: „Amen”
po udzielaniu rozgrzeszenia i zadaniu pokuty, kapłan zwraca się do ciebie słowami –
KAPŁAN: Wysławiajmy Pana bo jest dobry.
PENITENT: A jego miłosierdzie trwa na wieki
KAPŁAN: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.
PENITENT: Bóg zapłać.
Kapłan puka w konfesjonał. Nie ma żadnego przepisu liturgicznego nakazującego całowanie stuły.

Regułka spowiedzi – co jeśli się pomylę?

Wiele osób stresuje się, że w trakcie spowiedzi może pomylić regułkę spowiedzi lub zapomnieć jej treści. To normalna ludzka sprawa i nie powinna ona mieć wpływu na przebieg sakramentu. Większość księży w konfesjonałach jest wyrozumiała i zdaje sobie sprawę, że spowiedź może być wydarzeniem stresującym, dlatego w przypadku gdy się zatniemy lub zapomnimy regułki, pomoże nam lub pozwoli na jej częściowe pominięcie.

Głównym celem spowiedzi nie jest wyrecytowanie regułek, ale rozmowa z kapłanem będącym pośrednikiem Pana Boga. Spowiedź, będzie ważna jeżeli pomylimy się w regułce, ale zachowamy wszelkie pozostałe warunki dobrej spowiedzi. W spowiedzi najważniejsze jest to, by była ona szczera, i by spowiadający się faktycznie żałował wyznawanych grzechów.

Spowiedź przez Internet – czy to możliwe?

Co jakiś czas pojawiają się pytania, czy można odbyć spowiedź przez internet albo spowiedź przez telefon. W sieci jakiś czas temu pojawiały się nawet ogłoszenia oferujące takie usługi. Komisja Episkopatu Polski  w jednym ze swoich ostatnich dekretów jasno wskazała, że nie ma takiej możliwości i spowiedź powinna odbywać się wyłącznie osobiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *