Czy latanie samolotem jest bezpieczne? Gdzie siadać w samolocie, żeby mieć największe szanse na przeżycie w trakcie wypadku lotniczego? To pytania, jakie zadają sobie osoby, które niekoniecznie mają przed sobą pierwszy lot samolotem. Przed wylotem warto zapoznać się z tymi informacjami na temat bezpieczeństwa podczas lotu i wyboru miejsca w samolocie pasażerskim.
Dla wielu osób wybór miejsca w samolocie jest ważną decyzją. Wydaje nam się, że od tego gdzie siadamy w samolocie zależy nasze bezpieczeństwo. Wiele osób jest przekonana, że siadając w tylnej części samolotu w przypadku katastrofy, będzie miało większą szansę na przeżycie, zaś wybierając miejsce przy przejściu łatwiej dostaną się do drzwi w trakcie ewakuacji samolotu albo awaryjnego lądowania.
W tanich liniach lotniczych zazwyczaj w opcji podstawowej nie możemy wybrać miejsca, w którym usiądziemy. U tych operatorów rezerwacja konkretnych miejsc w samolocie wymaga dodatkowej opłaty i niektórzy chętnie wyciągają z portfela trochę więcej, by móc zadecydować o tym, gdzie będą siedzieć w czasie lotu.
Zanim przejdziemy do wyboru najbezpieczniejszego miejsca w samolocie ustalmy, czy w ogóle wsiadając do samolotu mamy się czego bać?
spis treści
Latanie samolotem jest bezpieczne
Z raportu firmy To70 wynika, że w całym 2019 roku w ośmiu katastrofach lotniczych samolotów pasażerskich, do których doszło na całym świecie zginęło łącznie 257 osób. Ubiegły rok był w prawdzie dużo lepszym od poprzedniego. W 2018 roku katastrof z udziałem samolotów pasażerskich nie przeżyło 534 osób.
Choć te liczby mogą robić wrażenie, należy zwrócić uwagę na skalę. Choć zabrzmi to nie najlepiej, należy przyznać, że statystycznie 250 czy nawet 534 śmiertelne ofiary na całym świecie to bardzo mało. Dla porównania w Polsce tylko w te wakacje w wypadkach samochodowych zginęło łącznie 582 osoby, co oznacza że tylko w naszym kraju, tylko przez trzy miesiące w wypadkach samochodowych zginęło więcej osób, niż przez cały rok, na całym świecie w katastrofach lotniczych.
Z wyliczeń matematyków wynika, że prawdopodobieństwo, że zginiemy w katastrofie lotniczej jest ponad dwa razy mniejsze, od tego, że wygramy główną wygraną w Lotto. Zaś prawdopodobieństwo tego, że zginiemy podczas podróży samochodem jest ok. 1 600 razy większe od tego, że zginiemy w samolocie. Dane te jednoznacznie świadczą o tym, że korzystanie z samolotów jest dużo bezpieczniejsze od podróży samochodem, a szansa na to że zginiemy w katastrofie lotniczej jest minimalna.
Więc dlaczego ludzie boją się latać samolotami? Strach przed lataniem związany jest z wciąż niewielką popularnością lataniem. Obecnie już coraz więcej osób ma za sobą chociaż jeden lot samolotem, jednak jeżeli porównamy liczbę podróży tych osób innymi środkami (np. samochodem, autobusem czy pociągiem) zauważymy, że samolot to wciąż środek transportu używany dość przeciętnie.
Wiele osób boi się latania samolotem przez niewiedzę. Ludzie nie wiedzą, że transport lotniczy obwarowany jest wieloma rygorystycznymi obostrzeniami. Samoloty praktycznie przed każdym wylotem przechodzą dość szczegółową kontrolę techniczną, a wszelkie konserwacje i naprawy dokonywane są praktycznie od razu podczas nocnej obsługi.
Warto też zaznaczyć, że samoloty budowane są z najwyższej jakości komponentów. Za sterami samolotów pasażerskich siedzą też bardzo dobrze wykwalifikowani piloci i zawsze jest ich co najmniej dwóch – nawet przypadku, gdyby jednemu coś się stało w trakcie lotu, drugi natychmiast może przejąć stery i bezpiecznie poprowadzić maszynę i wylądować na najbliższym lotnisku.
Gdzie siadać w samolocie?
Choć prawdopodobieństwo tego, że wybierając się w podróż samolotem weźmiemy udział w katastrofie lotniczej jest bardzo małe, nie oznacza to, że jest to całkowicie wykluczone. Samoloty są tylko maszynami, a piloci ludźmi. Zawsze w którymś przypadku może pojawić się jakiś błąd lub awaria, jednak nie ma co o tym myśleć wsiadając do samolotu.
Podstawową zasadą dotyczącą miejsca w samolocie jest ta, że zawsze siadamy na tym miejscu, które mamy wydrukowane w karcie pokładowej. W przypadku podróży samolotem jest to dużo bardziej istotne, niż wtedy gdy podróżujemy innymi środkami transportu.
W samolotach numerowane miejsca przypisywane są pasażerom nie tylko ze względów porządkowych, ale też z uwagi na konieczność rozmieszczenia ciężaru na pokładzie samolotu. Tak, my ludzie, podobnie jak nasze bagaże dla pilotów i inżynierów lotniczych jesteśmy ciężarami (ale nie takimi duchowymi, a w sensie fizycznym). Podczas startu i lądowania bardzo ważne jest dokładne określenie środka ciężkości maszyny, a to możliwe jest tylko gdy pasażerowie i bagaże będą rozmieszczone w sposób równomierny. Także pamiętajmy o tym, by szczególnie w tych dwóch przypadkach zadbać o to, by siedzieć na miejscu, które wskazał nam system.
Jeżeli z jakichś powodów musimy zmienić swoje miejsce w samolocie, koniecznie poinformujmy o tym obsługę. Jeżeli też obsługa poprosi nas o zmianę miejsca, wykonajmy to polecenie bez marudzenia, bo najprawdopodobniej będzie chodziło właśnie o nasze bezpieczeństwo.
Najbezpieczniejsze miejsca w samolocie
Jeżeli te wszystkie porady nie przekonały was do tego, że latanie jest bezpieczne i nadal zastanawiacie się, gdzie siadać w samolocie, żeby mieć największe szanse na przeżycie (nie tyle lotu, ale katastrofy) to możecie skorzystać ze statystyk.
Wyliczenia (można najczęściej znaleźć jest w Google) zazwyczaj mówią, że w przypadku katastrof lotniczych najbezpieczniejsze są miejsca z tyłu maszyny. Według powszechnie dostępnych danych szansa na przeżycie wypadku lotniczego, gdy siedzimy z tyłu samolotu wynosi 69%. Osoby, które siadają w okolicy skrzydeł, w podobnym przypadku mają 59% szansę na przeżycie, zaś ci siedzący w przedniej części już tylko 49%.