Dlaczego czarno-białe zdjęcia stają się znów bardzo popularne?

Czarno-białe zdjęcia, które każdy z nas posiada w rodzinnych albumach, to niezwykła pamiątka i świadectwo dawnych czasów. Oprócz tego, że przedstawiają naszych przodków, ówczesną architekturę, techniczne wynalazki i stare samochody, to również są wartościowym dowodem dawnych technik fotograficznych. Właśnie dlatego powinniśmy właściwie dbać i zabezpieczać swoje kolekcje starych, papierowych zdjęć, aby kolejne pokolenia mogły nie tylko je podziwiać, ale także uczyć się z nich historii.

Dlaczego czarno-białe zdjęcia znów są bardzo popularne?

Czasy diametralnie się zmieniły i fotografia analogowa już należy do przeszłości. Jedynie zapaleni fotoamatorzy, uczniowie liceów plastycznych i studenci Akademii Sztuk Pięknych sięgają jeszcze po fotograficzne klisze i aparaty analogowe.

Współcześnie nastał rozkwit fotografii cyfrowej, dlatego też mamy właściwie nieograniczone możliwości, jeśli chodzi robienie zdjęć. Klisza fotograficzna posiadała maksymalnie 36 klatek, dlatego też mogliśmy zrobić właśnie taką ilość zdjęć, bez wymiany kliszy. Poza tym nie mieliśmy możliwości wglądu i ingerencji w wykonywane fotografie. Dobra jakość zdjęć była ściśle związana z wiedzą i doświadczeniem fotografa. Obecnie zapisujemy swoje fotograficzne pliki na różnych nośnikach danych, dlatego mamy ich naprawdę olbrzymie ilości. Aby o nich nie zapomnieć, warto zrobić specjalny folder, w którym umieścimy swoje najciekawsze zdjęcia. Jak już zadamy sobie nieco trudu przy segregacji fotograficznych plików, to czas przesłać je do wybranego i sprawdzony fotolabu. Nowoczesna, internetowa usługa, jaką jest niezaprzeczalnie wywoływanie zdjęć online, to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy ekspresowo i tanio powiększyć swoją kolekcję papierowych fotografii. Ostatnio na popularnym portalu społecznościowym, oczywiście chodzi o Facebooka, bardzo popularna stała się zabawa w zamieszczanie swoich czarno-białych zdjęć z dzieciństwa. Z pewnością to także wpłynęło na ogólną świadomość i wzbudziło sentyment do przeszłych czasów. Dlatego też coraz częściej zapisujemy swoje cyfrowe pliki, jako czarno- białe i często stylizujemy z zamysłem swoje zdjęcia, tak aby oddawały specyficzny klimat starych fotografii. Oczywiście także specjalne, studyjne sesje zdjęciowe, często są to sesje ślubne, także bywają monochromatyczne i zachowane w starym stylu. Żeby dobrze oddać klimat klasycznych zdjęć, wywołuje się je także na jedwabistym papierze fotograficznym. Jest to specjalny, światłoczuły nośnik fotograficzny, o nieco większej gramaturze niż powszechny papier do wywoływania zdjęć. Charakteryzuje się on specyficzną fakturą, która doskonale oddaje klimat starych fotografii.

Życzymy więc wielu kreatywnych pomysłów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *