Uważasz, że w wyborach parlamentarnych nie ma godnego kandydata do sejmu? W ramach protestu przeciw beznadziei polskiej polityki chcesz oddać głos nieważny? Sprawdź jak to zrobić! Bo dzięki „kruczkom prawnym” bardzo łatwo oddać ważny głos na partię, której nie lubimy, mimo postawienia znaku „x” przy nazwisku kilku kandydatów.
spis treści
Pusta karta = głos nieważny, ale uważaj na oszustów!
Najprostszym sposobem oddania głosu nieważnego jest wrzucenie do urny wyborczej pustej kartki. Jeśli nie zaznaczysz żadnego kandydata komisja licząca ma obowiązek zaliczyć Twoją kartę do głosów nieważnych. W tym przypadku jednak istnieje łatwa możliwość sfałszowania Twojej karty przez nieuczciwe osoby będące w komisji. Wystarczy, że ktoś dopisze „x” przy nazwisku jednego z kandydatów i już głos z nieważnego robi się ważny. Oczywiście nie podejrzewam, że w Obwodowych Komisjach Wyborczych zasiadają oszuści, jednak przypadki ujawniania procedury dopisywania głosów przez komisje zdarzały się w przeszłości. Warto więc uważać!
Jeśli zaznaczysz kilku kandydatów głos nadal może być ważny!
Dużo pewniejszym sposobem na oddanie głosu nieważnego jest zaznaczenie kilku kratek przy nazwiskach różnych kandydatów. Taki system dobrze sprawdza się w wyborach prezydenckich, wyborach wójtów czy rozpisanych w jednomandatowych okręgach wyborczych (np. do Senatu RP).
Ale UWAGA!!! Zgodnie z kodeksem wyborczym, na kartach wyborczych, gdzie głosujemy na kandydatów z list (takimi są wybory do Sejmu, Rady Miejskiej, Województwa czy Parlamentu Europejskiego) obowiązują trochę inne zasady. W tego typu wyborach za głos ważny uważane są karty na których zaznaczono kilku kandydatów z jednej listy (partii lub komitetu wyborczego). W takim przypadku jeżeli zaznaczymy kilkoro kandydatów z tej samej listy (w przypadku kart „książeczkowych” – z tej samej strony) głos zostanie zaliczony jako ważny dla kandydata o wyższym numerze.
Jeżeli w przypadku tego typu wyborów chcesz oddać głos nieważny powinieneś zaznaczyć kilku kandydatów z różnych list (różnych partii, w przypadku wyborów do Sejmu różnych stron karty wyborczej) – dopiero w takim przypadku głos zostanie uznany za nieważny.
Dopiski poza kratkami nie wpływają na ważność głosowania
Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Wszelkie dopiski i notatki na karcie wyborczej nie wpływają na ważność głosu, jeżeli nie wchodzą w kratkę przy nazwisku kandydata. Jeśli więc napiszesz na pierwszej stronie „głos nieważny”, a na następnej ty, lub ktoś inny postawi „x” przy nazwisku kandydata, taki głos mimo twojego „oświadczenia” będzie musiał zostać uznany za ważny.
Mimo wszystko, mój drogi Rodaku zachęcam Cię do przestudiowania programów wyborczych startujących kandydatów, przeanalizowania ich dotychczasowych poczynań i dokonania wyboru najlepszego z możliwych. Bo jeśli Ty nie wybierzesz, politycy i tak zostaną wybrani i będą mięli wpływ na Twoje życie. Pamiętaj też o tym, że masz do wyboru kilka opcji. Nie opieraj się o tym, co usłyszysz w telewizji, czy zobaczysz na plakatach. Masz do dyspozycji Internet – to kopalnia wiedzy na temat programu danej partii. Zawsze sprawdzaj, co dana partia oferuje i nie wybieraj „mniejszego zła”, nie bój się „straconego głosu”.