Dlaczego 15 sierpnia jest wolny od pracy? Co to za święto?

Nie każdy wie, jakie święto przypada w sierpniu. Wiele osób zastanawia się dlaczego 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Czy powodem wolnego w sierpniu jest święto kościelne, czy może państwowe. Zagwozdką jest też liczenie 15 sierpnia do urlopu. Poniżej garść informacji i wyjaśnień na temat święta, które wypada w sierpniu.

15 sierpnia to dzień wolny od pracy. Wiele osób cieszy się z wolnego dnia w połowie sierpnia, bo jest to okres wakacyjny i przy korzystnym układzie dni, w sierpniu może wypaść nam kolejny (choć z pewnością krótszy od majowego) długi weekend. Czy jednak wiemy, co świętujemy 15 sierpnia?

spis treści

Jakie święto jest w sierpniu?

15 sierpnia w Polsce obchodzone są dwa święta. Pierwsze to święto kościelne (według Kościoła katolickiego, jest to tzw. święto nakazane, czyli takie, w które wierni powinni wziąć udział w mszy świętej). Drugie z kolei to święto państwowe.

Wniebowzięcie NMP czy Matki Boskiej Zielnej

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – kościelne święto upamiętniające wzięcie do nieba Matki Bożej. Uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzone jest w kościołach 15 sierpnia.

15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej

W Polsce święto to zwane jest też Świętem Matki Boskiej Zielnej. W tradycji ludowej Matkę Boską mianowano patronką ziemi i z obchodami 15 sierpnia nieodłączna jest tradycja święcenia ziół w kościołach. Podobne tradycje praktykowane są też w Czechach (15 sierpnia to dzień Matki Boskiej Korzennej) oraz Kongo (Matki Boskiej Znakomitej).

Święto Wojska Polskiego

Święto w sierpniu to nie tylko święto kościelne. 15 sierpnia w Polsce przede wszystkim jest to Święto Wojska Polskiego. Dzień ten upamiętnia zwycięstwo polskiej armii w czasie Bitwy Warszawskiej w 1920 będącej częścią wojny polsko-bolszewickiej.

Święto Wojska Polskiego. Co świętujemy 15 sierpnia?

Dlaczego 15 sierpnia to dzień wolny od pracy?

Wbrew pozorom 15 sierpnia nie jest dniem wolnym w związku ze świętem państwowym, a kościelnym. Taki zapis widnieje w Ustawie od dniach wolnych od pracy wprowadzonej w 1951 roku. Przepis jasno reguluje, że 15 sierpnia nie idziemy do pracy ze względu na tradycyjne obchody Wniebowzięcia NMP, a nie przez przypadające na ten sam dzień Święto Wojska Polskiego (ustanowione w 1992 roku). Mimo wszystko oba te święta z uwagi na jedną datę – 15 sierpnia – są i tak dniem wolnym od pracy.

15 sierpnia – jak się liczy do urlopu?

Sierpień to miesiąc wakacyjny. Wiele osób w tym okresie bierze urlop. Często dłuższy, nawet ten „obowiązkowy” dwutygodniowy. Jeżeli w trakcie naszego urlopu wypada święto 15 sierpnia, jak powinniśmy liczyć ten dzień do urlopu?

Przepisy mówią jasno, że 15 sierpnia jest to dzień wolny od pracy. Jeżeli bierzesz urlop w sierpniu i w jego trakcie wypada 15 sierpnia, to ten dzień jest liczony jako dzień wolny, a nie dzień z puli urlopowej. Można powiedzieć, że biorąc urlop zahaczający o połowę sierpnia mamy do dyspozycji jeszcze jeden wolny dzień.

15 sierpnia wlicza się też do tzw. urlopu obowiązkowego. Według Kodeksu pracy raz w roku należy nam się nieprzerwany wypoczynek przez dwa tygodnie. Przepisy nie nakazują wybrania 14 dni urlopu, a wypoczynek przez 14 nieprzerwanych dni.

Jako, że w Polsce obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy, aby mieć 14 dni nieprzerwanego urlopu, w normalnych warunkach należy wybrać 10 dni urlopu (i doliczyć do tego przypadające w jego trakcie dni wolne – soboty i niedziele).

Biorąc urlop w sierpniu możemy spełnić obowiązek 14 dni nieprzerwanego wypoczynku wykorzystując 9 dni urlopu. 15 sierpnia, jako dzień wolny nie będzie odejmował nam dni z urlopu, a zostanie zaliczony, jako wolne należne z przypadającego na ten dzień dnia wolnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *