Jak być jeszcze bardziej EKO? 5 porad do wdrożenia od zaraz!

W dzisiejszych czasach rośnie świadomość ekologiczna. Rzeczy, na które jeszcze nie tak dawno nie zwracaliśmy uwagi, dziś powoli stają się normalnością. Segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę i nie spalamy odpadów. Pewnie zastanawiacie się jak być jeszcze bardziej eko? Dziś przygotowałem dla was specjalną porcję nietypowych eko-porad, które można wprowadzić od zaraz, by uczynić swoje życie jeszcze bardziej przyjaznym środowisku.

spis treści

Zamień długopis na pióro wieczne – wyprodukujesz mniej odpadów

W dzisiejszych czasach długopisy są niezwykle tanie. Nie dbamy o nie i często cykl ich życia trwa kilka tygodni. To błąd, bo każdy długopis to kawałek plastiku, który będzie rozkładał się na wysypisku śmieci przez wiele lat.

Zmniejszyć ilość śmieci może zmiana naszego nawyku co do narzędzia do pisania. Zamiast popularnych jednorazowych długopisów możemy wybrać nieco droższe na wkłady. To jednak dość problematyczne rozwiązanie, bo wymiennych wkładów jest tak dużo, jak typów samych długopisów.

Jinhao 126

Tu z pomocą może nam przyjść narzędzie, które z pewnością pamiętamy ze szkolnych czasów. Pióro wieczne pomoże nam być jeszcze bardziej eko. Pióro to zazwyczaj ładny przedmiot, którzy pozwoli nam w oryginalny sposób zapunktować w oczach innych – wszak piórem piszą przecież prezesi i dyrektorzy. Wybierając pióro wieczne starajmy się wybrać takie, które będzie wyposażone w tłoczek do nabierania atramentu. To bardzo ważne, bo unikniemy zużywających się dość często nabojów, które są zrobione z plastiku.

Wyłącz telefon na noc i oszczędzaj prąd gdy śpisz

Telefony komórkowe są z nami obecne praktycznie przez cały dzień. Z budzikiem w telefonie zaczynamy dzień, często ze smartfonem w ręku kładziemy się do łóżka, żeby przed snem sprawdzić, czy nic ważnego nam nie umknęło.

Wiele osób zapomina o wyłączeniu telefonu na noc lub nie przywiązuje do tego uwagi. Wyłączanie komórki na czas gdy śpimy może sprawić jednak, że będziemy jeszcze bardziej eko!

Nie chodzi tu tylko o oszczędność prądu, choć ta jest niezaprzeczalna. Wyłączając telefon na noc pozwalamy też odpocząć elektronice. Dzięki temu nasz smartfon i jego bateria nie będą zużywać się tak szybko. Dzięki czemu urządzenia te później trafią na wysypisko.

Papier i plastik wykorzystaj drugi raz

Wraz z trendem na eko-życie coraz mniej rzeczy jest jednorazowych. Stawia się m.in. na opakowania wielorazowego użytku: zamiast papieru śniadaniowego używamy pojemników wielokrotnego użytku, wodę w plastikowych butelkach zastępujemy bidonem, a jednorazowe plastikowe kubki do kawy wygodnymi termosami.

Nie zawsze jednak możemy w 100% ograniczyć zużycie plastiku czy papieru. Przykładowo gdy wybierzemy się na spontaniczne zakupy i nie mamy przy sobie akurat bawełnianej, ekologicznej torby i tak skusimy się przy kasie na plastikową reklamówkę. Taka zazwyczaj po zakupach trafia do śmieci. Ale przecież, żeby możemy być jeszcze bardziej eko i dać takiej torbie drugie życie. Jeśli nie chcemy używać jej na co dzień do transportu jakiś różności, to w ostateczności możemy wykorzystać ją jako worek na śmieci – zawsze to jeden mniej z rolki.

Tak samo jest z papierem. Do naszych skrzynek trafia często sporo pism i szpargałów dołączonych do rachunków. Kartki te zazwyczaj zapisane są tylko na jednej stronie. Bez problemu po ich przeczytaniu, nie musimy wyrzucać ich do śmieci. Druga, czysta strona, doskonale nadaje się do robienia codziennych notatek. Niepotrzebne listy i pisma, możemy przyciąć do mniejszego formatu i zachować, jako notatnik.

Nie wyrzucaj, naprawiaj – będziesz jeszcze bardziej eko!

Bycie jeszcze bardziej eko wymaga od nas myślenia i planowania. Warto o tym pamiętać robiąc większe zakupy. W dzisiejszych czasach wiele rzeczy, których używamy na co dzień jest niskiej jakości. Ich cena ma być niewysoka, tak żebyśmy je kupili, poużywali trochę, a jak się zepsują wyrzucili i znów wydali pieniądze.

Jak być jeszcze bardziej eko?

Niestety często mówiąc „kupię nowe, bo nie opłaca się naprawiać” nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przyczyniamy się do zaśmiecania planety. Gdybyśmy zdecydowali się na naprawę, nie stare urządzenie mogłoby nam jeszcze trochę posłużyć, a tak trafia na złom lub do śmietnika.

Robiąc zakupy większych rzeczy np. urządzeń AGD, warto się zastanowić, czy nie zainwestować w urządzenie znanej marki, która oferuje serwis i dostęp do części zamiennych.

Zmniejsz smog organizując wspólny transport

W dużych miastach przemieszczając się między domem i pracą bez problemu możemy skorzystać z komunikacji miejskiej. To nie tylko oszczędność pieniędzy (bilet miesięczny zazwyczaj kosztuje mniej niż paliwo i utrzymanie własnego samochodu) ale też okazja do ograniczenia ilości spalin.

Wbrew pozorom ograniczać ilość spalin możemy też wtedy, gdy mieszkamy w mniejszej miejscowości lub na obrzeżach miast. Podróżując do pracy samochodem starajmy się znaleźć partnera w dojazdach. Zwykły samochód osobowy pomieści 5 osób. Jeżeli wykorzystamy je wszystkie może okazać się, że na drogach naszego regionu będzie mniej samochodów.

Organizując wspólny transport jednym samochodem warto sprawdzić, którzy nasi znajomi mieszkają w okolicy i dojeżdżają do pracy w sąsiedztwie naszego zakładu pracy. Czasami wystarczy nadrobić kilometr lub dwa, ale zaoszczędzić trochę paliwa i ograniczyć emisję spalin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *