Mandaty za brak biletu w polskich miastach. Ile się płaci za jazdę bez biletu?

Od 150 zł we Wrocławiu i Kielcach do nawet 400 złotych w Szczecinie – tyle wynoszą mandaty za jazdę bez biletu w pojazdach komunikacji miejskiej, w różnych polskich miastach. Mandaty za brak biletów możemy jednak obniżyć regulując ją w wyznaczonym terminie. Karę za brak biletu często zapłacimy też posiadając przy sobie nienależny nam bilet ulgowy. Sprawdź, wysokość mandatów za brak biletu MPK, ZTM i innych spółkach przewozowych obsługujących autobusy i tramwaje w największych polskich miastach.

Zacznijmy od wyprostowania jednej rzeczy. Za brak biletu czyli przysłowiową „jazdę na gapę” nie wystawia się mandatów, a wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej. W tym przypadku nie mamy możliwości odmówienia jej przyjęcia. Gdy się nie zgadzamy z jej zasadnością, po przyjęciu możemy złożyć reklamację.

W przypadku gdy nie będziemy chcieli przyjąć opłaty dodatkowej, albo nie będziemy chcieli się wylegitymować kontrolerowi, ten może wezwać policją lub straż miejską.

Jeżdżąc bez biletu musimy liczyć się z karą. Przysłowiowy mandat za brak biletu w różnych polskich miastach może kosztować nas nawet do 400 zł. Na niższą karę możemy liczyć gdy zdecydujemy się opłacić karę za brak biletu na miejscu lub w określonym czasie (najczęściej jest to 7 dni).

spis treści

Kara za brak biletu w ZTM Warszawa

W Warszawie za przejazd tramwaje, autobusem lub metrem bez ważnego biletu zapłacimy karę w wysokości 266 zł. Jeżeli zapłacimy „manat” w ciągu 7 dni od wystawienia, kara będzie kosztowała nas 186,20 zł, a bezpośrednio u kontrolera zapłacimy 159,60 zł.

Za brak dokumentu upoważniającego do przejazdu na bilecie ulgowym (a jeżeli taki skasujemy) trzeba będzie ponieść karę w wysokości 196 zł (117,60 zł opłacając bezpośrednio u kontrolera lub 137,20 zł w ciągu 7 dni od wystawienia wezwania do zapłaty).

ZTM Warszawa. Jaki jest mandat za brak biletu?

W stolicy przewóz bagażu i zwierząt nie podlega opłacie, więc za przewóz czworonoga lub walizki nie musimy kasować biletów.

Kara za jazdę bez biletu w BKM Białystok

Kara za jazdę na gapę w Białymstoku to 300 zł (jeżeli uregulujemy do 7 dni – 200 zł).

Jeżeli skasujemy bilet ulgowy, a nie będziemy mieli dokumentu poświadczającego ulgę, musimy liczyć się z mandatem w wysokości 200 zł. Natomiast jeżeli w ciągu 7 dni okażemy brakujący dokument zapłacimy tylko 10 zł (do 30 dni – 30 zł). Na podobną obniżkę mogą liczyć też osoby, które zostawią bilet okresowy w domu i później okażą go w siedzibie BKM.

Za brak biletu na przewóz zwierząt (nie trzymanych na rękach) albo naruszenia przepisów o zabieraniu do środka transportowego rzeczy i zwierząt zapłacimy 120,00 .

To jednak nie koniec kar w białostockiej komunikacji miejskiej. Jeżeli nie będziemy chcieli przyjąć karnej opłaty dodatkowej od kontrolera i w naszej sprawie będą musiały interweniować służby porządkowe, trzeba będzie z portfela wyciągnąć dodatkowe 300 zł.

W Białymstoku przewidziana też jest kara za zaśmiecanie pojazdów i przystanków – 250 zł.

Kara za brak biletu w ZTM Gdańsk

W Gdańsku za jazdę bez ważnego biletu w ZTM zapłacimy karę 190 zł, chyba że zrobimy to w ciągu 7 dni od wystawienia wezwania, wtedy jazda na gapę będzie kosztować nas „tylko” 133 złote.

W przypadku korzystania z biletu ulgowego, bez ważnego dokumentu poświadczającego prawo do ulg musimy liczy się z karą w wysokości 152 zł (lub 106,40 zł jeżeli opłacimy w ciągu 7 dni).

Za przewóz bagażu i zwierząt bez biletu, pasażer zapłaci opłatę dodatkową w wysokości 76 zł lub 53,20 zł jeżeli ureguluje należność w ciągu 7 dni.

Mandat za jazdę bez biletu w ZTM Kielce

W Kielcach za jazdę bez biletu zapłacimy 50-krotność biletu jednorazowego czyli 150 zł. Za przejazd bez ważnego dokumentu uprawniającego do korzystania z ulgi poniesiemy karę w wysokości 140 zł.

Jeżeli należność uregulujemy w ciągu 7 dni od wystawienia wezwania, możemy skorzystać z 30% zniżki.

Kara za jazdę bez biletu w MPK Kraków

W Krakowie za jazdę bez biletu zapłacimy „mandat” w wysokości 240 zł. Z 50% ulgi (120 zł) możemy skorzystać, jeżeli uregulujemy opłatę w ciągu 7 dni.

Za przejazd na bilecie ulgowym, jeżeli nie posiadamy dokumentu uprawniającego do ulgi zapłacimy 150 zł, a jeżeli uregulujemy należność w ciągu tygodnia możemy skorzystać z ulgi w wysokości 30% (zapłacimy 105 zł). Na taką samą karę narażamy się nie kasując biletu za bagaż oraz przewóz zwierząt.

Opłata dodatkowa za brak biletu w ZTM Lublin

W Lublinie za przejazd bez ważnego biletu przewidywana jest kara 160 zł. Możemy ją obniżyć spłacając należność w ciągu 7 dni (do 112 zł) lub płacąc mandat na miejscu „przyjemność ta” będzie nas kosztować 96 zł.

Za przejazd na bilecie ulgowym, gdy nie mamy do tego uprawnień zapłacić trzeba 128 zł, a jeżeli mandat uregulujemy na miejscu 76,80 zł, z kolei w terminie 7 dni – 89,60 zł.

Do opłat tych należy jeszcze doliczyć właściwą wartość biletu normalnego lub ulgowego za dany przejazd.

Mandat za brak biletu w MPK Łódź

W łódzkim MPK za jazdę bez biletu zapłacimy 270 złotych oraz 3,60 zł lub 1,80 zł (w zależności od tego, jaki bilet nam przysługuje. Opłata dodatkowa może jednak wynieść 180 zł jeżeli zdecydujemy się ją uiścić u kontrolera w trakcie kontroli lub opłacić maksymalnie w ciągu tygodnia od kontroli.

Co ważne w Łodzi nie zapłacimy kary za jazdę bez biletu, gdy w pojeździe, którym podróżujemy dojdzie do awarii biletomatu. W takim przypadku będziemy mogli zapłacić za przejazd (3,60 zł lub 1,80 zł) gotówką u kontrolera lub w terminie do 7 dni. Jeżeli nie uregulujemy należności w terminie, MPK naliczy mandat według powyższy stawek.

Jaka jest kara za brak biletu w ZTM?

Kara za jazdę bez biletu w ZTM Metropolia (Górny Śląsk/Katowice)

W komunikacji miejskiej na Górnym Śląsku za przejazd bez ważnego biletu zapłacimy opłatę dodatkową w wysokości 160 złotych. Obniżyć tę kwotę można opłacają karę w ciągu 7 dni od wystawienia „mandatu”, wtedy zapłacimy 125 zł, a gdy zdecydujemy się zapłacić w miejscu kontroli (gotówką), przewinienie będzie kosztować nas 90 zł.

Z karą muszą liczyć się też osoby, które skasują bilet ulgowy i nie będą miały przy sobie ważnego dokumentu poświadczającego możliwość korzystania z ulg lub do bezpłatnego przejazdu. W tym przypadku zapłacimy: 80 zł lub jeżeli uregulujemy karę do 7 dni – 70 zł, zapłacimy gotówką miejscu kontroli – 60 zł.

Za brak biletu za przewóz bagażu lub zwierząt musimy liczyć się z karami: 80 zł lub jeżeli uregulujemy karę do 7 dni – 70 zł, zapłacimy gotówką miejscu kontroli – 60 zł.

Brak biletu w ZTM Poznań – jaka kara?

W Poznaniu za jazdę bez biletu (także w przypadku gdy mamy prawo do skorzystania z bezpłatnego przejazdu, ale nie posiadamy dokumentu do niego uprawniającego) zapłacimy karę w wysokości 260 zł. Jeżeli zrobimy to bezpośrednio u kontrolera lub w ciągu 7 dni od wystawienia wezwania, mandat stopnieje do 140 zł.

Ciekawostką jest opłata dodatkowa za podróżowanie do 5 minut po skończeniu ważności biletu. Jeśli w tym czasie nie kupimy nowego biletu, a złapie nas kontroler, musimy się liczyć z karą w wysokości 140 zł, a jeżeli zapłacimy ją do 7 dni – 70 zł.

Za przejazd bez ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego w Poznaniu zapłacimy karę 224 zł (112 zł jeżeli uiścimy ją do 7 dni), a za zabieranie do środka transportowego rzeczy i zwierząt wyłączonych z przewozu lub dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych, bez zachowania tych warunków musimy liczyć się z karą w wysokości 280 zł (140 zł w przypadku opłacenia do 7 dni).

Jaka kara za brak biletu w MPK Rzeszów

W Rzeszowie za jazdę bez ważnego biletu zapłacimy 252 zł, a w przypadku uregulowania należności do 7 dni – 176 zł. Z taką samą karą musimy się liczyć pokazując kontrolerowi bilet, który został skasowany więcej niż raz, a także bilet miesięcy, który jest nieważny na danej trasie.

216 zł (151,20 zł do 7 dni) zapłacimy, gdy skasujemy bilet ulgowy, a nie będziemy mieli do tego prawa.

W Rzeszowie jeżeli skasujemy bilet o zaniżonej wartości, trzeba będzie liczyć się z karą 72 zł (50,40 zł jeśli zapłacimy w ciągu 7 dni), a za naruszenie przepisów dotyczących przewozu bagażu i zwierząt przewidziana jest kara 108 zł (78,60 zł).

Jazda „na gapę” w ZDTiM Szczecin – jaki mandat?

W Szczecinie za przejazd tramwajem lub autobusem bez biletu zapłacimy aż 400 zł. Jeśli zrobimy to w ciągu 7 dni od nałożenia opłaty, to kara wyniesie „tylko” połowę tej kwoty.

Za brak ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienia do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu zapłacimy 360 zł, a w przypadku uiszczenia opłaty do 7 dni – 180 zł.

Jeżeli naruszymy przepisy związane z przewozem bagażu w szczecińskiej komunikacji miejskiej zostanie nałożona na nas kara w wysokości 320 zł (jeśli opłacimy do 7 dni – 160 zł).

Kara za brak biletu w MPK Wrocław

We Wrocławiu „mandat” za jazdę bez biletu wynosi 50-krotność ceny biletu 30-minutowego czyli 150 złotych. Jeżeli uregulujemy karę w ciągu 7 dni, zapłacimy 120 zł.

MPK Wrocław. Mandat za brak biletu we Wrocławiu

Regulamin wrocławskiej komunikacji miejskiej nie przewiduje odrębnych kar za jazdę na bilecie ulgowym bez ważnego dokumentu poświadczającego prawo do ulgi. W takim przypadku musimy się liczyć z karą, jak za brak ważnego biletu.

Co ważne we Wrocławiu nie obowiązują dodatkowe opłaty za przewóz bagażu i zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *