Poczta Polska deklaruje: nie będzie dodatkowych opłat od przesyłek z Aliexpress

Poczta Polska wydała oświadczenie, w którym informuje o porozumieniu z chińską firmą Cainiao zajmującą się wysyłką przesyłek z Aliexpress. Polski operator w specjalnym komunikacie informuje m.in. o tym, że poczta nie będzie doliczać dodatkowych opłat od przesyłek z Aliexpress, za które zapłacimy VAT poprzez serwis aukcyjny.

Zamieszanie z przesyłkami z Chin trwa od lipca, kiedy to Unia Europejska nakazała krajom członkowskim uszczelnienie odprawy paczek spoza granic wspólnoty. Od tego momentu celnicy zostali zobowiązani do skontrolowania i naliczenia podatku VAT od wszystkich, nawet groszowych zamówień z Aliexpress.

Kupujący na Aliexpress obawiają się, że oprócz VAT-u, który zapłacimy już w momencie zakupu przedmiotu na portalu, listonosz zażąda kolejnych dopłat wynikłych z odprawy celnej. Chodzi tu m.in. o kwotę 8,50 zł, jaką Poczta Polska inkasuje za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej i ewentualne dodatkowe naliczenie cła i podatków.

Poczta Polska i Aliexpress – porozumienie w sprawie VAT

W ostatnich dniach Poczta Polska wydała komunikat, w którym poinformowała o tym, że 2 listopada 2021 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy polskim operatorem pocztowym, a firmą Cainiao na mocy, którego transport paczek z Aliexpress ma odbywać się szybciej, a Poczta Polska nie będzie doliczać dodatkowych opłat.

Rynek wymaga od operatorów kurierskich dopasowania się do potrzeb klientów. Celem wdrażanych zmian jest przede wszystkim wzrost ich satysfakcji, poprzez oferowanie wygodnych, kompleksowych rozwiązań. Poczta Polska zwiększa swoją konkurencyjność w gronie operatorów kurierskich obsługujących przesyłki międzynarodowe współpracując z czołowymi graczami na tym rynku, do których niewątpliwie należy Cainiao. Osiągnięcie sukcesu jest możliwe dzięki bliskiej współpracy, w której na pierwszym miejscu są potrzeby klientów korzystających z zakupów internetowych

– przekazał za pośrednictwem oficjalnej strony Poczty Polskiej Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska poinformowała o porozumieniu ws. Aliexpress. Paczki mają dochodzić bez dodatkowej opłaty

Aliexpress i Poczta Polska. Jak uniknąć dodatkowej opłaty?

W komunikacie Poczty Polskiej z 9 listopada wyraźnie napisano, że osoby robiące zakupy na Aliexpress do kwoty 150 EUR nie muszą obawiać się doliczenia dodatkowych opłat, jeżeli, jako metodę dostawy wybiorą: AliExpress Standard Shipping, AliExpress Simple lub AliExpress Super Economy. W tym przypadku wszelkie należności mają być pobierane już przy płaceniu za zamówienie.

Unijny pakiet VAT dla e-Commerce jest uwzględniany na platformie AliExpress w momencie zakupu towarów o wartości do 150 EUR, więc kupujący nie powinni się martwić o dodatkowe koszty manipulacyjne.

– czytamy w komunikacie na stronie Poczty Polskiej.

Czas dostawy tego typu przesyłek ma zostać także skrócony do 10-15 dni.

Taki komunikat napawa optymizmem fanów zakupów z Chin, którzy w ostatnim czasie ich zaprzestali, obawiając się o doliczanie haraczy i niespodziewanych opłat.

My jeszcze nie testowaliśmy, jak nowe deklaracje Poczty Polskiej działają w praktyce. Jeżeli ktoś ma doświadczenia z zamówieniami dokonanymi po 2 listopada 2021 r. prosimy o podzielenie się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *