Czy można wejść z psem na plażę?

Wybierasz się z psem nad morze? Zastanawiasz się czy będziesz mógł zabrać swojego czworonożnego przyjaciela na plażę? Sprawdź to przed wyjazdem!

Obecnie w Polsce nie ma odgórnych przepisów dotyczących możliwości lub zakazu wstępu na plażę z psem. W każdym przypadku jest to regulowane przez tzw. prawa miejscowe. Zazwyczaj regulacje dotyczące pobytu z psem na terenie danej gminy zawarte są w dokumencie o nazwie regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy (lub podobnej) albo w niektórych przypadkach w regulaminach plaży.

Najłatwiejszym sposobem na poznanie prawa miejscowego jest telefon lub e-mail do urzędu gminy w której zamierzamy spędzać wakacje z czworonogiem. Urzędnicy powinni udzielić nam odpowiedzi na pytanie o zasady związane z wprowadzaniem psów na plażę.

Jak to wygląda w praktyce? Praktycznie zawsze właściciel psa jest zobowiązany do natychmiastowego posprzątania zanieczyszczeń, których pies jest autorem (ale to chyba nikogo nie dziwi i kulturalny właściciel wywiązuje się z tego obowiązku nawet gdy nie jest on prawnie zapisany).

pies-na-plazy

Co do wejścia na plażę bywa różnie:

  • w niektórych gminach są wyznaczone miejsca w których można plażować z psem (np. 200 metrów na lewo od wejścia nr 3),
  • inna gmina może wprowadzić regulację odwrotną czyli fragment plaży na który psy mają zakaz wstępu (np. plaża strzeżona),
  • są też miasta/gminy, które całkowicie zakazują wstępu na plażę z psem.

Nieprzestrzeganie prawa miejscowego może skutkować koniecznością zapłacenia mandatu (nawet 500 zł). Dlatego zawsze jeżeli wybieramy się na wakacje z psem, przed wyborem miejsca wyjazdu należy sprawdzić jakie zwyczaje panują w danej gminie i jeżeli nam one nie odpowiadają wybrać inne miejsce na wypoczynek. Po co w czasie urlopu, który ma być czasem błogiego wypoczynku dla Ciebie i Twojego pas się stresować i narażać na kary?

Zachęcam do wpisywania w komentarzach miejsc przyjaznych naszym czworonożnym przyjaciołom wraz z opisem miejscowych praw dotyczących wprowadzania psów na plażę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *