27 grudnia – nowe święto w Polsce. Czy będzie dzień wolny w pracy?

27 grudnia będzie nowym świętem państwowym w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez sejm ustawę, która wprowadza nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy nowe święto w polskim kalendarzu oznacza, że będziemy mogli przedłużyć sobie święta i 27 grudnia będzie wolne od pracy?

Celem ustanowienia nowego święta jest upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego. To jedno z pozytywnych i zakończonych sukcesem wydarzeń z historii Polski. Ustanowienie 27 grudnia nowym świętem państwowym zostało poprzedzone wcześniejszymi głosowaniami w sejmie i senacie. Obie izby polskiego parlamentu uznały, że należy wpisać takie święto do kalendarza.

27 grudnia - nowe święto w Polsce

Formalnym inicjatorem stanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego był Prezydent RP, jednak o jego ustanowienie dużo wcześniej zabiegali samorządowcy i lokalne grupy społeczne.

To akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego; cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej

– powiedział po podpisaniu ustawy prezydent Andrzej Duda.

Samo Powstanie wielkopolskie odbywało się na przełomie 1918 i 1919 roku. Wówczas mieszkańcy znajdującej się pod zaborem pruskim prowincji Poznańskiej zbuntowali się przeciwko okupantowi i wystąpili przeciwko Republice Weimarskiej. Polacy domagali się przyłączenia ziem poznańskich do Polski. Powstanie zakończyło się zwycięstwem Polaków i przyłączeniem Prowincji Poznańskiej do Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowe święto 27 grudnia – wolne od pracy?

Święto wypadające 27 grudnia idealnie wpasowuje się w serię dni wolnych spowodowanych świętami Bożego Narodzenia. Wiele osób słysząc o nowym święcie miało nadzieję, że 27 grudnia również będzie dniem wolnym od pracy. Tak się jednak nie stanie. Nowe święto ustanowione na 27 grudnia będzie świętem państwowym, jednak nie zostanie dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że tego dnia normalnie będziemy musieli pójść do pracy i nie będzie należał się nam za to dzień wolny.

Na podobnych zasadach funkcjonują w Polsce inne święta państwowe takiej jak np. Dzień Flagi (2 maja) czy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych (1 marca).

Najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech znajdziesz na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *