Czy warto kupować złote monety?

spis treści

Jaką wartość mają złote monety?

Wartość złotych monet zależy od kilku czynników. Pierwszy to oczywiście waga i zawartość czystego kruszcu. Drugi to ich stan – najcenniejsze to te w stanie menniczym – pozostające w oryginalnym opakowaniu bez żadnych uszkodzeń mechanicznych. Trzeci to ich wartość kolekcjonerska, przekraczająca zarówno wartość złota jak i wartość nominalną. Ich cena dodatkowo zależy od takich czynników jak nakład – często bardzo niewielki i wartość artystyczna – najczęściej projektowane są na specjalne okazje przez uznanych artystów. Złote monety starte, uszkodzone i z większymi ubytkami traktowane są jako złoty złom i mogą osiągać znacznie niższe ceny w porównaniu do tych w stanie menniczym. Najlepiej rozpoznawalne złote monety na świecie to krugerrandy z Południowej Afryki, złote kanadyjskie, amerykańskie i australijskie dolary a także wyjątkowo piękna moneta o wartości nominalnej 100 Euro z wizerunkiem Filharmoników Wiedeńskich.

Gdzie można kupić lub sprzedać złote monety?

W Polsce nie ma żadnych ograniczeń i licencji regulujących kupno i sprzedaż. Stwarza to jednak pole do nieautoryzowanego i często nieuczciwego handlu. W tej branży nie ma promocji ani okazyjnych cen. Jeśli ktoś oferuje do sprzedaży złotą monetę poniżej ceny oferowanej przez oficjalnie działającą firmę, taką jak artar.eu to zapewne moneta jest uszkodzona, sporządzona z innego stopu niż powinna lub niezgodnego z prawem pochodzenia. Wszystkie najbardziej znane złote monety świata można wraz z aktualną ceną znaleźć na stronie artar.eu. Pracownicy firmy dopasują ofertę i doradzą wybór każdemu klientowi. Artar.eu oferuje też bezpłatną wycenę i skup złotych monet od ręki. Wycena nie zobowiązuje do zakupu. Artar.eu skupuje zarówno monety w stanie menniczym jak i o różnym stopniu zużycia. Wszystkie transakcje odbywają się dyskretnie, z zachowaniem tajemnicy handlowej.

Czy warto inwestować w złote monety?

To z pewnością wyjątkowo bezpieczna inwestycja. Wszelkie kryzysy rynkowe czy ostre wahania na giełdzie, katastrofy naturalne i działania wojenne powodują zazwyczaj wzrost cen złotych monet. Nie znaczy to jednak, że można złotą monetę kupić i po kilku miesiącach sprzedaż ze znacznym zyskiem. To typowa inwestycja długoterminowa. Można za jej pomocą zabezpieczyć przyszłość dzieci. Należy pamiętać o właściwym przechowywaniu złotych monet, nie wyjmować ich z oryginalnego opakowania, nie dotykać. Niektóre monety, szczególnie te kolekcjonerskie o małych nakładach w ciągu kilku lat mogą zwiększyć swoją wartość kilkukrotnie. Kolejną zaletą inwestycji w złote monety jest to, że zawsze bez problemu można je błyskawicznie zamienić na gotówkę w kryzysowej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *