Po co pisać piórem wiecznym skoro są długopisy?

W czasach gdy piszemy coraz mniej, a jak już musimy to wybieramy długopis, pióro wieczne stało się prawdziwym rarytasem. Przyrząd, którym uczyliśmy się pisać w szkołach powoli odchodzi do lamusa. Czy tak jednak musi być? Niekoniecznie. Jest szansa, że wkrótce pióra wieczne wrócą do łask.

Wbrew pozorom pisanie piórem wiecznym nie jest trudniejsze. Pióro, które nie jest zepsute nie brudzi też rąk atramentem, a jego napełnianie powinno być wygodne i w najgorszym wypadku powinno wymagać jedynie wytarcia przyrządu piszącego chusteczką.

spis treści

Dlaczego dzieciom każe się pisać piórem wiecznym?

Pióro wieczne to przyrząd piśmienniczy, który najczęściej wkładamy „pierwszakom” do piórnika. Ba, większość z nas, pierwsze litery w szkolnym zeszycie zapisywała właśnie piórem wiecznym, najczęściej wypełnionym niebieskim atramentem.

Do uczenia się pisma ręcznego stosuje się pióra wieczne głównie z takiego powodu, że piórem pisze się nieco wolniej, a przez to znacznie bardziej starannie. Pióro wieczne też mniej męczy rękę, co jest ważne w przypadku robienia obszernych szkolnych notatek.

Dlaczego ludzie piszą piórem wiecznym?

Pióra wieczne wybierają jednak nie tylko uczniowie. Często są to atrybuty prezesów i ważnych urzędników. Dzieje się tak dlatego, że pióro wydaje się być produktem luksusowym. Osoba pisząca piórem wiecznym jest postrzegana za dobrze postawioną, ale też poważniejszą.

Prestiż jednak nie jest jedynym powodem dla którego ludzie decydują się na pisanie piórem nie długopisem. Posiadanie pióra wiecznego uczy nas przede wszystkim odpowiedzialności za rzeczy. W dzisiejszych czasach, gdy długopisy są bardzo tanie raczej o nie nie dbamy. Jeżeli zgubimy długopis warty kilka groszy (który najczęściej dostaliśmy za darmo, jako „reklamówkę”), w ogóle się tym nie przejmiemy. Pióra, z którym czasami jesteśmy związani sentymentalnie bardziej pilnujemy, co zmusza nas do odpowiedzialności.

Pisanie piórem ma też swój aspekt ekologiczny. Zużywając mniejszą liczbę długopisów produkujemy znacznie mniej plastikowych odpadków, dzięki czemu możemy być jeszcze bardziej eko niż dotychczas.

Innym, dla niektórych najważniejszym powodem, dla którego decydujemy się na pióro, jest atrament. Wielu z Was pewnie zapyta, ale jak to? Atrament, który szybko się kończy? O to chodzi. Świat piór jest niezwykle bogaty jeśli chodzi o kolory atramentów. To właśnie wybór koloru sprawia, że pisanie jednym piórem może być za każdym razem związane z innym doświadczeniem. Wybór nietypowego koloru atramentu, może pozwolić się nam wybić i pokazać swoją odmienność w granatowo-czarnym świecie dokumentów i notatek.

Pelikan 4001 Violett
Jednym z ciekawych kolorów atramentu do pióra wiecznego jest kolor fioletowy (tu użyto atramentu Pelikan 4001 Violett)

A pamiętajcie, że nie ma w Polsce żadnych przepisów, które nie pozwalałby nawet w oficjalnych dokumentach używać takich kolorów jak brązowy, zielony, fioletowy czy nawet bordowy. Nie musicie więc ograniczać się do niebieskiego, granatowego czy czarnego. Ale jeśli lubicie takie kolory, nie ma problemu żeby napełnić nimi swoje pióra wieczne.

Ile kosztuje pióro wieczne?

Powszechnie uznaje się, że pióro wieczne jest czymś prestiżowym i musi kosztować bardzo dużo. Faktycznie za niektóre modele będziemy musieli zapłacić grube tysiące złotych. Z piórami jest podobnie, jak z zegarkami – trudno znaleźć górną granicę wartości tych przedmiotów.

Są jednak dobre wieści dla osób, które chcą pisać piórem wiecznym, ale nie dysponują dużymi pieniędzmi. Świetnie piszące pióra wieczne można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a jak się dobrze postaramy i poszukamy to nawet za kilkanaście.

To nie żart! Starsi z Was być może pamiętają, albo słyszeli od swoich dziadków czy rodziców, że najlepsze pióra to pióra chińskie. Przybory do pisania wciąż są produkowane w „kraju środka”. I wciąż są to całkiem niezłej jakości wyroby.

Oczywiście, jak to jest z zakupami z Chin, na Aliexpress możemy kupić całą masę mega tanich rzeczy. Nie warto jednak skupiać się zawsze na najtańszym. Bo dodając dolara możemy mieć dużo lepiej wykonane pióro z lepszego jakościowo materiału.

W najbliższym czasie na blogu postaram się opisać kilka piór wiecznych zakupionych w Chinach. Wszystkie moje zakupy zamknęły się w 4$, a większość z piór udało mi się kupić za ¾ a nawet 2/3 tej ceny.

W Polsce całkiem niezłe pióra można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Z moich ulubionych mogę wymienić Parker Vector, którym od kilku lat posługuję się na co dzień. W autoryzowanym sklepie Parkera można dostać takie za około 50 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *