Jak założyć darmową skrzynkę e-mail?

Wydawało by się, że w dzisiejszych czasach poczta elektroniczna e-mail stałą się już standardem. Okazuje się, że nie. Całkiem niedawno zostałem poproszony przez mojego znajomego starszego ode mnie o kilka latek o to bym dał mu jakieś zdjęcia z aparatu cyfrowego. Bez wahania odpowiedziałem „ok, wyślę Ci na e-mail”. Po chwili usłyszałem „ale ja nie mam e-maila”. Temat dla mojego znajomego wydał się jednak ciekawy i zapytał mnie czy za skrzynkę e-mail trzeba płacić? Odparłem, że nie i pomogłem mu założyć własną skrzynkę e-mailową. Dzisiejsza notka poświęcona jest tym, którzy chcieliby założyć skrzynkę pocztową a nie wiedzą jak.

Do mojej instrukcji „krok po kroku” wybrałem pocztę internetową od Google zwaną Gmail (link). Według mnie jest to najlepsza obecnie dostępna darmowa usługa poczty elektronicznej. Po zarejestrowaniu użytkownik całkowicie za darmo dostaje swój adres e-mail, ponad 7 GB na wiadomości i załączniki oraz inne funkcje tj. kalendarz czy prosty edytor dokumentów. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele darmowych usług poczty e-mail. Proces rejestracji we wszystkich tych usługach przebiega podobnie.

Gdy już wybierzemy serwis w którym chcemy założyć skrzynkę pocztową odnajdujemy przycisk „utwórz konto”, „załóż nowe konto” lub podobny. Ten bardzo często znajduje się poniżej formularza służącego do logowania.

Gdy już wyrazimy chęć założenia nowego konta e-mail powinien ukazać się nam formularz rejestracyjny w którym podajemy swoje dane. Najczęściej są to imię, nazwisko oraz miejscowość i kraj zamieszkania. Bardzo ważnym elementem jest także wybranie loginu i hasła. W przypadku Gmaila login jest automatycznie identyfikacyjnym fragmentem adresu e-mail. Jeżeli wybierzesz login jan-kowalski twój późniejszy e-mal będzie wyglądał tak: jan-kowalski@gmail.com.

Adres e-mail to ten, który podaje się komuś by przysłał do nas wiadomość, zaś twojej korespondencji strzeże hasło, które musisz ustalić w tym samym kroku co adres. Hasło powinno być możliwie trudne, najlepiej na tyle, żeby nikt nie mógł się go domyślić. Im trudniejsze hasło tym bezpieczniejsza twoja elektroniczna korespondencja. Hasło należy zapamiętać lub zapisać i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Gmail wymaga także odpowiedzi na pytanie pomocnicze – to możesz wymyślić sam lub użyć gotowych. O co w tym chodzi? Odpowiedź na pytanie pomocnicze powinna być znana jedynie Tobie. W przypadku gdybyś zapomniał swojego hasła możesz je odzyskać. System wtedy zada Ci pytanie pomocnicze i na podstawie odpowiedzi zweryfikuje czy to faktycznie ty chcesz odzyskać dostęp do konta e-mail czy ktoś się pod Ciebie podszywa.

Gdy już podasz wszystkie dane w celach bezpieczeństwa należy także uzupełnić pole „weryfikacja obrazkowa”. Tutaj należy po prostu przepisać literki widniejące na obrazku powyżej pola. Ma to na celu zablokowanie możliwości rejestrowania kont robotom komputerowym. Gdy już uzupełnisz wszystkie wymagane pola („adres pomocniczym” możesz pominąć) musisz zaakceptować regulamin poprzez kliknięcie przycisku „Akceptuję. Stwórz moje konto”.

Kolejnym krokiem – nowością w Gmailu – jest weryfikacja tego czy naprawdę istniejesz. W tym momencie należy podać swój numer telefonu i zaznaczyć czy chcesz otrzymać „kod weryfikacyjny” w postaci tekstowej (sms na telefon komórkowy) czy wolisz by Gmail do Ciebie zadzwonił (na dowolny telefon) i kod podał głosowo. Po wpisaniu kodu w odpowiednią rubrykę zostaniesz przekierowany do swojej nowej poczty.

Gdy już przebrniemy przez proces rejestracji możemy cieszyć się z dobrodziejstw poczty elektronicznej e-mail. Nowe wiadomości będą wyświetlały się w centralnej części okna poczty. Po lewej stronie do dyspozycji masz menu gdzie znajdziesz starsze wiadomości oraz stworzysz nowy list.

Konto Gmail to jednak nie tylko poczta e-mail. Google dla swoich użytkowników przygotowało sporo darmowych narzędzi. Programiści z Doliny Krzemowej przygotowali funkcjonalny kalendarz, czytnik kanałów rss oraz podstawowe narzędzia pakietu biurowego tj. edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny. Konto poczty Gmail jest także wykorzystywane jako podstawowe konto w telefonach komórkowych z systemem Android. Wszystkim którzy skorzystali z mojego poradnika życzę samych dobrych wiadomości e-mail!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *