Znak drogowy D-42. Co oznacza? Dlaczego można stracić za nim prawo jazdy?

Wielu kierowców zaskoczonych jest obowiązkami, jakie wymusza na nich znak drogowy D-42. To niezwykle popularny znak, który wymusza m.in. ograniczenie prędkości. Gdy za mocno przyciśniemy gaz za znakiem D-42 możemy nawet stracić prawo jazdy.

Znak D-42 oznacza „początek odcinka drogi przebiegający przez obszar zabudowany”, co popularnie nazywamy „obszarem zabudowanym”. Znak graficznie przestawia czarne kontury budynków na białym tle.

Znak Drogowy D-42

Odcinek zabudowany kończy się znakiem D-43, który jest wersją znaku przekreśloną czerwoną kreską. Za tym znakiem nie obowiązują już prędkości dla terenów zabudowanych.

Znak D-42 – co oznacza?

Znak drogowy D-42 czyli „obszar zabudowany” to nie tylko informacja o tym, że wjeżdżamy na fragment drogi w którym znajdują się zabudowania, przez co może tam występować większy ruch m.in. pieszych i rowerzystów.

Znak D-42 to także informacja o tym, by ściągnąć nogę z gazu. W Polsce obowiązują inne ograniczenia prędkości dla terenów zabudowanych i niezabudowanych. Na drogach, gdzie nie ma innych ograniczeń, maksymalna dozwolona prędkości wynosi:

  • w terenie zabudowanym – 50 km/h
  • w terenie niezabudowany – 90 km/h

Co ważne na terenie drogi w obszarze zabudowanym limit prędkości może być zmieniony poprzez umieszczenie pod znakiem D-42 znaku B-33 z ograniczeniem prędkości (prędkość w czerwonym kole).

D-42 - znak drogowy. Co oznacza?

Znak drogowy D-42. Dlaczego można stracić prawo jazdy?

Wjeżdżając z terenu niezabudowanego w zabudowany łatwo zapomnieć się, co może kosztować nas spory mandat lub utratę prawa jazdy.

Według nowych przepisów za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h obligatoryjnie zabiera się prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Także w przypadku, gdy za znakiem D-42 będziemy jechać ponad 100 km/h, musimy liczyć się z możliwością utraty możliwości kierowania samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *