Gdzie tanio kupić książkę?

Książa to rozrywka ponadczasowa. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie na wejście do popularnej sieci księgarskiej i wybór tego, co nam się podoba, bo nasz portfel nie jest z gumy. Jest jednak sporo miejsc, gdzie można tanio kupić książkę. Często dużo taniej, niż po cenie z okładki.

Kupując książki musimy zastanowić się, czy chcemy egzemplarz papierowy, czy może wystarczy nam e-book. E-booki są z zasady tańsze, ale nie każdy je lubi. Wiele osób wciąż lubi czytać książki papierowe. Dziś zajmiemy się właśnie nimi i tym, gdzie tanio kupić książkę, której brakuje nam w kolekcji.

spis treści

Książki prawie za darmo, ale nie na własność

Zanim przejdziemy do zakupu książek, warto zastanowić się, czy aby na pewno potrzebujemy ich na własność. Kilka ulubionych może i tak, ale część – takich do przeczytania i zapomnienia – już niekoniecznie. Warto więc zastanowić się czy chcemy kupić książkę, czy ją tylko przeczytać. W tym drugim przypadku, może warto udać się do biblioteki. Tam za drobną opłatą wypożyczymy interesujący nas tytuł i zaoszczędzimy parę złotych.

Doskonale jednak rozumiem ludzi, którzy nie chcą mieć na głowie wypożyczalni i obowiązujących tam reguł. Za spóźnienie – kara. Za zniszczenie – kara. Książa, która do nas trafi jest zniszczona i się rozpada. Doskonale to znam. Dlatego szukam miejsc, gdzie można tanio kupić książkę i takie znajduję…

Książki używane – tańsze, ale nie zniszczone

Szukając książki dla siebie warto zastanowić się nad kupnem książki używanej. Używane książki są zazwyczaj tańsze niż książki wprost z księgarni. Największą obawą przed kupnem książki używanej jest jej stan. Niestety wiele osób zniechęca się do tej formy zakupu, bo książka faktycznie jest tańsza, ale może być zniszczona, pożółkła, często też może brakować kilku kartek co znacznie utrudnia czytanie.

Szukasz miejsca, gdzie można tanio kupić książkę?
fot. pixabay.com

Ja jednak namawiam do zakupu książek używanych i to przez internet. Sam uzupełniając brakującą kolekcję o kilka pozycji skorzystałem z usług „wirtualnego antykwariatu”. Używane książki w dobrej cenie, ale też i dobrym stanie znajdziemy zarówno w serwisach specjalizujących się w kupnie i sprzedaży książek używanych (np. Skup Szop), jak i na Allegro czy OLX.

Szczególnie polecam kupowanie książek na aukcjach i w serwisach ogłoszeniowych bezpośrednio od czytelników. W wielu przypadkach możemy trafić na książkę w idealnym stanie – raz przeczytaną.

Kupowanie w serwisach specjalizujących się w sprzedaży książek używanych może być nieco droższe (wiadomo – właściciel też chce swoją prowizję), ale wygodniejsze. Duże serwisy mają zazwyczaj bardziej preferencyjne warunki np. tańsza wysyłkę. Kupując w sklepach internetowych zazwyczaj jakość sprzedawanych książek jest oceniana według jednego standardu. Kupując na aukcji jeden za stan „bardzo dobry” uzna książkę praktycznie nieużywaną, drugi taką, w której brakuje nawet ze 3 kartek.

Księgarnia internetowa – gdzie tanio kupić nową książkę?

No to, jak Was przekonałem do tanich książek z antykwariatu, to teraz niespodzianka. Inny sposób na znalezienie niedrogiej książki to poszukanie w Internecie. Wymaga to chwili, ale często kończy się bardzo pozytywnie.

Książki w księgarniach internetowych są zazwyczaj dużo tańsze niż w Empiku czy księgarniach tradycyjnych (choć to pewnie nie jest regułą). Ostatnio w jednej z sieciówek księgarskich udało mi się kupić zaraz po premierze, książkę w cenie o połowę niższej, niż cena okładkowa. Nie, nie było to tak, że poszedłem do galerii handlowej i wziąłem z półki – na półce stałą w normalnej cenie. Dopiero przy zamówieniu przez internet był przyznawany rabat i to taki, którego dziś nie otrzymałbym nawet kupując tę samą książkę używaną na jednym z portali antykwarycznych.

Gdzie tanio kupić książki?
fot. pixabay.com

Jeśli nadal zastanawiasz się gdzie tanio kupić książkę, a nie chcesz tego robić w internecie – dobrym pomysłem będzie odwiedzenie targów książki. Na tego typu imprezach wydawnictwa chcąc się promować często sprzedają książki taniej.

A Wy macie jakieś sposoby i miejsca, w których można tanio kupić książki? Podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *