Gdzie zamienić drobne na banknoty?

Masz w kieszeni sporo „drobniaków”, a może zbierałeś pieniądze metodą skarbonkową? Wyjście z domu z sakwą brzęczących miedziaków czy portfelem napakowanym ciężkimi monetami nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest zamiana monet na banknoty! Dziś króciutko o tym, gdzie najlepiej to zrobić?

Podstawową jednostką, w której można wymienić monety obiegowe jest Narodowy Bank Polski. Jego oddziały mieszczą się zazwyczaj w miastach wojewódzkich. Należy pamiętać, że sale kasowe NBP czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 13. Szczęścia możesz próbować także w bankach komercyjnych, nikt nie powinien odmówić Ci wpłacenia żądanej kwoty na konto (uwaga: niektóre banki pobierają prowizję za wpłatę bilonem).

Dużo prostszą i dostępną na każdym roku oraz o większym rozstępie czasowym są lokalne sklepy i punkty usługowe. Sprzedawcy takich punktów często narzekają na brak drobnych do wydawania reszty. W większości wypadków nie odmówią ci wymiany kilkudziesięciu złotowe, dwuzłotówek czy „piątek”. Problem może być z niższymi nominałami. Mimo, iż ceny często kończą się kwotą 0,99 to sklepikarze wolą powiedzieć słynne „mogę być winna grosika” niż przechowywać w ciasnej szufladzie kasy fiskalnej górę miedziaków.

Pamiętaj, że monet będących prawnym środkiem płatniczym według polskiego prawa nie wolno niszczyć, także numer ze skupem złomu nie przejdzie! Ciekawostką jest to, że niektórzy twierdzą, że surowiec do wykonania jednogroszówki wart jest więcej niż ona sama.

Zamień drobniaki na artykuły codziennej potrzeby!

Jak dla mnie najlepszym sposobem na nadmiar miedziaków jest umieszczenie ich w kasach automatycznych w supermarkecie. Automaty łykają bilon jak szalone i nie wkurzają się jak panie kasjerki, które zmuszamy do liczenia. W ten sposób wydałem już ze dwa worki monet 😉

2 thoughts on “Gdzie zamienić drobne na banknoty?

  1. Ja z reguły korzystam ze sklepów dla których skup monet jest główną działalnością, nigdy nie ma problemu z zamianą ich na banknoty ;). 

  2. To bardzo dobry sposób żeby pozbyć się nadmiaru drobniaków ze skarbonek, których z roku na rok przybywa. Ja ostatnio wymieniałam pieniądze, ale w obcej walucie w http://www.kantoronline.pl i zaoszczędziłem sporo pieniędzy. Okazało się, że kantory internetowe oferują zdecydowanie lepszą cenę za walutę niż to mają w zwyczaju robić kantory tradycyjne jak również banki. Polecam każdemu, kto nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto :))).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *