Jak kupować na „chińskim Allegro”? Zrób zakupy na AliExpress

Serwis AliExpress potocznie zwany „chińskim Allegro” to bardzo fajne miejsce do robienia tanich zakupów. W serwisie możemy kupować przeróżne rzeczy prosto z Chin. Co ciekawe opłaca się kupować nawet bardzo tanie rzeczy bo koszt wysyłki do Polski jest najczęściej darmowy!

Zakupy prosto z Chin stają się w Polsce co raz bardziej popularne. Kiedy po raz pierwszy o tym usłyszałem trochę nie dowierzałem, że towar wysłany do mnie z przeciwnej strony ziemi może kosztować mniej niż kupiony w innym polskim mieście czy czasami nawet w sklepie za rogiem. No ale tak jest.

Co opłaca się kupić na AliExpress? Wiele rzecz, z tego co się orientuję wśród naszych rodaków najpopularniejsze są ubrania i telefony komórkowej. Ja do tej pory kupowałem głównie „duperele” czyli jakieś gadżety i drobną elektronikę (słuchawki/mikrofon) za które dałem śmieszne grosze i mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Ale tak naprawdę możemy kupić tam dużo, dużo więcej. Na przykład rzeczy, które u nas są rzadko spotykane, widział ktoś z Was w polskim sklepie duży wybór np. akcesoriów do tradycyjnego chińskiego parzenia herbaty?

spis treści

Znajdź to czego potrzebujesz

Podstawowym językiem serwisu jest angielski, jednak dostępne są też wersje po rosyjsku, hiszpańsku i portugalsku (jakości tłumaczeń nie sprawdzałem, bo nie mam do tego kompetencji 😉 ). Wyszukiwanie potrzebnych rzeczy jest banalnie proste, wystarczy do wyszukiwarki wpisać czego szukamy, a ta zwróci nam oferty.

Dosyć ważną sprawą jest zaznaczenie opcji „free shipping”, wtedy z listy wyrzucone zostaną oferty w których musielibyśmy płacić za przesyłkę. Cena przesyłki do polski czasami wynosi kilka dolarów, a czasami jest kosmicznie wysoka i gdybyśmy to my mięli ją pokrywać zakup czegoś z Chin średnio by się mogła wtedy opłacać. A jak wybierzemy „free shipping” opłaty związane z wysyłką poniesie sprzedawca (nie wiem jak oni to rozwiązują, ale podejrzewam, że jakimiś ryczałtami – jak sprzedawca dużo wysyła to ma upusty na przesyłki – w sumie to nie nasz problem)

Jak kupować na Aliexpress (0)

Wybierz towar, sprawdź opinie i kup

Jak już udało Ci się znaleźć to czego szukasz możesz przejść do zakupu. Jednak przed tym radziłbym Ci sprawdzić opinie o samym produkcie oraz sprzedawcy. Tę pierwszą znajdziesz pod nagłówkiem, będzie widoczna w postaci gwiazdek i wartości procentowej. Oceny te wystawiają inni użytkownicy serwisu, którzy wcześniej kupili ten produkt. Jeżeli na kilkadziesiąt ocen 90-100% będzie pozytywnych to raczej produkt powinien być zgodny z opisem, jeżeli mniej to możemy poczytać co było nie tak w zakładce „feedback”.

Jak kupować na Aliexpress (1)Feedbacki czyli po prostu opinie najczęściej wyrażane są po angielsku, jednak od czasu do czasu zdarzy się użytkownik piszący we własnym języku, z moich obserwacji wynika, że przodują w tym wschodni koledzy piszący cyrylicą. Mnie to specjalnie nie przeszkadza bo choć po rosyjsku gadam słabo, jako tako składam „ruskie bukwy” i i te opinie są mi pomocne 😉

Jak kupować na Aliexpress (2)Ale tu tylko pozwoliłem sobie na taki wesoły przerywnik, bo tak na poważnie to większość opinii jest po angielsku. Drugim miejscem „do sprawdzenia” są opinie o sprzedawcy, znajdziemy jest w górnym prawym rogu oferty. No i tu analogicznie jeśli sprzedawca ma duży procent „pozytywów” możemy mu zaufać, jeżeli mniejszy to zaczynamy się zastanawiać.

Jeśli już zdecydowaliśmy się, że kupujemy ten przedmiot i właśnie u tego sprzedawcy klikamy „buy now” i kupione! No prawie…

Podaj adres do wysyłki

Teraz standard dla zakupów w internecie, musimy podać swój adres zamieszkania, nazwisko, telefon itd. W formularzu nie można używać polskich znaków dlatego np. zamiast „Łódź” trzeba wpisać „Lodz”. Jako State/Province/Region wpisałem nazwę województwa i przeszło, a Zip Code podałem bez myślnika w formie „00123”.

Jak kupować na Aliexpress (3)Pełny adres musimy podawać tylko przy pierwszych zakupach, później system sobie go zapamięta i będzie prosił jedynie o potwierdzenie czy dane do wysyłki są w porządku. Gdy zatwierdzimy adres przechodzimy do kolejnego kroku.

Teraz wybieramy rodzaj przesyłki w naszym przykładowym przypadku będzie to „China Post Registred Air Mail” czyli przesyłka rejestrowana, lotnicza nadana za pośrednictwem Chińskiej Poczty. Możecie też wybrać kuriera, jest szybciej no ale rosną też koszty.

Jak kupować na Aliexpress (4)W tym momencie możemy też zostawić jakąś informację dla sprzedającego (jeżeli mamy taką potrzebę) oraz skorzystać z kuponów promocyjnych (jeżeli oczywiście takowe posiadamy). Jeśli chcemy po prostu „przejść do kasy” klikamy „place order”.

Zapłać

Teraz już jesteśmy na ostatniej prostej. Nie spotkałem się z możliwością płatności przy odbiorze, co w sumie przy tak dalekiej drodze jest dosyć logiczne. Za kupiony towar musimy zapłacić przy zakupie, ale UWAGA w przeciwieństwie do polskiego Allegro pieniądze nie trafiają od razu do sprzedawcy. Sprzedający dostaje przelew na swoje konto dopiero kiedy towar zostanie do nas dostarczony i potwierdzimy, że jest zgodny z opisem (o czym będzie trochę później). Jest to bardzo dobre rozwiązanie bo w przypadku nieuczciwego sprzedawcy naszą reklamację rozpatrują pracownicy platformy aukcyjnej, którzy w uzasadnionym przypadku mogą zadecydować o zwrocie pieniędzy na nasze konto. No ale nie zakładajmy czarnego scenariusza, jeżeli kupujemy u w miarę wiarygodnego sprzedawcy wszystko powinno być OK, więc przejdźmy do rzeczy czyli opłacenia naszego zamówienia.

Jak kupować na Aliexpress (5)Ja do tego celu używam karty z Nest Banku (dawny Bank Smart) – karta Visa z możliwością płatności przez internet oraz konto są w tym banku całkowicie darmowe, dlatego jeśli ktoś się boi lub z innego powodu nie chce używać swojej podstawowej karty spokojnie może sobie założyć konto w tym banku jako drugie i trzymać tam niewielkie kwoty, które będą używane do drobnych płatności w internecie. W moim przypadku takie rozwiązanie się sprawdza bo jest wygodne i bezpłatne. Od pewnego czasu można też na Aliexpressie płacić przy pomocy systemu płatności24.pl, który połączony jest z najpopularniejszymi polskimi bankami czy choćby systemem BLIK.

Sam proces płatności jest banalnie prosty, wystarczy przepisać dane z karty kredytowej (lub debetowej) do formularza takiego jak na powyższym zdjęciu. „Seciurity code” to (ostatnie) trzy cyferki na polu z podpisem na odwrocie karty.

Są też inne mniej popularne w Polsce sposoby płatności z których nie korzystałem, więc nie będę wypowiadał się na ich temat. Po podaniu wszystkich niezbędnych danych klikamy „pay now”, strona się przeładowuje i w sumie na tym kończymy proces zakupowy.

Czekaj na listonosza

Teraz już musimy wykazać się cierpliwością. Na początku możemy jeszcze obserwować kolejne statusy naszego zamówienia, a będą to:

  1. „Your Payment is Being Verified” czyli serwis weryfikuje w banku czy masz odpowiednią ilość środków na koncie. Zazwyczaj ten stan trwa maksymalnie kilka godzin.
  2. „Awaiting Shipment” – teraz sprzedawca ma czas na nadanie przesyłki. Każdy z nich sam deklaruje w jakim czasie jest w stanie wybrać się na pocztę dlatego przy tym stanie widoczny jest „zegar” odliczający maksymalny czas w którym nadawca wyśle do Ciebie paczkę. Jeśli nie zdąży zostanie Ci zwrócona kasa.
  3. „Goods Awaiting Acceptance” oznacza, że sprzedawca zrobił to co miał zrobić, a teraz wszystko zależy od sprawności poczty. Ciekawostką jest to, że sprzedawcy na AliExpress muszą podać Ci numer tracingowy po którym można śledzić drogę swojej przesyłki, pojawi się on po kliknięciu w link „view detail”.

Jak kupować na Aliexpress (6)

Jeżeli korzystamy z usług Chińskiej Poczty po naszej stronie dostarczeniem przesyłki zajmowała się będzie Poczta Polska i otrzymamy ją od naszego listonosza. Czas dostarczenia paczki może być różny, czasami nawet miesiąc i dłużej ale chyba w większości przypadków listonosza można zacząć wypatrywać mniej więcej po dwóch tygodniach od nadania listu. Mi raz się zdarzyło, że list z Chin był u mnie mnie po 10 dniach od nadania.

Gdy przesyłka do nas dotrze powinniśmy sprawdzić czy jest to to co zamawialiśmy oraz czy towar jest zgodny z opisem. Jeśli jest klikamy przycisk „Confirm Goods Recives”, następnie możemy wystawić opinię o produkcie i kupującym i na tym kończy się nasza przygoda.

Jeśli jednak coś się nie zgadza, towar do nas nie dotarł, dotarł do nas zły tower, złej jakości to klikamy link „open dispute” i opisujemy problem, możemy też zaproponować sposób rozwiązania np. zwrot pieniędzy lub prośbę o wysłanie dobrego towaru jeszcze raz.

Przykładowe rzeczy z Aliexpress:

Mam nadzieję, że mój poradnik “chińskich zakupów” Ci się przydał. Jeśli masz jakieś pytania zapraszam do zadawania w komentarzach pod tym wpisem oraz za pośrednictwem ask.fm.

2 thoughts on “Jak kupować na „chińskim Allegro”? Zrób zakupy na AliExpress

  1. czy koszt zakupu za pomocą smart banku jest związany tylko z przewalutowaniem, czy są tam jeszcze dodatkowe opłaty? Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *