Zakupy 15 sierpnia 2020. Jak otwarte są sklepy? [ŻABKA, SKLEPY, SUPERMARKETY]

Choć 15 sierpnia 2020 roku nie przypada w niedzielę, tego sierpniowego dnia sklepy w Polsce będą zamknięte. Większość sklepów 15 sierpnia będzie zamknięta ze względu na przypadające na ten dzień święta i zakaz handlu. Czy będą wyjątki od zakazu handlu? Gdzie 15 sierpnia można robić zakupy?

15 sierpnia jest w Polsce dniem wolnym od pracy od bardzo dawna. Obowiązująca ustawa mówiąca o tym, że sierpniowe święto jest dniem wolnym od pracy pochodzi aż z lat 50-tych ubiegłego stulecia.

spis treści

Zakupy 15 sierpnia. Dlaczego sklepy są zamknięte?

W sierpniu obchodzone są aż dwa święta. Oba przypadają na ten sam dzień, 15 sierpnia. Święto Wniebowzięcia NMP i Wojska Polskiego to dni wiążące się w Polsce z tradycjami i defiladami. W uroczystościach tych może uczestniczyć większość Polaków, którzy tego dnia cieszą się z wolnego.

15 sierpnia nie mają wolnego pracujący w usługach. Tego dnia czynne będą restauracje i inne firmy usługowe np. taksówki, puby, bary. Warto jednak pamiętać, że w 15 sierpnia często zmienia się rozkład komunikacji miejskiej – autobusy i tramwaje mogą jeździć według niedzielnych lub świątecznych rozkładów.

Supermarkety czynne 15 sierpnia?

15 sierpnia nie zrobimy zakupów w supermarketach i hipermarketach. Na pewno zamknięte będą sklepy sieci Biedronka, Tesco, Carrefour, Auchan, Kaufland, Lidl itp. Zakupów nie zrobimy też w większych supermarketach i większości niewielkich sklepów.

Zakupy 15 sierpnia

Działać mogą części usługowe galerii handlowych, które nie prowadzą handlu (np. restauracje, kina). Zanim się do nich wybierzemy warto jednak sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej czy Facebooku danej galerii.

Czy Żabki są otwarte 15 sierpnia?

Święto Wniebowzięcia NMP i Święto Wojska Polskiego to dzień, w który sklepy powinny być zamknięte. Ustawodawca pozwala jednak 15 sierpnia 2020 otworzyć małe sklepy osiedlowe, w których obsługiwać będzie sam właściciel. Zasada ta działa też w sklepach franczyzowych takich jak Żabka czy Freshmarket. Jeżeli ajent Żabki sam stanie za ladą i poradzi sobie z obsługa klienta, taki sklep będzie otwarty 15 sierpnia.

Żabki korzystają też z innego odstępstwa. Większość sklepów sieci Żabka to placówki pocztowe, które zgodnie z ustawą o zakazie handlu bez problemu mogą pracować w niedziele i święta, w tym 15 sierpnia. Wykładnię stosowaną przez ajentów Żabek w niektórych miastach potwierdził już sąd, który odrzucił kary nałożone na sprzedawców. Żabki mające ten status są oznaczone specjalną naklejką na wejściu. W sklepach tych oprócz normalnych zakupów możemy skorzystać z wybranej oferty pocztowej.

Warto pamiętać, że sklepy Żabka 15 sierpnia mogą być otwarte w innych godzinach niż ma to miejsce w tygodniu. Przed 15 sierpnia warto więc wybrać się do Żabki i sprawdzić, jakie są planowane godziny otwarcia sklepu w sierpniowe święto. Informacje te zazwyczaj już są wywieszone przy wejściu do sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *