Najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Microsoft Windows. Niestety za oprogramowanie od Bila Gatesa trzeba zapłacić i to nie mało. Na dodatek co jakiś czas wychodzi nowa wersja Windowsa i żeby być na bieżąco znów powinniśmy wydać pieniądze. Istnieje jednak alternatywa. Przykładem niech będzie darmowe oprogramowanie z rodziny Linux. Dziś skupię się na opisaniu całkowicie darmowego systemu Ubuntu 11.04, który miał premierę w zeszłym miesiącu.
Najpierw coś dla niedowiarków. System operacyjny Ubuntu Linux na prawdę jest darmowy i można z niego korzystać całkowicie legalnie! Zapewne wielu z Was zapyta dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Twórcy darmowego oprogramowania nie zarabiają bezpośrednio na sprzedaży sytemu. Nie znaczy to jednak, że robią to charytatywnie. Zyski czerpane są przez nich z innych źródeł takich jak choćby płatnej pomocy czy sprzedaży publikacji związanych z systemem.
Przechodząc jednak do sedna sprawy trzeba przyznać, że Linuksy ciągu ostatnich lat bardzo mocno ewoluują. Jeszcze kilka lat temu systemy te skierowane były do pasjonatów informatyki, którzy musieli na komputerach „się znać”. Dzisiejsze wersje Linuksów skierowane są do przeciętnych zjadaczy chleba i moim zdaniem ich instalacja jest dużo prostsza niż instalacja systemu Windows.
Wczoraj zainstalowałem na swoim laptopie najnowszą wersję Ubuntu czyli 11.04. Po uruchomieniu systemu z pendrive (lub płyty CD) na ekranie komputera pojawiło się coś na wzór pulpitu z ikoną służącą do zainstalowania systemu. Po jej uruchomieniu uruchomił się prosty i niezwykle intuicyjny przewodnik po instalacji, który zadał mi kilka prostych pytań (o język – oczywiście można wybrać polski, strefę czasową i to czy chcę wybrać gdzie system ma być zainstalowany czy instalator sam ma sobie znaleźć na niego miejsce). Sam proces instalacji nie trwał długo, coś koło 20 minut.
Gdy instalujemy system MS Windows sami musimy później zadbać o doinstalowanie kolejnych narzędzi do pracy (tj. odtwarzacz muzyki, pakiet biurowy czy kodeki do oglądania filmów). System Ubuntu po instalacji wszystkie najpotrzebniejsze aplikacje ma już zainstalowane. Dostajemy całą gamę darmowego oprogramowania do przeglądania internetu, słuchania muzyki, wykonywania czynności biurowych. W najnowszej wersji systemu nie musimy przejmować się też kodekami pozwalającymi oglądać filmy divx czy słuchać mp3 – te instalują się automatycznie (w poprzednich wersjach trzeba było instalować je ręcznie).
Jeszcze słówko o różnicach w wyglądzie. Systemu z różnych stajni oczywiście różnią się wyglądem. Od wersji 11.04 w Ubuntu zastosowano środowisko Unity. Bardzo dobrze sprawdza się ono na laptopach. Dzięki umieszczeniu najważniejszych opcji w pobliżu lewego górnego rogu nie musimy „jeździć” kursorem po całym ekranie. Systemy z serii Linux charakteryzują się także możliwością prawie nieograniczonej możliwości zmian wyglądu. Dzięki specjalnym modyfikacjom nasz ekran może wyglądać bardzo podobnie jak system Microsoftu czy Apple. Oczywiście zazwyczaj użytkownicy Linuksów stawiają na swój, oryginalny wygląd dostosowany do własnych upodobań.
Systemy z rodziny Linux wyposażone są w wygodne rozwiązania nie znane użytkownikom Windowsów. Do takich należy np. możliwość pracy na wielu pulpitach co sprawia, że gdy w jednym czasie korzystamy z wielu aplikacji możemy zapanować nad powstałym „bałaganem”.
Zapewne wielu z was spotkało się ze stereotypami, że Linux jest tylko dla informatyków. Czasy te się zmieniły i przeciętny użytkownik komputera, który radzi sobie z obsługą Windowsa powinien poradzić sobie z obsługą systemu Ubuntu. Na koniec dwa pytania:
Gdzie i do czego system Ubuntu się sprawdzi?
- na komputerze biurowym, gdzie używa się oprogramowania typu office
- na komputerze domowym służącym do przeglądania internetu, oglądania filmów i słuchania muzyki
- na urządzeniach przenośnych tj. laptopy i netbooki
- do rozmów przez różnego rodzaju komunikatory (Skype, Facebook, Gadu-Gadu)
- do przeglądania, archiwizowania i podstawowej edycji zdjęć i filmów
Kiedy system Ubuntu się nie sprawdzi?
- gdy używamy zaawansowanego oprogramowania nie dostępnego na platformę Linux
- gdy chcemy grać w nowe gry nie dostosowane do uruchomienia na platformie Linux
Podsumowując systemy z rodziny Linux (do których należy Ubuntu) pozwolą Ci zaoszczędzić kilka groszy w domu lub firmie. Przy podstawowym użytkowaniu ty i twoi pracownicy nie powinni odczuć większych różnic. Dodatkowo jeszcze wspomnę, że system Ubuntu można przetestować w wersji „live” czyli bez instalacji, niestety w takim przypadku system nie ma takiej funkcjonalności, jak po zainstalowaniu i może nie być dostępny w języku polskim. Oprogramowanie Ubuntu można pobrać z oficjalnej strony internetowej.