Nie bierz taksówki z postoju, spod dworca ani z lotniska

Rzadko jeździsz taksówkami? Taksówkę bierzesz głównie w obcym mieście? Na Ciebie czekają nieuczciwi przewoźnicy! Chodź nie jest to regułą na takie często można trafić korzystając taksówki spod dworca, lotniska albo dyskotek. Korzystając z usług taksówkowych musisz wiedzieć o cenie urzędowej oraz rabatach które Ci przysługują.

Obeznani w „taksówkowych” zwyczajach wiedzą, że taniej i wygodniej jest zamówić taksówkę przez telefon niż robić sobie wycieczki na postój taksówek. W chyba każdej polskiej gminie samorząd ustala „urzędową cenę” za kilometr przejechany taksówką. Jeżeli wybierzemy się na postój lub złapiemy taksówkę na ulicy kierowca ma prawo skasować nas według ceny urzędowej – czyli maksymalnej. Zamawiając taksówkę przez telefon korporacja, którą wybraliśmy zazwyczaj udziela nam rabatu (w zależności od miasta i firmy taksówkowej nawet ok. 20%). Telefonując do firmy taksówkowej zawsze warto spytać o cenę pierwszego kilometra (potocznie nazywaną opłatą „za trzaśnięcie drzwiami”) oraz czy dojazd do klienta jest darmowy – w dużych miastach jest to standard!

Licencjonowane korporacje taksówkowe posiadają zazwyczaj numery pięciocyfrowe rozpoczynające się od 196** – radzimy wybierać korporacje z takimi numerami. Pamiętaj, że wybierając numer z telefonu komórkowego musisz poprzedzić go numerem kierunkowym (np. 22 dla Warszawy, 12 dla Krakowa, 71 dla Wrocławia). Niewielki odsetek firm taksówkowych oferuje numer bezpłatny, jednak ten działa zazwyczaj tylko z telefonu stacjonarnego.

Jeśli już musisz wziąć taksówkę z postoju lub złapać na ulicy warto spytać się taksówkarza czy policzy „jak z telefonu”. Z reguły się zgadzają.

Alternatywa dla taksówki z postoju

Gdy wybierasz się do „obcego” miasta poszukaj w internecie numerów telefonicznych do korporacji taksówkowych. Tu z pomocna okazuje się aplikacja na telefony komórkowe o nazwie „Złap Taxi – raz wgrana do telefonu może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Aplikacja oprócz numerów telefonów do firm taksówkowych zawiera orientacyjne ceny obowiązujące w danej korporacji (w aktualnej wersji brakuje taryf nocnych, świątecznych i podmiejskich). Numerów do korporacji możemy szukać także w internecie poprzez wpisanie frazy „radio taxi /miasto/”, gdzie zamiast /miasto/ użyjemy miasta w którym chcemy jeździć taksówką. Z pomocą przychodzą także strony takie jak: tanietaxi.pl, tanietaxi.com.pl czy Panorama Firm.

Przyjeżdżając do „obcego” miasta unikaj usług taksówek stojących bezpośrednio pod dworcem lub lotniskiem – te taksówki nie muszą udzielać rabatów i mogą zawieźć Cię po maksymalnej cenie jaka jest dopuszczona w danej gminie. W tych punktach możemy także bardzo często spotkać nieuczciwych kierowców podszywających się pod licencjonowanych taksówkarzy (często mogą mieć nawet część potrzebnego wyposażenia np. naklejki), którzy żerując na niewiedzy turystów sztucznie zawyżają ceny. Uważaj też na tzw. „nieoznakowane, tanie taksówki”, których kierowcy dorabiają „na czarno” nie posiadając licencji do przewozu osób – w nich nie obowiązują żadne reguły dotyczące ceny, a kierowcy nie są przeszkoleni z topografii miasta (mogą nie znać niektórych zakątków miasta). Takim transportem jedziesz także na własną odpowiedzialność, gdyż najczęściej jest to biznes nielegalny, często też takie pojazdy nie posiadają ubezpieczenia NNW.

Płatności kartą w taksówkach

Karty płatnicze są coraz popularniejszym środkiem płatniczym w Polsce. Wiele korporacji taksówkowych oferuje możliwość płatności kartą, jednak warto zawsze to zaznaczyć podczas zamówienia telefonicznego, ponieważ nie wszystkie taksówki mogą być wyposażone w terminale płatnicze.

2 thoughts on “Nie bierz taksówki z postoju, spod dworca ani z lotniska

  1. To niestety prawda. W wawie zawsze zamawiam Sawa taxi, 19123, numer pamiętam. Można płacić kartą – przypadkowa taksówka, nieznana korporacja, to pewne zaskakujące koszty.

  2. Nie do końca można się zgodzić że tylko jedna korporacja jest tania i z numerów początkowych przez 1 trzeba wziąć pod uwagę że taksówek przybywa a numery są przez urząd miejski dopisywane każda korporacja ma swoje prawa i rabaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *