Uważaj na drogie połączenia do Play, Cyfrowego Polsatu i innych operatorów

Istotne, lecz niezbyt wygodne informacje zazwyczaj w różnego rodzaju ofertach zapisywane są przy pomocy tzw. „gwiazdki” lub „drobnego druku”. Tak też jest z ceną połączeń do sieci komórkowych Play czy Cyfrowy Polsat, na nieprzyjemną niespodziankę mogą narazić się także dzwoniący do sieci obsługiwanych przez CenterNet i Mobyland. Za połączenia z użytkownikami tych sieci możemy zapłacić nawet kilka razy więcej niż zwykle.

Skąd wzięło się całe to zamieszanie? Operatorzy sieci telekomunikacyjnych płacą sobie wzajemnie za możliwość połączań pomiędzy różnymi sieciami komórkowymi. Trzy najstarsze polskie sieci (Orange, Plus i Era) „dogadały” się w sprawie jednolitej stawki opłaty między operatorskiej, dzięki czemu rozmowy do tych sieci mają podobną cenę. Play jako nowy gracz na rynku telekomunikacyjnym nie musiał zgodzić się na tą stawkę i oczywiście z tej możliwości skorzystał ustalając swoją – większą.

Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Jak wygląda to w praktyce? Postanowiłem sprawdzić ceny połączeń do wspomnianych operatorów w różnych taryfach, różnych sieci. Wyniki prezentuję w poniższej tabeli z której wynika, że czasami za rozmowę możemy zapłacić nawet trzy razy więcej niż się spodziewaliśmy! Sprawdziłem także, że użytkownicy sieci Play tego problemu nie mają gdyż do wszystkich sieci płacą jedną „płaską stawkę”.

Drogie połączenia do Play, Cyfrowego Polsatu i innych operatorów...
Kliknij na obrazek aby powiększyć!

Tabela opracowana na podstawie cenników taryf: Taryfa Syberyjska 55, TakTak HOT, Plan doMowy tp 300, ipFon.

Jak rozpoznać operatora komórkowego na którego numer dzwonimy?

Do niedawna numer „drogiego operatora” można było rozpoznać po prefixie (trzy pierwsze cyfry numeru telefonicznego), lecz od jakiegoś już czasu w Polsce umożliwiono przenoszenie numerów między różnymi sieciami i tak numer rozpoczynający się od cyfr 501 przypisany jest do sieci Orange, lecz jego użytkownik bez przeszkód może przenieść go do innej sieci (np. Play) – wtedy mimo iż numer ma prefix Orange za połączenie zapłacimy jak do sieci Play.

W tym przypadku z pomocą przychodzi nam siec Orange, która na swojej stronie internetowej www.orange.pl udostępnia formularz przy pomocy którego możemy ustalić do jakiego operatora należy dany numer. Istnieją także różnego rodzaje aplikacje do telefonów komórkowych, które pozwalają sprawdzić numery z listy kontaktów, przykładem takiej jest „Który operator” na platformę Google Android.

One thought on “Uważaj na drogie połączenia do Play, Cyfrowego Polsatu i innych operatorów

  1. Mała uwaga, to nie Play czy inny z nowych sieci ustala cenę na rynku hurtowym. to cena określana przez Urząd Regulacji Telekomunikacji.. Plus, Idea i Era na początku działalności też stosowali większe stawki. Warto dodać że ta stawka systematycznie się zmniejsza, a stare sieci pobierają często zawyżone kwoty za te połączenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *