Dlaczego w moim komputerze nie ma Office’a?

Całkiem niedawno moja znajoma, która kupiła sobie laptopa zwróciła się do mnie z pytaniem dlaczego w jej nowym komputerze nie ma Worda, Excela i całego pakietu biurowego? Odpowiedź jest bardzo prosta, nie ma bo być nie musi!

Pakiet biurowy (np. Microsoft Office) to zbiór aplikacji dodatkowych, który zazwyczaj nie jest instalowany na nowych komputerach. W sklepach najczęściej (choć nie zawsze) w zestawie z komputerem możemy otrzymać (dokupić) jedynie system operacyjny Microsoft Windows. Niestety wiele osób myli Windows z pakietem Office i stąd biorą się pytanie takie jak to mojej znajomej.

System operacyjny Windows to oprogramowanie które sprawia, że maszyna obliczeniowa jaką jest komputer może być wykorzystywana jako narzędzie do czynności innych niż obliczenia. System operacyjny odpowiada za zarządzanie procesami, systemami plików i wyświetlanie interfejsu graficznego zamiast ciągów znaków. Najprościej rzecz biorąc komputer bez systemu operacyjnego dla przeciętnego użytkownika byłby całkowicie nieprzydatny.

Przykładowe działania wykonywane w arkuszu kalkulacyjnym OpenOffice Calc

System Windows tuż po zainstalowaniu posiada wbudowane zaledwie kilka podstawowych aplikacji (np. kalkulator, notatnik), nie ma jednak na wyposażeniu pakietu Microsoft Office w skład którego wchodzą m.in. edytor tekstu MS Word, arkusz kalkulacyjny MS Excel, kreator prezentacji MS PowerPoint. Aplikacje te musimy dokupić osobno w sklepie z oprogramowaniem komputerowym.

Bezpłatna alternatywa dla pakietu Microsoft Office

Zapewne wielu z was spotkało się już kiedyś z pojęciem wolnego oprogramowania. Dobrą wiadomością dla oszczędnych jest fakt, że istnieją bezpłatne odpowiedniki pakietów biurowych firmy Microsoft. Najpopularniejszemu z nich – OpenOfficowi poświęcam osobną notkę na tym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *