Syrop cukrowy do drinków. Kupić czy zrobić samemu? [PRZEPIS]

Syrop cukrowy po angielsku zwany „simple syrup” to jeden z podstawowych składników wielu drinków i koktajli alkoholowych. Syrop cukrowy można kupić w wielu sklepach, można też zrobić go w warunkach domowych. Czy warto kupować syrop cukrowy? Czy syrop cukrowy robiony w domu też można wykorzystać do drinków?

Daiquiri z rumem, John Collins z ginem, Mojito, Long Island i wiele innych drinków nie miałoby swojego charakteru bez syropu cukrowego. To jeden z częściej używanych składników do robienia drinków w barach.

To właśnie syropowi cukrowemu mniej lub bardziej kolorowe drinki zawdzięczają swój przyjemny słodki smak. Syrop cukrowy jest wykorzystywany do przełamywania słodyczy i łagodzenia smaku wielu alkoholi.

Składnik ten kupimy w wielu sklepach spożywczych, w postaci gotowego produktu barmańskiego. Nie należy od do produktów najdroższych, jednak należy zastanowić się, czy wydatek kilkunastu złotych za butelkę, nawet litrową to dobra inwestycja?

Syrop cukrowy używa się m.in. do drinka mojito

fot. pixabay.com

W rzeczywistości syrop cukrowy to woda z cukrem. Możecie to sprawdzić choćby na etykiecie gotowego barmańskiego syropu. I tu pojawia się pytanie, czy kilkanaście złotych za butelkę to nadal niedrogo? Moim zdaniem nie i biorą pod uwagę fakt, że robi się go banalnie prosto i szybko, a efekty są takie same, lepiej zrobić sobie syrop cukrowy do drinków we własnej kuchni.

Jak zrobić syrop cukrowy do drinków?

Jak już ustaliliśmy syrop cukrowy do drinków to nic innego, jak woda z cukrem. Większość przepisów podaje proporcję 1:1. Oznacza to, że potrzebujemy takiej samej ilości wody i cukru. Jeżeli chcemy przygotować pół litra syropu cukrowego potrzebujemy:

  • 250 g cukru białego
  • 250 ml wody

Wodę wlewamy do garnka, stawiamy na gazie i czekamy aż się zagotuje. Do wrzącej wody wsypujemy cukier i mieszamy aż do rozpuszczenia. Gdy ciecz będzie już klarowna, pozwalamy jej się pogotować ze 2-3 minuty i wyłączamy gaz.

Zagotowany syrop odstawiamy do ostudzenia. Gdy jego temperatura spadnie, przelewamy do pojemnika, w którym bez problemu będziemy mogli go przechować. Może to być butelka np. po wódce. Wszystko umieszczamy w lodówce.

Tak przygotowany syrop cukrowy możemy wykorzystać do robienia drinków. Cukier uznawany jest za produkt, który nigdy się nie psuje dlatego z tak przygotowanego syropu cukrowego (jeśli przechowujemy go w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w lodówce) możemy bez obaw korzystać nawet przez kilka tygodni.

Niektórzy do wyrobu domowego syropu cukrowego dodają też odrobinę soku z cytryny. Ja nigdy tego nie praktykowałem.

Do przygotowania syropu cukrowego możemy użyć też cukru trzcinowego, który jest dostępny w wielu sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *