Czekolada może zabić twojego psa!

Czekolada będąca przysmakiem dzieci i dorosłych nie powinna być dawana psom. To co ludzie mogą pochłaniać na potęgę nie zawsze nadaje się dla psów – tak jest z czekoladą. Już nawet kilka gram czekolady może doprowadzić do zatrucia dorosłego psa.

Teobrommina to nazwa związku „drzemiącego” w kostkach czekolady będącego szczególnie niebezpiecznym dla psów. Kilka miligramów występującej w kakao teobromminy może spowodować ostre zatrucie psa, a w konsekwencji tego nawet śmierć. Dla psów najgroźniejsza jest czekolada gorzka. Zatrucie psa małej rasy może spowodować już kilka kostek. Niestety sprawa wcale nie wygląda dużo lepiej w przypadku czekolad mlecznych i smakowych.

 

Pudełko czekoladek dla psa może okazać się śmiertelną dawką.
 

Wszystkiemu winny jest metabolizm psa. Teobrommina w psim organizmie rozkłada się wyjątkowo powoli. Dodatkowo podczas trawienia czekolady w organizmie psa mogą wytwarzać się inne niebezpieczne dla życia i zdrowia toksyny.

Objawami zatrucia czekoladą są wymioty, biegunka, przyspieszony oddech oraz drgawki. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że pies mógł zjeść dużą ilość czekolady natychmiast należy udać się z nim na pogotowie weterynaryjne. W tym przypadku należy pozwolić psu by jak najszybciej wydalił toksyczną dla siebie substancję. Nie powinno zaszkodzić podanie psu tabletki węgla leczniczego.

Aby nie dopuścić do zatrucia czekoladą pod żadnym pozorem nie dawajmy psu nawet „pół kostki”, jeśli zwierzę nie będzie przyzwyczajone do smaku czekolady istnieje większe prawdopodobieństwo, że jej nie ruszy. Przestrzeżmy naszych gości i znajomych by pod żadnym pozorem nie dawali psu czekolady. W domu czekoladę przechowujmy w miejscu niedostępnym dla psów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *