Do najczęściej wybieranych bram wjazdowych należy brama przesuwna. Nic dziwnego, że rozwiązanie to stało się takie popularne – w dzisiejszych czasach liczy się nie tylko wygoda użytkowania, ale również estetyka. Podczas wyboru bramy przesuwnej musimy zadbać więc o to, aby stała się ozdobą naszej działki, a także nie sprawiała nam problemów podczas użytkowania. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwań odpowiedniej?
Miejsce zakupu i jakość wykonania bramy mają ogromne znaczenie – wybierz taką, która przetrwa lata
Na to, by brama przesuwna sprawnie funkcjonowała przez wiele lat, wpływ ma sporo czynników. Należą do nich dobrze przemyślany plan budowy, zakup odpowiedniej bramy i najwyższej klasy elementów potrzebnych do zamocowania oraz sposób jej montażu. Bardzo ważne jest to, aby brama była bezpieczna w użytkowaniu, umożliwiała komfortowy wjazd na posesję i nie sprawiała kłopotów technicznych, czy też finansowych – w razie konieczności naprawy, dlatego powinna być wykonana z solidnego materiału – trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne. Elementy, które potrzebne będą nam do montażu bramy, również powinny charakteryzować się odpornością na promieniowanie słoneczne i korozję. Warto zainteresować się zakupem bramy i potrzebnych elementów w firmie z doświadczeniem, która dysponuje najlepszymi surowcami potrzebnymi do ich wykonania oraz wyróżnia się precyzją wykonania dostępnych produktów. Dla zadbania o domowy budżet, dobrze jest zakupić bramę, elementy do jej montażu oraz napęd u tego samego sprzedawcy, gdyż wtedy naliczona zostanie nam naliczony spory rabat, a wszystkie części – dzięki umiejętnościom i wiedzy zatrudnionych fachowców – kompatybilne.
Rodzaje, wymiary bramy i sprytne dodatki – wszystko zależy od posiadanego na działce miejsca, przepisów prawa, naszych finansów i nas samych.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje bram przesuwnych – samonośne i szynowe. Bramy przesuwne samonośne wybierane są częściej, gdyż są mniej kłopotliwym rozwiązaniem. Zawieszone są one kilka centymetrów nad ziemią i przesuwają się na wózku jezdnym. Ich skrzydła mają przeciwwagę, dlatego są znacznie dłuższe niż szerokość wjazdu. Drugi rodzaj bram natomiast nie jest tak długi, jak w przypadku bram samonośnych i przesuwa się na rolkach (zobacz jak wyglądają tutaj: http://zabi.pl/pl/kolka-oferta/131/wozki-i-akcesoria-do-bram/) po zamontowanej w podłożu szynie. Dla sprawnego funkcjonowania bramy przesuwnej szynowej, należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu szyn – w zależności od pory roku: usuwaniu liści czy też śniegu.
Wymiary bramy przesuwnej dopasowujemy odpowiednio do ilości miejsca, jakim dysponujemy na działce oraz dostosowując do wytycznych ustalonych przez Nadzór Budowlany. Zgodnie z przepisami prawnymi, szerokość bramy nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. Jeśli dysponujemy na działce odpowiednią ilością miejsca, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór bramy mającej ok. 3 metry. Wybór wysokości bramy zależy już od nas samych, jednak warto mieć na uwadze to, że im większa i cięższa brama, tym będzie bardziej kosztowna, bo należy tutaj wliczyć nie tylko koszt samej bramy, ale także cenę za napęd (o ile zamierzamy otwieranie bramy w pełni zautomatyzować). Kolejnym aspektem, który trzeba zaznaczyć sprzedawcy podczas doboru bramy, jest przewidywane intensywność użytkowania bramy. Automatyka bramy dobierana jest w zależności od częstości otwierania i zamykania bramy, dlatego tak ważne jest dobranie mocniejszego napędu i sterowników o większej pamięci dla bramy, którą będziemy obsługiwać częściej niż tradycyjni jej posiadacze.
Aby brama była niezawodna, jej wybór musi zostać dobrze przemyślany. Idealnie, jeśli już na etapie jej projektowania, rozważymy wybór bramy z furtką lub – jeśli nie posiadamy tyle miejsca na jej zabudowę – przełącznikiem do ręcznego otwierania bramy. Dopytaj sprzedawcę o takie elementy jak lampa ostrzegawcza, system amperometryczny, system fotokomórek i funkcję lekkiego startu i zatrzymania, które są ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania bramy.