Czy kolor krawata ma znaczenie?

Krawat to stosunkowo niewielki element męskiej garderoby, jednak ozdoba bardzo ważna. Przez założenie odpowiedniego krawatu można powiedzieć coś o sobie, nie otwierając ust. To, że niektórzy lubią niebieskie, a inni czerwone krawaty możne nie być dziełem przypadku. Kolor krawata można dobrać do sytuacji lub osobowości właściciela.

spis treści

Czerwony, niebieski, a może zielony – co oznaczają kolory krawatów?

Co oznacza niebieski krawat?

Obserwując poczynania przeróżnych polityków, bez problemu zauważymy, że chętnie wybierają niebieskie krawaty. Przypadek? Niekoniecznie. Człowiek w niebieskim krawacie uznawany jest za osobę zaufaną, dążącą do kompromisu, osobę z którą przyjemnie się rozmawia.

Niebieski krawat jest świetnym wyborem na spotkania biznesowe, negocjacje w których próbujemy załatwić coś dla siebie, przeróżne egzaminy czy wystąpienia publiczne.

krawat czerwony czy niebieski

Kto powinien założyć czerwony krawat?

Przyjęło się, że krawat czerwony podkreśla cechy przywódcze „nosiciela”. Kolor ten powinien być wybierany przez osoby pewne siebie, pewne swojej pozycji i poglądów. W sytuacjach mniej formalnych osoba w czerwonym krawacie wyróżnia się, jeśli więc lubisz być w centrum uwagi bez wahania załóż ozdobę w kolorze czerwonym.

Czarny krawat – komu wypada założyć?

Tradycyjnie czarny krawat związany był z żałobą. Według zasad savoir vivre kolor ten zarezerwowany jest na pogrzeby – przyjście na uroczystości żałobne w kolorowym krawacie może być uznane za faux pas.

W ostatnim czasie jednak czarne krawaty zdobywają także popularność w innych sytuacjach. Często czarne, wąskie krawaty wybierane są przez młodych mężczyzn. Kiedyś gdzieś czytałem, że czarny wąski krawat zakładany do śnieżno-białej koszuli w latach 60. na zachodzie był sprzeciwem dla „rozpasania moralnego” dzieci kwiatów. Ile w tym prawdy nie wiem, ale ogólnie czerń pasuje do buntowniczego charakteru właściciela.

Krawat zielony – tylko dla finansisty?

Zielony jest kojarzony z „zielonymi” – pewnie z tego powodu ten kolor krawata naturalnie kojarzy się z finansistami i jest polecany ludziom, którzy zawodowo zajmują się obrotem pieniędzmi. Zielony to kolor uspokajający, być może dlatego jesteśmy bardziej spokojni o nasze pieniądze gdy ich lokatę w tym czy innym banku proponuje nam pracownik w zielonym krawacie. Poza tym zielony krawat kojarzy się z formacjami mundurowymi, myśliwymi czy służbą leśną.

Moda na fioletowe krawaty

Ostatnio często widuję panów w krawacie koloru fioletowego. Fiolet przypisanych jakiś konkretnych cech, jednak jest uznawany za bardzo elegancki. Świetnie nadaje się do wieczorowych, stonowanych stylizacji.

wąski krawat szeroki krawatKrawat wąski czy szeroki?

Krawaty oprócz kolorów różnią się szerokością. Te najbardziej uniwersalne mają 8 cm. Popularnymi rozmiarami są też krawaty 10 i 5 centymetrowe. Główna zasada jest taka, że szerokość krawata dobieramy do szerokości klap w marynarce – marynarka z szerokimi klapami = szeroki krawat, wąskie klapy = wąski krawat.

Przyjęło się również, że szerokość krawata powinna być dobierana do sylwetki osoby, analogicznie „szerszy pan” powinien zakładać szerszy krawat, zaś szczupły pan węższy.

Odzyskujące popularność w ostatnim czasie wąskie krawaty (tzw. „śledzie” lub „szczypiorki”) w ogóle wypadają spod zasad savoir vivre. Krawaty o szerokości poniżej 8 cm uważane są za awangardowe, raczej zarezerwowane dla młodych mężczyzn (kiedyś wyłącznie małych chłopców). Moim zdaniem sprawdzają się wyłącznie w sytuacjach mało oficjalnych do stylizacji pół-eleganckich. Na imprezę imieninową tak, na ślub przyjaciela czy rozmowę kwalifikacyjną już nie bardzo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *