„Już niedługo wyłączą telewizję” czyli uważaj na klasyczne naciągactwo na telewizję cyfrową

Dzień dobry, ja w sprawie cyfryzacji pańskiego telewizora. Wie pan, że w Polsce niedługo telewizja będzie nadawana tylko w systemie cyfrowym – tak może rozpocząć się rozmowa z akwizytorem-naciągaczem, który zapuka do twoich drzwi by korzystając na twojej niewiedzy i widmie utraty sygnału telewizyjnego zarobić na tobie niemałą kasę. Wszystko to za sprawą wprowadzanej do Polski naziemnej telewizji cyfrowej.

Cyfryzacja telewizji podniesie jakość odbioru oraz zwiększy ilość kanałów nadawanych drogą naziemną. Rewolucja ta jednak sprzyja często nieuczciwym akwizytorom, którzy we „wciskaniu” telewizji cyfrowej znaleźli świetne źródło interesu. Na „cyfryzację” najczęściej nabierane są osoby starsze, które o cyfryzacji słyszały jedynie z komunikatów medialnych, które w zasadę wprowadzania NTC streszczają jedynie w telegraficznym skrócie.

Na początek warto się zastanowić czy wdrożenie systemu cyfrowego i wyłączenie nadajników analogowych spowoduje dla nas jakąś zmianę? Nowy system nadawania dotyczy jedynie tych osób, które korzystają z telewizji naziemnej („tradycyjna” antena na dachu lub w pokoju). Cyfryzacja wprowadzana przez polskie władze nie będzie miała wpływu na odbiór kanałów telewizyjnych za pośrednictwem platform satelitarnych (te od dawna nadają w systemie cyfrowym) oraz telewizji kablowych (właściciel telewizji sam zdecyduje czy chce nadawać w systemie cyfrowym czy analogowym – w wypadku zmian z pewnością swoich abonentów o zmianach poinformuje listownie).

Antena do odbioru telewizji cyfrowej.

Jeśli odbierasz telewizję z nadajnika naziemnego pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Większość nowych telewizorów („płaskich”) jest już dostosowana do odbioru telewizji cyfrowej – w tym wypadku nie potrzebujesz żadnych dodatkowych urządzeń. Bzdurą jest też konieczność wymiany anteny, jeżeli jakość sygnału w systemie analogowym była dobra taka instalacja antenowa spokojnie powinna sobie poradzić z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej.

I na koniec jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Bezpłatna telewizja cyfrowa jest faktycznie bezpłatna! Jej wdrożenie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, ani nowymi umowami do podpisania! Jednorazowy koszy zakupu dekodera będą musiały ponieść jedynie osoby posiadające stare telewizory. Dekoder taki najlepiej zakupić w sklepie.

Informacji o cyfryzacji możesz szukać w dobrych sklepach z elektroniką oraz w internecie np. na stronie poświęconej naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak nabierają na „cyfrową telewizję”?

„Klasyczne” sposoby nabierania na „cyfryzację” są w zasadzie dwa. W obu przypadkach jesteśmy informowani o tym, że wkrótce zostanie wyłączony sygnał analogowy i stracimy możliwość korzystania z telewizora. Oczywiście taki akwizytor nie pyta nas o to skąd czerpiemy sygnał (jak pisałem wyżej w przypadku kablówek i telewizji satelitarnych przeprowadzana „cyfryzacja” nie ma wpływu na odbiór). Według akwizytorów rozwiązania mogą być dwa:

  • Sprzedam panu odpowiedni dekoder oraz antenę. Oferujemy także usługę montażu i strojenia telewizora na nowe częstotliwości. Gdzie może być haczyk? W wielu przypadkach dekoder i/lub nowa antena mogą nam być niepotrzebne. Istnieje również ryzyko, że towar, który zostanie nam przyniesiony do domu będzie miał zawyżoną cenę. W dzisiejszych czasach dekodery umożliwiające odbiór NTC w sklepie możemy kupić już za 100 zł.
  • Innym znanym sposobem jest namówienie na platformę satelitarną. Sprzedawca dostarczy nam sprzęt do odbioru cyfrowej telewizji w której do dyspozycji będziemy mięli setki kanałów w najwyższej jakości. Niestety może się to wiązać z podpisaniem umowy na kilkanaście miesięcy i zobowiązaniem do płacenia comiesięcznego dodatkowego abonamentu na rzecz platformy satelitarnej lub innego dostawcy usług telewizyjnych.

Mam nadzieję, że każdy kto przeczytał ten artykuł zachowa czujność gdy do jego mieszkania zapuka miły pan lub pani, który za „niewielką” kwotę lub nawet „za darmo” zaoferuje „scyfryzowanie” telewizji. Nie dajcie się nabierać i ostrzeżcie przed tym rodzinę i znajomych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *