Nie ma nic lepszego, jak filiżanka herbaty? Ten przyjemny rytuał wiąże się z efektem ubocznym w postaci zużytych fusów herbacianych. Pijąc herbatę codziennie marnujemy ogromne ilości fusów. Mało kto wie, że herbata może być wykorzystana, jako nawóz do naszych domowych kwiatków.
Fusy herbaciane mogą mieć różne, ponowne wykorzystanie, a ich wyrzucanie to nieekologiczne marnowanie. Często miewają one zastosowanie w kosmetyce – w postaci okładów, czy peelingów. Niektórzy wysuszone torebki z herbatą wykorzystują, jako naturalne pochłaniacze zapachów. Zużyte fusy z herbaty doskonale sprawdzą się też w domowym ogrodnictwie – herbata może mieć zbawienny wpływ na nierosnące kwiatki na naszym parapecie.
spis treści
Fusy herbaciane do nawożenia kwiatów
Zużyte fusy herbaciane, po herbacie czarnej, bez dodatków mogą być wykorzystywane jako nawóz do roślin, zarówno tych doniczkowych trzymanych w domu na parapecie, czy balkonie, jak i w ogrodzie – tu jednak trzeba wypić trochę więcej niż filiżankę.
Hodowcy roślin przekonują, że nawóz herbaciany jest wspaniałą odżywką i stosowanie go poprawia jakość roślin, które ich zdaniem po „wypiciu” herbatki stają się bardziej zielone.
Herbata jako nawóz do kwiatów. Jak stosować fusy?
Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, w jakiej formie mamy herbatę. Chodzi głównie o składniki zawarte w liściach herbacianych. Jeżeli chcemy zastosować fusy z herbaty ekspresowej, pamiętajmy o wyjęciu ich z torebki. Nie ma sensu pakować do doniczki papieru, sznureczka, czy też metalowej spinki spinającej herbacianą torebkę, choć niektórzy i w ten sposób stosują herbaciany nawóz.
Najlepiej zastosować liściastą herbatę, najlepiej bez dodatków, choć owoce czy inne zioła nie powinny specjalnie zaszkodzić nawożonemu w ten sposób kwiatkowi. Niemniej jednak mówimy tu o dobroczynnym wpływie substancji wchodzącej w skład herbaty.
Herbata jako nawóz może być wykorzystywana najprościej poprzez umieszczenie fusów z herbaty na dnie doniczki i zasypanie ziemią, a następnie nawodnienie. Fusy możemy też wymieszać z ziemią (zrobić kompost), co pozwoli na jej lepsze użyźnienie i trwałe poprawienie parametrów.
Podlewanie kwiatów herbatą
Popularnym wykorzystaniem herbaty jako nawóz jest też bezpośrednie podlewanie kwiatków naparem. Wielu domowych ogrodników twierdzi, że taki nawóz przynosi efekty takie same, albo nawet i lepsze niż zakopywanie fusów w ziemi.
Chcąc wykorzystać napar herbaciany jako nawóz powinniśmy skorzystać z czarnej herbaty i zaparzyć esencję (bardzo mocny napar). Po zaparzeniu koniecznie herbatę trzeba ostudzić, a następnie podlać nią kwiatki.
Zawarte w czarnej herbacie związki organiczne mogą pozytywnie wpłynąć na nasze domowe kwiaty i pobudzić do życia nawet podeschnięte i nieco zmarnowane roślinki.
Nawóz z herbaty, do jakich kwiatów?
Zawarta w herbacie teina ma właściwości zakwaszające. Nawóz z herbaty będzie więc szczególnie przydatny do roślin „lubiących” kwaśną ziemię. Kwaśną ziemię lubią m.in. róże, paprocie i azalie. W ogrodzie dobrze podsypać herbatą ziemię pod rododendrony, magnolie, hortensje, wrzosy, konwalie, piwonie, sasanki czy krzewy owocowe.