Ile idzie paczka z Chin? Najpopularniejsze przesyłki z Aliexpress do Polski

W robieniu zakupów z Aliexpress największym wyzwaniem jest czekanie na paczkę. Wiele opcji zakłada dostawę przesyłki z Chin w nawet 2-3 tygodnie. Są też i paczki z Aliexpress, które do Polski docierają w kilkanaście, a nawet kilka dni. Sprawdzamy, ile idzie paczka z Chin nadana różnymi typami wysyłki popularnymi na Aliexpress.

Utarło się, że przesyłki z Aliexpress są darmowe. Przez długi czas faktycznie sprzedawcy z „chińskiego allegro” w większości oferowali „free shipping” czyli darmową wysyłkę z Chin. Ostatnio takich ofert jest już coraz mniej, prawie zawsze też możemy wybierać dodatkowo płatne opcje.

Przybliżona zasada jest taka, że im droższa przesyłka z Chin, tym krótszy czas oczekiwania na paczkę. Poniżej przygotowałem przegląd najpopularniejszych przesyłek z Chin do Polski, wraz z szacunkowym czasem dostarczenia.

spis treści

Ile idzie paczka z Chin do Polski. Najpopularniejsze przesyłki z Aliexpress

Paczki z Aliexpress są wysyłane na różne sposoby. Najczęściej w postaci listów realizowanych przez Pocztę Polską. W wielu przypadkach przesyłka z Chin może być darmowa. Niestety musimy się liczyć, że w przypadku najtańszej opcji czas dostarczenia przedmiotu do nas może wynieść nawet 3 miesiące.

Paczka z Chin. Ile się czeka na list z Aliexpress

Oto typy przesyłek z Aliexpress, które można spotkać najczęściej:

  • China Post Registered Air Mail to przesyłka rejestrowana realizowana przez chińską pocztę. Do Polski przychodzą i są traktowane, jak listy polecone, co oznacza, że powinniśmy dostać je bezpośrednio do domu. Nie jest to najszybsza opcja dostawy, ale zazwyczaj nie jest też bardzo droga. W przypadku nieco droższych przedmiotów, często bywa nawet darmowa. Czas dostawy przesyłki rejestrowanej z Chin do Polski to zazwyczaj 30-60 dni. Kilka razy zdarzyło mi się, że paczka z Aliexpress wysłana jako China Post Registered Air Mail docierała do mnie w mniej niż miesiąc, ale to była rzadkość.
  • China Post Air Mail to jedna z popularniejszych tanich opcji wysyłki z Aliexpress. Paczki te są traktowane, jako listy i wysyłanie za pośrednictwem chińskiej poczty, a później trafiają do skrzynek przez listonoszy Poczty Polskiej. Zazwyczaj paczki tego typu idą do Polski 1-2 miesięcy. Czasami paczki tego typu docierają nawet po 60 dniach od nadania. W przypadku większych przesyłek (niemieszczących się przez otwór w skrzynce) możemy liczyć się z otrzymaniem awiza, które trzeba będzie odebrać na poczcie.
  • SF Economic Air Mail / Cainiao Super Economy Global – to przesyłki ekonomiczne wysyłane do nas listem zwykłym, za pośrednictwem innych firm. Główną zaletą jest cena, na wielu aukcjach są one darmowe. Czasami trzeba zapłacić kilka centów. Niestety przesyłki te idą bardzo wolno. Jeszcze do niedawna maksymalny czas ich dostarczenia wynosił 60 dni, ostatnio coraz częściej deklarowany czas dotarcia takiej paczki z Chin do Polski to 90 dni. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że zamawiając ten typ przesyłki właśnie na mniej więcej 2-3 miesięcy trzeba się uzbroić w cierpliwość. Jeżeli przesyłka przejdzie szybciej niż w 50 dni to będzie bardzo miła niespodzianka.
  • Hong Kong Post / Singapore Post / PostNL / Sweden Post / Swiss Post – mniej popularne sposoby wysyłki realizowane przez poczty z tych krajów, odpowiednio: Hong-Kong, Singapur, Holandia, Szwecja i Szwajcaria. Przesyłki te realizowane są, jak listy polecone. Nie są to zbyt popularne, jak już się pojawiają to często są dodatkowo płatne. Paczki nadane za pośrednictwem tych przewoźników mogą dotrzeć do nas w ciągu od 14 dni do nawet kilku tygodni.
  • AliExpress Standard Shipping – jedna z najlepszych opcji biorąc pod uwagę cenę i jakość. Przesyłki ASS nie są zbyt drogie, w wielu przypadkach nawet można z nich korzystać, jako z darmowego sposobu wysyłki (w przypadku droższych przedmiotów, już od kilku dolarów). Przesyła Aliexpress Standard Shipping może być realizowana na dwa sposoby: Aliexpress Standard Shipping do Paczkomatu (Inpost) lub realizowany przez Pocztę Polską. Przesyłka ta jest bezpieczna (rejestrowana) i idzie do Polski w miarę szybko. W czasach koronawiurusa i ograniczonych lotów, zdarzyło się, że trzeba było poczekać na ASS do miesiąca. Obecnie przesyłki z Chin do Polski docierają w mniej więcej dwa tygodnie. Ostatnio jedna dotarła w ciągu 10 dni.

Ile idzie paczka z Chin: Seller’s Shipping Method z Aliexpress?

Specyficzną opcją przesyłki z Aliexpress jest Seller’s Shipping Method. Jak sama nazwa wskazuje jest to własny sposób wysyłki sprzedawcy. Tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób sprzedawca nada do nas paczkę. W przypadku darmowej dostawy powinniśmy się liczyć, że będzie to nierejestrowana przesyłka skierowana do naszej skrzynki pocztowej. W przeszłości miałem jednak przypadek, że chiński sprzedawca w jakiś sposób dostarczył mi paczkę z Aliexpress do kiosku Ruchu (Paczka w Ruchu).

Ile idzie paczka z Chin?

Trudno w tym przypadku określić, jak długo będziemy czekali na przesyłkę nadaną tą metodą. Zazwyczaj sprzedawca podaje nam widełki, w jakich powinniśmy spodziewać się paczki. Sugerowałbym jednak, żeby spodziewać się terminu maksymalnego.

Przesyłki wysyłane jako Seller’s Shipping Method często oznaczane są dopiskiem, że sprzedawca gwarantuje, że jeżeli w zadeklarowanym czasie paczka do nas nie dotrze, możemy ubiegać się o całkowity zwrot kosztów.

Kurier z Chin. Jak długo idzie paczka z Aliexpress?

Jeżeli zależy nam na naprawdę szybkiej wysyłce i nie liczymy się z jej kosztami, dobrym wyborem jest wybór przesyłki z Chin przez firmę kurierską. Takie przesyłki z definicji są realizowane najszybciej i paczka z Aliexpress potrafi dotrzeć do Polski w ciągu nawet kilku dni.

  • EMS – przesyłki realizowane są przez kurierów Pocztexu. Zazwyczaj są dostarczane w około 2 tygodnie.
  • DHL / TNT – teoretycznie jest to najszybsza opcja dostawy. Paczki z Chin realizowanej przez kuriera możemy spodziewać się już nawet w ciągu tygodnia (5 dni roboczych). Często jednak ze względu na opóźnienia czas ten może się wydłużyć do kilkunastu dni. Warto jednak zaznaczyć, że jest to jedna z najdroższych przesyłek z Aliexpress.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *