Planujesz Wigilię w górach? Wynajmij apartament!

Wigilia i Boże Narodzenie w górach to wyjątkowy czas, który można dzielić między zimowe atrakcje i świętowanie z najbliższymi przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami. W kurortach na południu Polski czynne są w tym czasie wszystkie wyciągi narciarskie, a domową uroczystość w rodzinnym czy przyjacielskim gronie można urządzić w wynajętym apartamencie, czyli w wygodnych pokojach z aneksem kuchennym lub z zapewnionym dostępem do kuchni.

Spędzanie świąt w polskich górach cieszy się ogromną popularnością. To czas, kiedy do tutejszych kurortów zjeżdżają goście z całego kraju i bez wcześniejszej rezerwacji trudno znaleźć wtedy wolne pokoje z noclegami. Na przyjezdnych czekają wszystkie dostępne na miejscu atrakcje, bo miejscowi w szczególny sposób przygotowują się na ten czas.

– „Okres od Wigilii do sylwestra to dla górali szczyt sezonu” – mówi specjalista z Apartamenty Przy Głównym Deptaku w Wiśle w Beskidzie Śląskim na granicy z Czechami, jednej z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w polskich górach. – „Goście zjeżdżają do nas tłumnie nie tylko po to, by korzystać z uroków zimy. Coraz popularniejsze staje się spędzanie u nas świąt w gronie rodzinnym lub najbliższych przyjaciół. Chyba nikt tak jak górale nie potrafi zadbać o odpowiednią oprawę świąt: o wystrój domów czy ulic, wszechobecne dźwięki kolęd, kultywowanie tradycji i dawnych zwyczajów bożonarodzeniowych. Turyści pokochali naszą formę świętowania połączoną z aktywnym wypoczynkiem”.

Apartament, czyli domowe święta w górach

Wigilia i święta kojarzą się przede wszystkim ze spędzaniem czasu w gronie najbliższych, prezentami pod choinką i spotkaniem przy bogato zastawionym stole. Ponieważ jest to jednak również czas wolny od pracy coraz więcej Polaków chce łączyć te miłe chwile z aktywnością i zimowymi atrakcjami. Wielu narciarzy i turystów wybiera się wtedy w góry.

Dobrą opcją, zwłaszcza dla osób ceniących tradycję, jak zarezerwowanie apartamentu. To stosunkowa nowa forma noclegów, która w ostatnich latach zdobywa sobie coraz większą popularność – przede wszystkim dlatego, że pozwala ona najłatwiej kultywować domowe zwyczaje. Apartamenty to pokoje do wynajęcia, które wyposażone są w aneks kuchenny lub mają zapewniony dostęp do obszernej kuchni. Połączone są z własną łazienką. Pozwala to w łatwy sposób utrzymać codzienny, domowy tryb życia, ale prowadzić go w atrakcyjnym miejscu.

Mieszkając w apartamencie łatwo przygotować tradycyjną, wigilijną wieczerzę rodzinną lub kolację dla przyjaciół z obowiązkowymi 12 potrawami. Uroczystość możne odbyć się we własnym gronie, ale goście często wolą spędzić ją w dużej sali spotkań, którą często dysponują tego typu obiekty. Można tam świętować w najbliższym kręgu przy własnym stole, ale równocześnie daje to okazję, aby nawiązać kontakt z innymi przyjezdnymi. Dla wielu osób ten sposób spędzania czasu wiąże się ze wspaniałymi przeżyciami, które są później wspominane przez długi czas.

Możliwy jest także inny sposób spędzenia wieczerzy. Apartamenty są często zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach – w górach mogą to być np. centra kurortów, które oferują łatwy dostęp do bogatej bazy gastronomicznej. Każda restauracja zaprasza w tym czasie gości na organizowane przez siebie święta, więc osoby, które nie chcą samodzielnie przygotowywać kolacji, mogą skorzystać z tej oferty. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zapoznania się z tradycyjnymi smakami góralskiej Wigilii. Zapewniamy, że warto ich spróbować.

Świąteczny nastrój w górach

Wiele osób ceni sobie spędzanie świat w górach także ze względu na wyjątkowy nastrój, który wtedy tu panuje. W Wiśle, Zakopanem czy Karpaczu nie ma chyba piękniejszej pory roku, niż czas kiedy szczyty pokrywa pierwszy świeży śnieg. Piękne widoki uwiecznione na zdjęciach pozostają potem w pamięci na długie lata.

Poza tym górale wyjątkowo dbają o świąteczny nastrój. Łatwo wtedy natknąć się na kapele śpiewające kolędy – nie tylko te ogólnie znane, ale także własne, regionalne. Każda miejscowość, każdy dom, każda ulica jest przepięknie udekorowana. Wielką popularnością cieszą się licznie organizowane kuligi. No i oczywiście czynne są wtedy wszystkie wyciągi narciarskie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby świąteczny dzień rozpocząć na stoku, a zakończyć przy suto zastawionym stole.

Należy jednak pamiętać, że amatorów spędzania świąt w górach jest bardzo wielu i dlatego wyjazd należy zaplanować dużo wcześniej. Pierwsze rezerwacje są zgłaszane już latem, a znalezienie atrakcyjnego miejsca w ostatniej chwili jest praktycznie niemożliwe. Warto więc o połączeniu zimowych atrakcji z tradycyjną Wigilią pomyśleć dużo wcześniej. Wielu gości decyduje się wtedy na dłuższy pobyt w górach – od początku świąt aż do sylwestra i w ten sposób łączą świętowanie z przywitaniem Nowego Roku w wyjątkowym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *