Lampy sygnalizacyjne w bramach automatycznych można najczęściej znaleźć w ośrodkach przemysłowych oraz obiektach magazynowych, które cechuje wysokie natężenie ruchu. Przy ich pomocy informowani są kierowcy o ruchu bramy, co pozwala zapobiec ewentualnym wypadkom z ich udziałem. Ma to ogromne znacznie dla zachowania odpowiedniej drożności ciągów logistycznych w danej placówce. Niezbędne są również na terenach firm, posesji i różnego rodzaju wspólnot mieszkaniowych, gdzie znajdują się bramy automatyczne.
Gdzie znajdują zastosowanie bramy automatyczne z lampami sygnalizacyjnymi?
Bramy automatyczne wyposażone w lampy sygnalizacyjne znajdują zastosowanie głównie w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich są wspomniane już drogi dojazdowe do firm, na których panuje wysokie natężenie ruchu. Ponieważ zatkanie arterii dojazdowej do miejsc załadunku wiąże się z ogromnymi kosztami dla firmy, to przy użyciu specjalnych sygnalizacji świetlnych skutecznie minimalizowane jest ryzyko wypadku.
Drugim przypadkiem są sytuacje, gdy wyjazd z posesji lub firmy prowadzi bezpośrednio na drogę publiczną. W takich przypadkach istnieje ryzyko, że poruszający się chodnikiem piesi lub nadjeżdżające pojazdy nie dostrzegą auta wyjeżdżającego i może dojść do wypadku. Dzięki oświetleniu sygnalizacyjnemu inni uczestnicy ruchu są dodatkowo informowani i minimalizowane jest ryzyko kolizji.
Dlatego wielu producentów automatyki do bram, takich jak Motorline, oferuje swoim klientom zakup dodatkowej sygnalizacji świetlnej. Jest ona niezbędna, aby podnieść bezpieczeństwo ruchu zarówno wokół firmy, jak i domu jednorodzinnego.
Jak działają lampy sygnalizacyjne w bramach automatycznych?
Decydując się na montaż napędu do bram automatycznych, należy pamiętać o zakupie lamp sygnalizacyjnych. Najczęściej świecą one światłem żółtym lub pomarańczowym, co nie tylko daje im wysoką widoczność, ale również dlatego, że ta kolorystyka jest umownie traktowana jako ostrzegawcza.
Klosze lamp są szczelne, co zapewnia im odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak obfite deszcze lub duże opady śniegu. Najczęściej wykonane są z poliwęglanu ze względu na wytrzymałość tego materiału oraz wysoki współczynnik przepuszczalności światła.
Lampy sygnalizacyjne są zasilane z tego samego źródła co siłowniki napędu bram. Posiadają również odpowiednie zabezpieczenia, które umożliwiają im prace nawet w przypadku dużego wahania napięcia. Wykorzystują technologię LED ze względu na najlepszy stosunek wykorzystywanej mocy do długości wiązki światła.
Możliwe jest w większości lamp sygnalizacyjnych montowanych na bramach automatycznych ustawienie rodzaju świecenia – czyli może być to zarówno światło ciągłe, jak i przerywane. Tym samym można też kontrolować działanie bramy w warunkach ograniczonej widoczności.