ORLEN Paczka. Jak to działa? Czy warto wybrać paczkę na Orlen? [OPINIA]

ORLEN Paczka to stosunkowo nowy sposób wysyłania paczek w Polsce. W ostatnim czasie paczki z Orlenu przebojem weszły do Shopee, gdzie nawet najdrobniejsze przedmioty są wysyłane tą formą za darmo. Jak działa ORLEN Paczka? Jak długo czeka się na ORLEN Paczkę? Czy warto wybrać ORLEN Paczka na Shopee? Dziś odpowiedź na te pytania.

ORLEN Paczka to system dostawy przesyłek, który chwali się siecią ponad 6,5 tys. punktów odbioru. Jednym z większych atutów jest całodobowa działalność wielu z nich (stacje benzynowe i automaty). ORLEN deklaruje, że większość zamówień realizowana jest w 1-2 dni i z moich obserwacji wynika, że faktycznie tak jest.
Co ważne przesyłki nadane za pomocą sieci ORLEN Paczka można odbierać w ciągu 3 dni od daty dostarczenia. Co ważne paczki zamówione do automatów można przedłużyć o 1 dzień (opcja dostępna tylko w aplikacji).

ORLEN Paczka - opinie

ORLEN Paczka nie wymaga też, by paczkę odbierał osobiście adresat. By móc odebrać przesyłkę z punktu konieczne jest posiadanie numeru przesyłki oraz specjalnego kodu odbioru. Procedura ta jest mniej więcej taka sama, jak w przypadku Paczkomatów inPostu czy paczek do Żabki.

spis treści

Jak długo idzie ORLEN Paczka?

Na potrzeby testów zamówiłem cztery przesyłki z Shopee za pomocą ORLEN Paczki. Niestety sprzedawcy wysłali przesyłki w różne dni dlatego nie mogę bezpośrednio porównać czasu dostaw. Mogę tylko powiedzieć, że w poszczególnych przypadkach:

  • nadana: poniedziałek godz. 16:20 – dotarła do punktu: wtorek godz. 15:03
  • nadana: środa godz. 14:54 – dotarła do punktu: czwartek godz. 15:18
  • nadana: czwartek godz. 18:31 – dotarła do punktu: poniedziałek godz. 14:34
  • nadana: piątek godz. 16:04 – dotarła do punktu: wtorek godz. 15:17

Jak więc widzicie wszystko zależy od dnia i godziny nadania. Paczki jeżeli nie są nadane zbyt późno docierają czasem w ciągu jednego dnia, czasem w ciągu dwóch. W weekendy nie ma co liczyć na dostawę Orlen Paczki mimo, że stacje są całodobowe.

ORLEN Paczka – gdzie się odbiera?

Przesyłki wysyłane za pośrednictwem ORLEN Paczki można odbierać na stacjach benzynowych, ale też w punktach partnerskich w mojej okolicy są to m.in. kioski Ruch, delikatesy, punkt dorabiania kluczy, agencja opłat, sklep z zabawkami. Możemy też zamówić przesyłkę do automatu paczkowego czyli paczkomatu w barwach Orlenu. Niestety jeden z moich ulubionych punktów chyba ostatnio zrezygnował z uczestnictw w programie, bo zniknął z mapki a paczki, które miały być do niego dostarczone zostały przekierowane na pobliską stację Orlenu, o czym zostałem poinformowany komunikatem:

ORLEN Paczka - zmiana punktu odbioru

Sam odbiór przesyłki jest zbliżony do systemu obowiązującego u konkurencji np. w Żabkach. Odbierając przesyłkę ORLEN Paczka podajemy obsłudze trzy ostatnie cyfry numeru zamówienia, a następnie kod odbioru, który otrzymujemy na SMS i e-mail lub znajdujemy w aplikacji Orlen Paczka, jeżeli taką sobie zainstalujemy.

Z mojego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że wiadomości przychodzą z pewnym opóźnieniem i najszybciej o tym, że Orlen Paczka jest do odbioru dowiemy się z aplikacji.

ORLEN Paczka – czy warto? [OPINIA/RECENZJA]

Podsumowując, czy warto zamówić przesyłkę przez ORLEN Paczka? W mojej opinii jest to opcja porównywalna z paczką do Żabki. W niektórych sklepach przesyłka na Orlen jest tańsza od Paczkomatu czy Paczki do Żabki. Jeżeli mamy w pobliżu punkt odbioru, a najlepiej całodobową stację lub automat paczkowy Orlenu, to opcja ta jest jak najbardziej warta rozważenia.

Paczki na Orlen w większości przyszły mi w bardzo dobrym czasie (1 dzień), a pozostałe w akceptowalnym – tylko na dostarczenie jednej czekałem dłużej niż 2 dni robocze, ale to pewnie dlatego że została nadana późnym popołudniem i nie załapała się już na transport.

Z ORLEN Paczki skorzystałem na razie cztery razy i nie wykluczam, że skorzystam jeszcze w przyszłości, choć jeżeli będę miał opcję dostawy do Paczkomatu, to wybiorę inPost, bo maszynę tej formy mam bliżej domu. Ale jeżeli Orlen zainwestuje w rozwój sieci i ustawi więcej maszyn/podpisze umowy z większą liczbą punktów, to nie mówię nie.

6 thoughts on “ORLEN Paczka. Jak to działa? Czy warto wybrać paczkę na Orlen? [OPINIA]

  1. Nie polecam Orlen Paczki. Wybrałam adres dostawy do punktu z mojej okolicy. Paczke odesłali mi do innego punktu. Nie dość, że musiałam ciągnąć się tam z dzieckiem autobusami okrężną drogą bo wszędzie roboty drogowe, to dodatkowo okazało się, że punkt zamknięty. Nikt mnie nie pytał o zdanie, czy mogą przesłać do punktu zastępczego. Nikt nie poinformował o godzinach otwarcia punktu. Nie miałam jak odebrać tej paczki i wróciła do nadawcy. Także w Orlenie działa to tak, że zamawiasz, wybierasz punkt, a tak naprawdę nigdy nie wiesz, gdzie ci wywiozą paczke.

  2. Odradzam wybór paczkomatu orlen. Jest ciągle przepełniony a kurier zamiast zostawić paczke obok na stacji orlenu to ją zostawia dwie ulice dalej w kiosku. Porażka bo w Inposcie paczka wraca poźniej do paczkomatu wcześniej wybranego a tu zostawia ją gdzie chce i nieodebrana po 3 dniach wraca do nadawcy.

  3. do mnie paczka dojechała bez problemu, chociaż informacja nieraz jest dość dziwna, zamówiłem do Słupska i dojechała, ale jakby okrężną drogą, w każdym razie tak wynikało z opisu jej trasy: Toruń-Bydgoszcz-Warszawa?-Słupsk

  4. nie polecam, zawsze z nimi problem, paczkomatu nigdy nie można zdalnie otworzyć, ostatnia paczka 100 km szła 5 dni, była w paczkomacie 5 godzin i odesłali ja do nadawcy. nigdy więcej tej firmy.

  5. Nie polecam Orlen paczki!Na przesyłkę czekałem 2 tygodnie.Problem z paczkomatami,zacięte drzwiczki i problem z kodami żeby je otworzyć a na infolini nie pomagają i ciągle gdzieś odsyłają…Jeśli ludzie nie chcecie się denerwować to naprawdę odradzam tą firmę.

  6. Dramat , paczka w drodze do punktu odbioru przez ponad 8 godzin a na koniec się okazuje że wróciła do sortowni . Nie ma porównania z InPostem który naprawdę szybko działa . Tak naprawdę wg mnie Orlen paczka to najgorsza opcja dostawy , nie polecam .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *