Sklepy czynne w Trzech Króli? [6 STYCZNIA 2022 – ŻABKA W TRZECH KRÓLI, SKLEPY, SUPERMARKETY]

W czwartek, 6 stycznia 2022 przypada święto Trzech Króli. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Czy w Trzech Króli będą otwarte jakieś sklepy? Gdzie zrobimy najpilniejsze zakupy spożywcze 6 stycznia?

Święto Trzech Króli w Polsce jest dniem wolnym od pracy tzw. świętem czerwonym w kalendarzu. Oznacza to, że z okazji tego święta przysługuje dzień wolny od pracy. Choć 6 stycznia jest mniej popularnym świętem niż Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Nowy Rok, Polacy coraz częściej celebrują ten dzień i składają sobie życzenia na Trzech Króli.

Trzech Króli jest jednym ze świąt ustawowych, w które nie powinno się prowadzić handlu. Zakaz handlu obejmuje te sklepy, które nie mogą handlować w tzw. niehandlowe niedziele, czyli obecnie większość niedziel w ciągu roku.

Sklepy czynne w Trzech Króli 2022

Zakaz handlu w Trzech Króli nie obejmuje jednak takich placówek, jak: restauracje i punkty usługowe w tym: taksówki, puby, bary. Trzeba mieść jednak na uwadze, że prywatni przedsiębiorcy mogą tego dnia wprowadzić inne niż zwykle godziny otwarcia.

6 stycznia inaczej może też kursować komunikacja publiczna (zazwyczaj według niedzielnego lub świątecznego rozkładu jazdy).

Supermarkety czynne w Trzech Króli?

Biedronka, Kaufland, Aldi, Carrefour, Auchan, Kaufland, Lidl – to sieci handlowe, w których raczej nie zrobimy zakupów w Trzech Króli. Sklepy wielkopowierzchniowe w związku z obowiązującymi w Polsce przepisami nie mogą prowadzić sprzedaży w niedzielę i święta.

Są w polskim prawodawstwie wyjątki pozwalające na pracę supermarketów, które są tzw. placówkami pocztowymi. Sieci supermarketów mogą korzystać z tej „furtki” jeszcze do lutego 2022 r., kiedy to ma wejść nowelizacja przepisów.

Na razie trudno powiedzieć, czy duże sklepy, których część placówek ma status „placówka pocztowa” zdecydują się na otwarcie swoich supermarketów. Przed wybraniem się do marketu w Trzech Króli, zawsze warto sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej sieci. Tego typu sklepy, nawet gdy będą otwarte w Trzech Króli, zapewne będą pracować w innych godzinach niż w dzień powszedni.

Czy Żabki są otwarte w Trzech Króli?

Sieć sklepów Żabka przyzwyczaiła nas do tego, że sklepy są otwarte codziennie w bardzo długich godzinach od 6:00 do 23:00. Żabki działały w święta Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowy Rok.

Wszystko wskazuje na to, że w większości sklepów Żabka w Trzech Króli zakupy zrobimy. Małe sklepy, w których właściciel sam stanie za ladą, bez problemu mogą obsługiwać klientów także w święta.

Żabka w Trzech Króli. Godziny otwarcia Żabki 6 stycznia

W Trzech Króli otwarte mogą być też małe sklepy spożywcze innych popularnych sieci, czy sklepiki prywatne, które nie są zrzeszone w żadnej sieci. Jeżeli sklep był otwarty w ostatnie święta, to jest duża szansa, że będzie otwarty także i w Trzech Króli.

Jeżeli nie będziemy mogli znaleźć w okolicy otwartego sklepu w Trzech Króli, zawsze podstawowe zakupy można zrobić na stacji benzynowej, czy w sklepach działających na terenie dworców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *