Czy w każdy piątek Wielkiego Postu nie można jeść mięsa?

Wielki Post to wyjątkowy czas dla katolików. Wyznawcy tej religii przez symboliczne 40 dni zobowiązani są do zachowania postu i wstrzemięźliwości od hucznych zabaw. Szczególnym dniem tygodnia są piątki. Wielu zastanawia się, czy w każdy piątek Wielkiego Postu niże można jeść mięsa. W tym wpisie odpowiadam na to pytanie.

Katechizm Kościoła Katolickiego, czyli dokument zawierający oficjalną wykładnię doktryny wiary katolickiej mówi jasno, że wierni w powinni wstrzymać się od jedzenia mięsa w każdy piątek, nie tylko piątki w Wielkim Poście.

Oznacza to, że w każdy z piątków Wielkiego Postu nie powinno się jeść mięsa, jeżeli chcemy zastosować się do przepisów KKK.

Zakaz jedzenia mięsa w piątku reguluje kanon 1250 Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym czytamy:

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

W wyjątkowych przypadkach biskupi decydują się na wydanie dyspensy, która znosi zakaz spożywania potraw mięsnych w piątki. Może się to zdarzyć np. w związku z jakąś uroczystością lub okresem (np. jeżeli w piątek wypada Sylwester). Dyspensa taka obowiązuje jednak wyłącznie na terenie diecezji, której biskup ją wydał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *