W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się tzw. chmury danych. Jest to usługa internetowa pozwalająca na udostępnianie swoich danych na różnych komputerach i urządzeniach przenośnych. Jeżeli w „trasie” pracujesz na laptopie dzięki chmurze efekty twojej pracy dostępne będą także na twoim domowym komputerze stacjonarnym.
Działanie tego usług tego typu jest bardzo proste. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji w jej ustawieniach wybieramy, który folder z naszymi dokumentami ma być synchronizowany. Aplikacja automatycznie będzie pobierała z naszego komputera pliki, które następnie trafią na serwer. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji na innym urządzeniu (np. laptopie) program połączy się z serwerem i ściągnie twoje dane przechowywane w „chmurze”.
Oczywiście, żeby uzyskać dostęp do plików konieczne jest podanie loginu i hasła, które ustalamy przy instalacji aplikacji na pierwszym z urządzeń. Dzięki temu nasze dane są chronione przez obcymi. Co ciekawe z danych w „chmurze” możemy korzystać z każdego miejsca na ziemi w którym mamy dostęp do internetu. Rozwiązanie takie sprawia, że bez przenoszenia danych na pendrivach, dyskietkach czy innych nośnikach danych w wygodny sposób możemy edytować i odtwarzać dany plik na różnych urządzeniach (stacjonarnych i przenośnych, prywatnych i firmowych).
Przykładem zastosowania chmury może być przykładowo zdjęcie zrobione aparatem w smartfonie. Jeżeli na telefonie zainstalujemy aplikację „chmury” w ciągu kilku sekund, bez podłączania telefonu do komputera na tym drugim będziemy mogli oglądać zdjęcie zrobione urządzeniem nr 1.
Wady chmury danych
Niestety rozwiązanie z wymianą danych poprzez tzw. chmury posiada swoje wady. Sprawą dyskusyjną jest bezpieczeństwo danych. Aby umieścić w chmurze swoje pliki musimy wysłać je na obcy serwer, powoduje to zwiększenie ryzyka dostępu osób niepowołanych do naszych plików.
Innym dość istotnym przy korzystaniu z chmury na smartfonie problemem jest sprawa transferu danych. Jeżeli wymieniamy z telefonem komórkowym duże pliki a nie mamy wykupionego odpowiednio dużego pakietu internetu mobilnego możemy narazić się na spore koszta związane z transferem danych. Na szczęście aplikacje „chmurowe” dla smartfonów pozwalają na „ręczną” synchronizację folderów, dzięki czemu „wymianę danych” możemy prowadzić częściowo (pobieramy tylko te pliki, których używamy).
Przykładowe serwisy oferujące bezpłatną chmurę internetową
- Ubuntu One (5 GB)
- Dropbox (2 GB)
dokładnie jest to teraz jeden z lepszych sposobów na trzymanie danych, osobiście korzystam ze storino.pl 🙂